21.08.2020 3 minuty čtení

Tucet „oligarchů“, jejichž jmění i díky současné krizi dohromady překonalo BILION dolarů!

Nechci malovat čerta na zeď, ale zdá se, že se začíná formovat prostě příliš mnoho politické a ekonomické moci v rukou pouhých 12 miliardářů. Bohatí se stávají ještě bohatšími.

Majetek 12 nejbohatších amerických miliardářů v nedávné době překonal hodnotu jednoho bilionu dolarů. (1 000 000 000 000 USD). Statistika se jeví velmi poutavě, zvlášť pokud si uvědomíme, že majetek těchto miliardářů ve velké míře roste v době devastace ekonomiky.

„Jedná se o znepokojující milník v americké historii. Jsme svědky obrovsky koncentrované moci a bohatství. Je prostě příliš mnoho politické a ekonomické moci v rukou dvanácti lidí,“ prohlásil Chuck Collins, ředitel washingtonského Institutu politických studií.

Od doby, co pandemie v USA vypukla zaznamenal tucet oligarchů nárůst souhrnného bohatství o 283 miliard dolarů. Vždyť jenom Elon Musk poskočil v milionářském žebříčku na 4. místo a letos hodnota jeho majetku vzrostla o více než 62 miliard dolarů – na trojnásobek předkrizové hodnoty.

„Celkové bohatství 12 nejbohatších Američanů je větší než HDP Belgie a Rakouska dohromady. Ve stejné době jsou však desítky milionů Američanů nezaměstnaných nebo žijí na podpoře a na Covid-19 zemřelo v USA 170 000,“ doplnil svého nadřízeného, Omar Ocampo, výzkumný pracovník Institutu politických studií.

Majetek extrémně bohatého tuctu miliardářů, se potýkal v březnu stejně jako všichni ostatní s poklesem hodnoty. Od 1. ledna do 18. března klesl o téměř 100 miliard dolarů. Netrvalo to však dlouho a jejich čisté jmění se odrazilo a překonalo úrovně z roku 2019, s výjimkou Warrena Buffetta, který je za loňským rokem stále o pár miliard pozadu.

Nejbohatší člověk planety Jeff Bezos se chlubí majetkem ve výši téměř 200 miliard dolarů. Jenom letos jeho majetek vzrostl o 80 miliard dolarů. 

Nůžky mezi bohatými a chudými krize rozevírá

Sociální a ekonomická nerovnost se v USA prohlubuje, a to nemusíme mluvit pouze o Bezosovi a jeho partě. Podle studie institutu, kterou citoval Washington Post, se například odměny generálních ředitelů v loňském roce vyšplhaly na nejvyšší úrovně za posledních sedm let. Výzkumní pracovníci zjistili, že se poměr mezd mezi vrcholovými manažery a zaměstnanci 350 největších amerických společnosti zvýšil na 320 ku 1.

Většina z tuctu oligarchů pak stále neřekla poslední slovo. Technologickým akciím typu #Amazon, #Google a #Microsoft se nebývale daří. Díky nim jsou taženy vzhůru i indexy a opět dosahují rekordních hodnot. Nenechte se však zmást, skvělá výkonnost technologických akcií zkresluje realitu a v indexu S&P 500 se i přes jeho rekordní hodnotu nachází řada firem v problémech, které bojují s poklesem ceny akcií. Na druhou stranu můžete mezi těmito akciemi, které vykazují stále výrazný pokles ceny oproti loňsku, nalézt i zajímavé investiční příležitosti. Sami se tak můžete pokusit na současné situaci zbohatnout a ukousnout si také svůj kus koláče.

#miliardari #oligarcha #miliardar #oligarchove #nerovnost

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty