08.08.2020 4 minuty čtení

Akcie Apple investiční příležitostí! Jsou předražené nebo je můžete stále s klidným srdcem koupit?

Říkáte si, zda byste měli právě teď nakoupit akcie Apple? Rozhodně byste neměli akcie populární technologické společnosti přehlížet. Stále existuje dostatek důvodů pro jejich další růst.

Čas od času se vyplatí nakoupit akcie i když momentálně atakují historická maxima. Přesně tohle může být i současný případ Apple. Výsledky hospodaření zveřejněné minulý týden byly poměrně výrazným „game changerem“, čímž se staly akcie Apple poměrně zajímavou alternativou pro dlouhodobou investici.

Jaké důvody by mohly investory přimět, aby se podívali akciím Apple blíže na zoubek?

Široký a diverzifikovaný růst naznačuje leccos o odolnosti společnosti

Pouze rychlý náhled do výsledků hospodaření z minulého týdne ukazuje, proč investoři ihned po oznámení této zprávy projevovaly vysoký zájem o akcie Apple.

Nejenomže Apple rozdrtil odhady analytiků a vykázal celkový růst tržeb o 11 %, když se podle konsensuální prognózy měli tržby snížit meziročně o 3 %, růst podnikání technologické společnosti byl také velice rozmanitý. Apple vykázal velmi působivou výkonnost ve čtvrtletí zasaženém výzvami a nejistotou ve všech segmentech svého podnikání.  

Tržby v oblasti služeb i produktů vzrostly meziročně o dvojciferné hodnoty. Pokud se pak podíváme na jednotlivé produkty, pak pouze iPhone nevykázal v tomto období meziroční dvojciferný růst.

Meziroční srovnání tržeb v jednotlivých segmentech Apple

 

Růst v každém segmentu nabídky Apple však není vše. Společnosti se také podařilo zaznamenat růst tržeb v každém z pěti geografických segmentů společnosti. Tento široce založený růst pouze podtrhuje odolnost byznys modelu Apple v době, kdy mnoho podniků bojuje doslova o přežití.

Produkty Apple jsou relevantnější než kdy jindy

Pandemie Covid-19 ukázala význam produktů Apple v té nejčistší podobě. Jedná se o zařízení, která se stala ústředním prvkem moderní komunikace a zábavy, jsou základem ve vzdělávání a kritickým prvkem fungování podniků. To platilo zejména ve chvíli, kdy se lidé schovávali doma a spoléhali na technologie, aby se vypořádali se současnými neobvyklými časy.

Dává poměrně smysl, že se lidé po celém světě během pandemie s nadějí obracejí na produkty Apple. Když opatření na dodržení sociálních rozestupů způsobí, že se lidé musí více spoléhat na svá zařízení připojená k internetu, více než kdy jindy ovlivňuje zákazníky faktor spokojenosti s produktem. V Cupertinu v této oblasti vždy dosahovali skvělých výsledků, k čemuž napomáhalo Jobsovo úmorné zaměření na uživatelský zážitek. Duch zakladatele společnosti, pak v kancelářích společnosti působí i nadále.

Futuristické sídlo Apple v Cupertinu

 

Během oznamování hospodářských výsledků za fiskální 3. čtvrtletí oznámil Luca Maestri, CFO Apple, že se konkrétně iPad a Mac ukazují jako mimořádně relevantní produkty v nových pracovních a vzdělávacích prostředích, což vedlo k růstu o 31 a 22 % v příslušných segmentech. Tato úvaha určitě dává hlavu a patu. K tomuto vysokému růstu přitom také přispělo i vysoké hodnocení spokojenosti zákazníků.

Zvažte také tyto dva významné katalyzátory růstu

Konečně by také investoři neměli zapomínat na dva katalyzátory, které byly v posledních letech investory doslova fascinovány: služby a nositelná elektronika. Oba dva segmenty se zasadily o významný růst Apple jako celku.

Tržby za služby ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly o 15 %. Hrubý provozní zisk segmentu služeb představoval významných 39 % hrubého provozního zisku celé společnosti, a to hlavně díky skvělé marži na úrovni 67 %.

I když v segmentu nositelné elektroniky, domácího vybavení a dalších doplňků došlo během posledního čtvrtletí ke zpomalení růstu, protože zejména prodeje Apple Watch byly zásadně ovlivněny zavíráním obchodů, tržby v segmentu stále meziročně výrazně rostly o 17 %.

Akcie Apple vykázaly za poslední rok významný růst ceny

Zdroj: finance.yahoo.com

Velmi široká dynamika tržeb společnosti Apple i v nejistém čase, zvýšená relevance jejich produktů a slibné výsledky v segmentech služeb (s vysokou marží) a nositelné elektroniky ukazují, proč akcie Apple zůstávají dobrou volbou pro dlouhodobé investory i v současné době, kdy se akcie obchodují za historická maxima.  

#apple #akcie #jakinvestovat #tipy #investicnitipy #howto #knowhow #iphone #ipad #mac #applewatch #technologickespolecnosti

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.