Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 942.

Zaregistrovat se

Máte nějaké akcie Apple? Co nevidět se vám rozmnoží na čtyřnásobek, je tady další "jablečný split"

Apple má - na rozdíl od řady svých technologických konkurentů - rád, když jeho akcie nestojí vyšší stovky dolarů a jsou dostupné širší skupině investorů s nižším budgetem. Proto se rozhodl své jablko znovu rozporcovat na menší kousky.

Zvažujete-li nákup akcií Apple, mějte na paměti, že se brzy stanou výrazně levnějšími. A pokud nějaké vlastníte, nově jich budete mít čtyřnásobek původního počtu. Společnost totiž v rámci zveřejnění svých Q2 výsledků zároveň oznámila další rozdělení (split) svých akcií, a to v poměru 4:1.

Představenstvo bilionové společnosti krok schválilo s tím, že vstoupí v platnost od 31. srpna letošního roku. Všichni investoři, kteří budou nějaké akcie držet 24. srpna, obdrží za každou cenné papíry navíc.

Apple neuvedl k tomuto kroku žádné konkrétní důvody, ale když se podíváme do minulosti, je jasné, že se managementu opět přestává líbit rostoucí cena za jednu akcii. Jedním z hlavních účelů splitu je ostatně učinit relativně drahé akcie opět dostupnějšími i pro menší investory, kteří je následně nakoupí mnohem raději než původně drahé akcie = profit.

Zde je nutné dodat, že split tohoto typu pouze vezme každou akcii a rozdělí ji na čtyři akcie o identické hodnotě původní jedné akcie. To znamená, že i tržní kapitalizace zůstane zcela identická.

Cena akcií včera díky pozitivním Q2 výsledkům a zejména i navzdory pandemii překvapivě dobrým prodejům iPhonů (letošní nový model SE zažil velmi silný vstup na trh) po uzavření na 384,76 $ poskočila o dalších více než 6 % na 408,84 $.

Ne každá společnost splity preferuje

Přiblížení se 400 dolarům za akcii už zřejmě představenstvu přišlo tak akorát, aby se cena jedné akcie vrátila zpět na 100 $. Poslední split z června roku 2014 ostatně udělal prakticky to samé, když při tehdejší cenně 700 $ za akcii Apple každou svou akcii rozdělil na 7 menších v hodnotě 100 $.

Předchozí splity - pokaždé v poměru 2:1 - proběhly v červnu 1987, červnu 2000 a únoru 2005. 

CEO Tim Cook má za sebou rušný týden. Kromě zveřejnění kvartálních výsledků se ve středu účastnil historického slyšení před Kongresem, kde musel čelit nepříjemným a štiplavým otázkám ohledně praktik Apple vůči menší konkurenci a možnému monopolu, který v rámci svého byznysu v některých ohledech drží. Společně s ním byli na tuto grilovačku pozvaní i Jeff Bezos, Mark Zuckerberg a Sundar Pichai.

Na rozdíl od Apple se ostatní členové americké "velké tech čtyřky" ke splitům tak často neuchylují. Například Amazon učinil svůj poslední split (2:1) v roce 1999 v rámci dot-com bubliny. Od té doby se jejich cena z pár desítek dolarů vyšplhala na více než 3000 $. A pak je tady ještě vlastně split Google z roku 2014, což ale nebyl tak úplně obyčejný split, jako spíš snaha Sergeye Brina a Larryho Page udržet si ve firmě tolik kontroly, kolik to jen půjde.

A pak je tady někdo jako Warren Buffett, který Class A akcie své Berkshire nikdy nerozdělil a aktuálně jednu nabízí za více než 290 000 $, přičemž před letošním pandemickým výprodejem byly k mání za 340 000 $. Zde je cíl přesně opačný - ujistit se, že akcie nebudou kupovat žádní intradenní obchodníci a krátkodobí spekulanti, ale ideálně pouze seriózní investoři, kteří stejně jako on mají zájem spíš o dlouhodobý horizont. 

#apple #akcie #cena #split #q2 #vysledky

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 942.

Zaregistrovat se