19.08.2020 3 minuty čtení

Elon Musk si letos z žebříčku nejbohatších udělal trhací kalendář a je již 4. nejmajetnějším člověkem světa

Akcie Tesly letos nepochybně z mnoha nakupujících spekulantů udělaly více či méně bohaté lidi. Z Elona Muska však dělají (s přehledem) člověka bohatnoucího světelnou rychlostí, jehož jmění často denně zhodnocuje v řádech miliard dolarů.

Psal se 1. leden 2020, koronavirus byl ještě stále nějaký zvláštní virus tam někde daleko v Číně a automobilka Tesla za sebou měla náramný podzim a zakončení roku.

Jmění Elona Muska bylo díky tomu odhadováno již na 27,5 miliardy dolarů. A mohl z toho mít náramnou radost, protože řadě kritiků a posměváčků, kteří jen pár let dozadu pomalu každý měsíc Tesle počítali poslední dny života před krachem, zavřel pusu, když firmu loni poprvé dostal do zisku.

Jenže jak víme nyní, šlo pouze o první závan větru před bouří, kterou akcie Tesly zažívají letos. Kdybyste si 2. ledna v první letošní obchodní den koupili jednu akcii Tesly, stála by vás 430 $. Dnes by měla hodnotu 1900 $, tzn. vaše zhodnocení by bylo po ani ne 8 měsících sympatických 350 % a zisk 1470 $. Na jedinou akcii.

A teď si představte, že těch akcií máte bezmála 40 milionů! Ano, to je ten důvod, proč letos zatím Muskovo jmění ze zmíněných 27,5 miliardy dolarů vyrostlo o neuvěřitelných téměř 63 miliard dolarů a včera se zastavilo na 90,3 miliardách dolarů (1,98 bilionech Kč) - což je mimochodem o téměř 200 miliard Kč víc než náš aktuální státní dluh.

 

Musk tak zatím zcela v suchem triku překonává doposud největší člověkem vydělanou sumu za rok, o níž víme. Tuto pozici okupuje kdo jiný než Jeff Bezos, který dokázal za jediný rok díky růstu Amazonu zbohatnout o 39,2 miliardy dolarů. Na druhém místě je loňský úspěch Bernarda Arnaulta, kterého Musk včera překonal a jehož jmění tehdy vzrostlo o 20,5 miliardy dolarů.

Jenže Jeffovi se letos taky nesmírně daří - jeho jmění díky akciím Amazonu doposud vzrostlo o závratných 80 miliard dolarů + si letos připsal rekord i v "disciplíně" vydělej nejvíc peněz za jediný den, když mu jeho jmění během 24 hodin poskočilo o 13 miliard dolarů. Elon tak ještě má co dohánět.

Při pohledu na žebříček nejbohatších je však jasně vidět, že v letošním roce máme zatím dva naprosto jasné individuální vítěze, které abnormální vývoj na akciových trzích dělá den za dnem stále nechutněji bohatšími.

Dalším Muskovým cílem je Mark Zuckerberg, který je popředu jen o dalších 9 miliard a pokukuje po metě 100 miliard dolarů. Překonat zakladatele Facebooku, to by byl slušný skalp.

Vždycky, když letos sleduju, jak Muskovo jmění upaluje vzhůru, říkám si - po prodejích jeho prvních firem Zip2 a PayPalu Musk prakticky vše, co vydělal, nalil do svých dalších projektů - především do zajištění přežití pro SpaceX a Tesly. Dnes víme, že Tesla z něj rychle dělá ultra bohatého člověka a taky víme, že SpaceX je na výborné cestě začít v budoucích letech rovněž moc hezky vydělávat.

A tak si říkám, že až se jednoho dne Elon rozhodne, že už mu Tesla dala všechny potřebné technologie pro jeho vizi kolonie na Marsu a svou pozici zlikviduje, aby veškerý kapitál vrhl směrem ke hvězdám, bude to neskutečný mejdan!

#musk #tesla #jmeni #spacex #bezos 

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Taky bych ale zmínil jméno Masayoshi Son... 

  0
  • 0
  • asi jak přišel o pořádnej randál, když rostla SoftBank před dotcom bubble...po bublině přišel o 98 % majetku... 

   0
 • To je asi jen otázka času, než řízne i toho Zucka :-D 

   

  0
  • Ještě dva tři analytiky, kteří řeknou "Tesla za 3000 $!" a má ho. 😄

   0
  • To zní jako výzva pro sázku :D

   0
  • já žádou sázku ohledně Tesly uzavírat nebudu. :-D ..Stačí, že její akcie jsou jak casinová hra :-D 

    

   0