Zvažujete-li nákup akcií Apple, mějte na paměti, že se brzy stanou výrazně levnějšími. A pokud nějaké vlastníte, nově jich budete mít čtyřnásobek původního počtu. Společnost totiž v rámci zveřejnění svých Q2 výsledků zároveň oznámila další rozdělení (split) svých akcií, a to v poměru 4:1.
Představenstvo bilionové společnosti krok schválilo s tím, že vstoupí v platnost od 31. srpna letošního roku. Všichni investoři, kteří budou nějaké akcie držet 24. srpna, obdrží za každou cenné papíry navíc.
Apple neuvedl k tomuto kroku žádné konkrétní důvody, ale když se podíváme do minulosti, je jasné, že se managementu opět přestává líbit rostoucí cena za jednu akcii. Jedním z hlavních účelů splitu je ostatně učinit relativně drahé akcie opět dostupnějšími i pro menší investory, kteří je následně nakoupí mnohem raději než původně drahé akcie = profit.
Zde je nutné dodat, že split tohoto typu pouze vezme každou akcii a rozdělí ji na čtyři akcie o identické hodnotě původní jedné akcie. To znamená, že i tržní kapitalizace zůstane zcela identická.
Cena akcií včera díky pozitivním Q2 výsledkům a zejména i navzdory pandemii překvapivě dobrým prodejům iPhonů (letošní nový model SE zažil velmi silný vstup na trh) po uzavření na 384,76 $ poskočila o dalších více než 6 % na 408,84 $.
Ne každá společnost splity preferuje
Přiblížení se 400 dolarům za akcii už zřejmě představenstvu přišlo tak akorát, aby se cena jedné akcie vrátila zpět na 100 $. Poslední split z června roku 2014 ostatně udělal prakticky to samé, když při tehdejší cenně 700 $ za akcii Apple každou svou akcii rozdělil na 7 menších v hodnotě 100 $.
Předchozí splity - pokaždé v poměru 2:1 - proběhly v červnu 1987, červnu 2000 a únoru 2005.
CEO Tim Cook má za sebou rušný týden. Kromě zveřejnění kvartálních výsledků se ve středu účastnil historického slyšení před Kongresem, kde musel čelit nepříjemným a štiplavým otázkám ohledně praktik Apple vůči menší konkurenci a možnému monopolu, který v rámci svého byznysu v některých ohledech drží. Společně s ním byli na tuto grilovačku pozvaní i Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a Sundar Pichai.
Na rozdíl od Apple se ostatní členové americké "velké tech čtyřky" ke splitům tak často neuchylují. Například Amazon učinil svůj poslední split (2:1) v roce 1999 v rámci dot-com bubliny. Od té doby se jejich cena z pár desítek dolarů vyšplhala na více než 3000 $. A pak je tady ještě vlastně split Google z roku 2014, což ale nebyl tak úplně obyčejný split, jako spíš snaha Sergeye Brina a Larryho Page udržet si ve firmě tolik kontroly, kolik to jen půjde.
A pak je tady někdo jako Warren Buffett, který Class A akcie své Berkshire nikdy nerozdělil a aktuálně jednu nabízí za více než 290 000 $, přičemž před letošním pandemickým výprodejem byly k mání za 340 000 $. Zde je cíl přesně opačný - ujistit se, že akcie nebudou kupovat žádní intradenní obchodníci a krátkodobí spekulanti, ale ideálně pouze seriózní investoři, kteří stejně jako on mají zájem spíš o dlouhodobý horizont.