06.08.2020 3 minuty čtení

Glosa: Zlato poprvé v historii překonalo cenu 2 000 dolarů za unci. Co od něho čekat v blízké budoucnosti?

Zlato reaguje na americké stimulační balíčky a vůbec poprvé v historii se přehouplo přes magickou hranici 2000 dolarů za unci. Goldman Sachs předpovídá zlatu růst až na 2 300 dolarů. Jak to vypadá s krátkodobým výhledem zlata pohledem historie?

Zlato během úterý poprvé v historii prorazilo hranici 2 000 dolarů, kde se nakonec i pohodlně usadilo. Není se co divit, investoři ve jménu staré investiční pravdy hledají bezpečný přístav pro své peníze a zlato se v turbulentních dobách stává útočištěm skeptických, opatrných a možná i rozumných investorů.

Likvidita přinášená na trhy z druhé strany Atlantiku však může nadále foukat drahému kovu vítr do plachet.

Investoři také netrpělivě sledují debaty amerických demokratů a republikánů, kteří čile vyjednávají o podrobnostech návrhu zákona na podporu americké ekonomiky či nezaměstnaných, chcete-li, předtím, než se senát v pátek odebere k letní přestávce.

Přitom se nejedná ani tak o tom, zda se bude pokračovat v podpoře, ale spíše o její výši. Obě partaje se dohodli na dalším kole podpůrných opatření, nadále je rozděluje otázka, jak postupovat dále s týdenní dávkou v nezaměstnanosti ve výši 600 dolarů. Demokraté by rádi tento benefit ještě rozšířili, zatímco republikáni ho chtějí snížit o stovky dolarů.

Zlato díky všem známým okolnostem, mezi které patří omílaná pandemie koronaviru, slabý dolar, nízké úrokové sazby a fiskální stimuly, výrazně roste. Jeden důkaz za všechny? V pondělí se celosvětové držby zlatých ETF zvýšily na 3 365 tun zlata, což tyto fondy řadí na druhé místo hned za zlatou rezervu americké vlády.

Meziroční růst zlata o více než 30 %

Zdroj: goldprice.org

Letmý pohled do historie naznačuje mnohé

Minulý týden se stal již 8. týdnem, během kterého zlato rostlo. Od roku 1971, kdy skončila platnost zlatého standardu v USA, se tak stalo teprve posedmé…

Pokud se podíváme na předchozí období delších než sedmitýdenních růstů, pak zjistíme, že zlato v průměru v dalších 12 měsících vzrostlo o téměř 15 %. To zní poměrně zajímavě. Opomeneme-li však extrémní rok 1980 pak zlato po takto dlouhých růstech v dalším roce oslabilo v průměru o 7,4 %.

Půlroční vývoj po těchto obdobích růstů pak nabízel výnos pouze 0,46 % a průměrný výnos za měsíc až 3 měsíce následující po vzpomínaných obdobích byl opět záporný mezi -3,88 až -4,15 %. Historie by tak mohla naznačovat, že v horizontu příštích pár měsíců nemusí být návratnost zlata nijak ohromující.

Současná doba je nicméně v minulosti naprosto nevídaná. Peníze se „tisknou“ v nebývalém množství. Přestože se žádné známky inflace neprojevují, svou daň si chování centrálních bank vybírá. Díky novým penězům proudícím do oběhu se nepřirozeně nafukují akciové trhy, nebo třeba trh s nemovitostmi. Křivky ceny zlata a akciového trhu jsou za normálního stavu spíše „inverzní“ nyní obě rostou.

Podle mého názoru tak bude mít pokračující tisk dolarů na cenu zlata opět pozitivní vliv. Alespoň dokud se tisknout nepřestane…

Co myslíte vy? Udrží si zlato svůj směr?

#zlato #komodity #drahekovy #jakinvestovat #glosa #bezpecnypristav #investori

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Já jsem jen rád, jelikož mám ve zlatě také uložené peníze. Prioritně kvůli uchování hodnoty před inflací, ale když ještě takhle nabírá na síle ... krása pro mé oči 😍

    0
    • Já se naopak učím, v době poslední krize, jsem ještě nijak aktivně investice nesledoval, takže je to pro mě novinkou a sbírám zkušenosti. A věřím, že každý kdo má zainvestováno do zlata, tak musí skákat radostí :-D 

      +1