16.08.2020 3 minuty čtení

George Soros: „Akciový trh je uvězněn v bublině, která je nafukovaná nezodpovědným Fedem“

Podle legendárního investora jsou akciové trhy uvězněné v bublině likvidity vytvořené Fedem. Ocenění společností je do značné míry podporováno nadějí investorů ve schválení dalších stimulačních balíčků. Co se bude dít, až se „tisknout“ přestane?

Peněžní doping Federálního rezervního systému zaplavil finanční trhy likviditou, avšak podle miliardáře George Sorose ceny nyní spočívají na velmi nestabilních základech.

„Vysoká ocenění akcií jsou podporována nadějí na pokračování fiskálních a monetárních pobídek spolu s očekáváním, že prezident Donald Trump představí před prezidentskými volbami účinnou vakcínu proti onemocnění Covid-19,“ uvedl Soros v rozhovoru pro italskou La Repubblicu. U Donalda Trumpa je možné všechno, že by ale vytáhl před volbami takové eso z rukávu, je poměrně nepravděpodobné. I když věřím, že je na farmaceutické společnosti vytvářen výrazný tlak. Jak dlouho je pak udržitelné kvantitativní uvolňování v současném rozsahu pak asi neví ani sám Jerome #Powell.

Miliardář rovněž uvedl, že má velkou obavu z akcí Fedu, které vytváří masivní tržní bublinu, přičemž dodal že je momentálně americká centrální banka „úspěšnější“ ve své podpoře finančních trhů. Ovšem za jakou cenu? Nekupuje si Fed pouze čas? Neoddaluje nevyhnutelné?  

Soros již není na trzích aktivní, ale sdílel několik tipů pro investory, kteří se pohybují v momentálně velmi nestabilním prostředí. „Mezihra mezi myšlenkou a realitou je zásadní, protože chování trhů je testovacím místem, kde se střetávají. Investoři musí předpokládat případný pád trhů, protože názory účastníků trhů na svět jsou často neúplné a zkreslené,“ prohlásil Soros.

Uvědomění si, že jsou trhy iracionální, je klíčem k úspěchu investora

Investor by měl automaticky předpokládat, že zkreslené pohledy jednotlivých investorů jako celku vedou k nevhodným jednáním, což je Sorosův klíč k úspěchu. Myšlenka zcela platná pro současnou dobu. Většina velkých společností zaznamenává poměrně výrazné hospodářské ztráty. HDP USA nebo EU bezprecedentně pokleslo, a především americké akciové trhy se chovají naprosto opačně.

Otázkou navíc je, co nás čeká na podzim, pokud se budeme potýkat s další vlnou koronavirové infekce (i když v USA asi bojují stále s tou první). Přitom podzim nemusí být konečná. Dokud skutečně světlo světa nespatří účinná vakcína vůči koronaviru, nezbývá nám než žít v nejistotě. Finanční trhy, jako by tuto nejistotu vůbec nereflektovaly, a především ty americké dál rostou díky dolarovému dopingu. O výjimečné situaci vypovídají i rekordní hodnoty „Buffettova valuačního měřítka“, které porovnává hodnotu HDP a Akciového trhu. V USA tento poměr dosahuje rekordních hodnot.

Uvidíme, co nám přinesou zítřky, jen doufejme, že se dál nebudeme pohybovat v začarovaném kruhu karantén a uzavírání podniků, které by měly na ekonomiku nedozírné dopady. V Evropě možná dokonce horší než v USA. I sám Soros považuje USA zejména díky jednotnému trhu a legislativě za lépe vybavené než Evropu, aby zvládly ekonomické dopady koronaviru, přestože Trumpovo vedení země zůstává „velmi nebezpečné“. „Prezident bojuje o přežití a udělá vše pro to, aby zůstal u moci. Doufám však že Trumpův pobyt v oválné pracovně už je pouze přechodným fenoménem, který snad v listopadu skončí,“ dodal investor závěrem.

#akcie #akciovetrhy #americkeakcie #Soros #Trump #koronavirus #covid19

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
2 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
7 minut
6 minut
6 minut
2 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut