09.08.2020 5 minut čtení

Proč Apple opět ředí akcie? Svým rozhodnutím doslova šokoval své akcionáře

V historii Apple to není poprvé, ale již popáté, co technologický gigant přistoupil k podobnému kroku. Nyní jsou však investoři z ředění akcií opravdu zaskočení, tušíte proč?

Výrobce iPhone boří všechna pravidla investování na akciovém trhu. Jeho obrovské výnosy v roce 2019 následují ještě lepší hospodářské výsledky v letošním roce. Koronaviru navzdory. Apple tak dává důrazně najevo, že je v té nejlepší formě a odpovídá na slova kritiků, kteří tvrdili, že už má své nejlepší dny za sebou.

Jeho tržní kapitalizace přesahující 1,8 bilionu dolarů by se mohla zdát na první pohled už příliš velká, aby poskytovala prostor pro další zisky, jak jsem však už psal včera, v případě Apple existuje hned několik důvodů, které mohou tlačit cenu akcií stále výše.

Nyní jde Apple opět proti proudu. V době, kdy už ředění akcií téměř vymizelo, se rozhodl technologický gigant se sídlem v Cupertinu, že rozředí akcie v poměru 4 ku 1. Ačkoliv by se současné rozhodnutí ještě nedávno setkalo s klidnou reakcí, momentálně vyvolalo spoustu otázek a čeká se, zda se po vzoru Apple zachovají i další společnosti. Vezmeme-li v úvahu, že akcie #Google se obchodují za 1 500 dolarů a #Amazon dokonce za dvojnásobek, měl by tento krok u konkurence mnohem větší smysl, než v případě #Apple. Jak se ale zdá, konkurence se nijak svou čtyřcifernou cenou akcií netrápí.

V historii nic neobvyklého

Applu není ředění akcií nijak cizí, vždyť ve své historii rozděloval akcie už 4x, jak můžete vidět v tabulce níže. Tentokrát však spatřila informace světlo světa naprosto bez varování.

Zdroj: Apple investors relations. *Datum posledního ředění akcií se může ještě změnit

Když se v minulosti Apple rozhodl rozdělit své akcie, obvykle tak činil v souladu s rozšířenými pravidly, která tehdy panovala na širším akciovém trhu. První rozdělení akcií společnosti přišlo v roce 1987 poté, co cena akcií dosáhla zhruba 80 dolarů za akcii. Rozdělení 2 ku 1 poskytlo Apple dostatek prostoru pro další růst, aniž by bylo dosaženo trojciferných cen akcií, což se tehdy příliš nenosilo.

Když se opět akcie v roce 2000 přiblížili hranici 100 dolarů, další ředění opět poslalo cenu akcií dolů. Na podobně nízkých cenách jako v 80. letech se Apple stále obchodoval i v roce 2005, když provedl 3. ředění v poměru 2:1.

Následuje změna ve strategii rozdělování akcií  

Od roku 2005 však začaly společnosti měnit svůj postoj k rozdělování akcií. Mnoho veřejně obchodovatelných firem už nepovažovalo za nutné udržovat ceny akcií na relativně nízké úrovni pod 100 dolary. (Warren Buffett s akciemi Berkshire Hathaway tato pravidla samozřejmě ignoroval po celou dobu, proto jsou dnes kmenové akcie BRK-A obchodované za pěticifernou cenu).

Apple se tak opět přiblížil k hranici 100 dolarů a tentokrát neudělal nic. Po roce 2005 přijal Apple nový přístup. Přestože se akcie do roku 2007 vyšplhaly na trojciferné číslo, nevyužili své předchozí strategie a místo toho umožnil, aby jejich akcie nadále posilovaly. Navzdory dramatické volatilitě před finanční krizí a v jejím průběhu v letech 2008 a 2009 se akcie Apple odrazily výše a do roku 2014 prudce vzrostly až na cenu 700 dolarů za akcii.

V tuto chvíli Apple přišel s novou tradicí a znovu rozdělil své akcie, přičemž společnost odbyla otázky obvyklým vysvětlením, že chce své akcie více zpřístupnit investorům. Jako na potvoru se však ukázalo, že toto rozdělení přispělo k umístění Apple do tradičního indexu Dow Jones. Akcie Apple za 700 dolarů byly pro vstup do indexu zkrátka příliš drahé. Po neobvyklém rozdělení 7 ku 1 v roce 2014 se akcie opět obchodovaly na nízkých trojciferných číslech, což bylo pro přijetí do prestižního indexu mnohem přijatelnější.

Cena akcií Apple za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

Pravděpodobně nejpřekvapivější split akcii Apple

O šest let později se Apple opět postavil proti konvenci. I když se technologičtí konkurenti tlačí do čtyřmístného terénu, mobilní gigant se vrátil ke svému obvyklému modus operandi a vybral si rozdělení akcií v poměru 4 ku 1, které by mělo vrátit cenu akcií na přibližně 100 dolarů za akcii. Apple opět tvrdí, že se tak chová, aby akcie zpřístupnil širší základně investorů – i když díky inovacím je možné obchodovat i zlomky akcií, proto je jejich cena mnohem méně důležitá, než tomu bylo dříve v historii.

Překvapivé je, že pro současný krok Apple neexistuje ani žádný jiný postranní motiv. Apple má samozřejmě v Dow Jones indexu zdaleka nejvyšší váhu a tvoří celou desetinu indexu. Na tom ale akciový split nic nezmění. Obrovská tržní kapitalizace pak znamená významnou váhu Apple i v dalších indexech. Vždyť v indexu S&P 500 už tvoří 6% podíl a S&P je mnohem širší benchmark než Dow…

Co rozdělení akcií pro investory opravdu znamená?

Dělení akcií nevyvolává žádný skutečný rozdíl v hodnotě společnosti. Po zředění budou zkrátka akcionáři vlastnit čtyřikrát více akcií, přičemž jejich cena bude čtvrtinová oproti situaci před dělením.

Investoři nicméně houfně berou zprávu jako znamení důvěry a věří, že budeme u Apple sledovat i nadále výrazný růst ceny akcií. Pro společnost tak velkou, jakou se Apple stal, je to příjemné překvapení, navíc se jedná o společnost, která by se mohla v budoucnu chlubit cenou akcií ještě vyšší než dnes, i když dojde na konci srpna k jejich rozdělení v poměru 4:1.

#akcie #redeniakcii #split #splitting #DowJones #index

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • V mém slovníku je ředění akcií úplně něco jiného než Split (dejme tomu rozdělení). Pozor na to, ředění akcií je, když se podíl vašeho vlastnictví snižuje tím, že podnik vydává nové akcie. Ve splitu dochází k tomu, že vlastníte pořád stejně, avšak se jedna akcie rozdělí na více kusů.

  0
  • @janSladovnik díky za koment. Upřímně si tím sám nejsem jistý. Věřím, že máte i pravdu, ale nemáte k tomu nějaký relevantní zdroj? Já jsem našel české texty, kde se používají oba pojmy se stejným použitím. Split ten by byl jasný a jednoznačný, možná bude nejlepší do budoucna používat rovnou pojem split... 

   0
  • V angličtině je dilution a split, to je jednoduché. Proto hodně názvů nepřekládám, aby to nemátlo. Rychlým searchem vidím, že ředění média využívají ve významu dilution. Ale tím, že česká média čtu minimálně, tak nevím, jestli je to někde zakotveno.

   0
  • čistě jazykově s tímhle souhlasím

   0
  • Okay díky 😉 ...budu raději používat anglický split, čtenář se v tom určitě zorientuje a předejdu případným nepřesnostem... díky za zpětnou vazbu. 

   0