25.07.2021 3 minuty čtení

Věda má jasno: Ideální délka dovolené existuje. A není to 7 ani 14 dní

Dovolená je jednou z malá věcí, kterou miluje opravdu každý. A věda nyní oznámila ideální dobu, po kterou člověk potřebuje být mimo svůj domov a práci, aby si mohl její benefity opravdu vychutnat naplno.

Nad ideální délkou dovolené se rozhodla zamyslet finská University of Tampere a nakonec přišla s tím, že osm dní je ideální doba pro dosažení maximální relaxace i pocitu štěstí bez toho, abyste se začali nudit nebo se vám začalo stýskat po domově.

Pozitivní efekt volna začne sice působit již první den, ale podle vědců trvá až osm volných dní, než ze sebe lidé dokáží úplně setřást své každodenní zodpovědnosti a pracovní stres.

Po osmi dnech však začínají tyto pozitivní účinky pozvolna oslabovat a po jedenácti již prudce opadají.

Smutnou zprávou je, že délka dovolené nemá zpravidla žádný zásadní efekt na vaši náladu po návratu. Jakmile se dostanete zpět do práce a s tím spojeného zaběhlého kolotoče, s největší pravděpodobností na většinu dovolenkové pohody velmi rychle zapomenete.

V tomto ohledu je mimochodem rovněž vhodné, pokud máte dovolenou nastavenou tak, že po návratu máte ještě aspoň jeden den volna, než se opět pustíte do plného pracovního nasazení. Pokud ano, je více než vhodné tento poslední den využít k reflexi a k tomu, abyste si zpětně prošli vše, co jste ve volném čase zažili.

Lidé často dělají tu chybu, že po příjezdu ani nestihnou vybalit kufr a už druhý den vstávají do práce. Zde se okamžitě vrátí do zažitého kolotoče a prakticky ihned zapomenou, že vůbec na nějaké dovolené byli. Proto je dobré vyhradit si ještě čas na to, abyste si právě prožitý relax znovu zpětně uvědomili a aspoň v myšlenkách vychutnali.

Víkendy nestačí

Proč tedy na dovolené vůbec jezdit, když jejich účinek hned po návratu do práce opadá? Studie v tomto ohledu poznamenává, že bez pravidelných dovolených u lidí stoupá riziko předčasné smrti a některých onemocnění. Doporučuje rovněž raději větší počet kratších dovolených než jednu dlouhou dovolenou ročně.

Další důležitou informací je zjištění, že krátká období volna jako víkendy nejsou dostatečně dlouhé pro to, aby si lidé během nich mohli užívat stejných psychologických benefitů, jaké má skutečné volno. Může za to zejména skutečnost, že hranice mezi prací a domácím životem se stále více smazávají a lidé pracují stále více hodin.

Na závěr pár stručných dovolenkových tipů, pokud se někdy v brzké době chystáte opravdu vypnout a zaměřit se pouze na sebe místo své práce:

- Nechejte doma všechna svá pracovní zařízení. Před odjezdem si nastavte automatické odpovědi, které ostatním vysvětlí, že jste mimo a nebudete e-mail vůbec kontrolovat.

- Naplánujte si svou cestu aspoň s určitým předstihem dopředu, abyste se na ni mohli déle těšit, a vydejte se na ni s lidmi, které máte rádi.

- Po návratu si nechejte nějaký čas na to, abyste si mohli zážitky z dovolené v hlavě znovu prožít. Nemiřte rovnou z letiště zpět do práce.

I když jste na dovolené a nemusíte vstávat, spěte každou noc osm hodin ideálně v temném a tichém prostředí.

#dovolena #relax #odpocinek #psychika #prace #zdravi #cestovani

Hodnocení: +92
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.