04.08.2020 6 minut čtení

KDE JE PRAVDA? ZA MĚ JE TO JASNÉ....

Téma mileniálové a jejich přístup k práci mě už dlouho dráždí (potrefená husa se vždy ozve). A dnes jsem si v tom udělala sama pro sebe jasno a rozhodla jsem se o své jasno podělit.

Dnes jsem si porovnala dva „zdroje“. Ne, že bych měla tolik času je vyhledávat, ale skočily mi rovnou do snídaně, tak co jsem mohla dělat? Jejich ignorace nepomáhá.

První zdroj: Závěry výzkumu společnosti ManpowerGroup (https://www.manpower.cz/manpower/cs/milenialove-a-kariera-vize-2020/), kde Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka této společnosti říká:

„Většina zaměstnavatelů napříč ekonomikou tvrdí, že nemůže najít dostatek lidí s vhodným profilem. Je nevyhnutelné, aby zaměstnavatelé mnohem více naslouchali, co současná a budoucí generace na trhu práce hledá. Firmy musí být mnohem více kreativní a nemohou si jednoduše dovolit nebýt pro mileniály přitažlivými…. Zde se mii zvýšil tep poprvé, ale po druhé, už to vypadalo na klaps (nadsázka pochopitelně), protože paní ředitelka tvrdí, že: „Zaměstnavatelé musí najít nové způsoby, jak zaměstnance motivovat, jako např. zajistit každému osobní rozvoj v zaměstnání podle jeho představ…. Beze zbytku s ní souhlasím s tvrzením, že jako zaměstnavatelé máme pomoci lidem získávat zkušenosti v organizaci – no pokud jsou tam zaměstnaní a pracují – tak je jistě získají.

Druhý zdroj: Warengo (https://warengo.com/stories/85717-neuveritelna-pracovni-moralka-7-veleuspesnych-lidru-tady-se-na-rana-vecery-ani-vikendy-nehraje), článek s názvem Neuvěřitelná pracovní morálka 7 veleúspěšných lídrů: Tady se na rána, večery ani víkendy nehraje od Tomáše Durčáka.

Vybírám například:

1.       Mark Cuban si při rozjezdu svého prvního byznysu nevzal 7 let dovolenou.

2.       V raných dnech Amazonu bylo běžným režimem pracovat 12 hodin denně 7 dní v týdnu a makat na odesílání všech knih až do 3 do rána.

3.       Elon Musk má pro všechny lačnící po úspěchu jednoduchou radu - pracujte dvakrát víc než všichni ostatní.

Vynechávám „šílence“, kteří jsou v článku zmínění také a pracují 130 hodin týdně, nebo ženy, které se vrací znovu do práce, když uspí děti – to bych fakt taky nedala…

Ale co vím jistě je to, že člověk musí makat a být vytrvalý. A pokud něco opravdu chce, tak se o to musí přičinit především sám – je to jeho touha a jeho věc, stejně jako u jejich potenciálních zaměstnavatelů. Jak to myslím?  Ti zaměstnavatelé také mají své touhy a své sny – už od chvíle, kdy své firmy zakládali – možná vznikly ještě mnohem dříve, a vzhledem k tomu, že jim ty firmy fungují, tak to asi dělají dobře.

A vsadím se, že když své společnosti rozjížděli, tak je to stálo mnoho pádů, bezesných nocí, strachů z platební neschopnosti atd. atd. atd.

A teď mi řekněte, proč by se měli přizpůsobovat lidem, kteří ničím takovým neprošli, a chtějí si plnit své přání a sny a k tomu vyžadují, aby jim jejich zaměstnavatelé udělali podmínky v jejich již vybudovaných firmách a změnili tak dosavadní fungující systém, který je posouvá k jejich vysněným cílům a je odměnou za to, že to nevzdali…

Mé doporučení pro ty, kteří dělají HR průzkumy a závěry z nich:

  1. Nikoliv zaměstnavatelé, ale vy musíte být mnohem více kreativní a vytvořit takové programy, aby nastupující generace věděla, že nic není zadarmo, a že poctivá práce je fakt samozřejmostí, nikoliv bonusem a že vzdělávání je zejména v jejich zájmu. Dnes už je přeci skoro všude samozřejmostí, že zaměstnavatelé dbají na to, aby byli jejich zaměstnanci proškolení v tom, co je důležité pro zaměstnavatele a výkon funkce na kterou byl zaměstnanec přijat – bingo – překvapení první.
  2. Vy musíte přestat udělovat rady zaměstnavatelům, jak mají změnit chod svých firem, aby byli přitažliví pro nastupující generaci, ale dejte rady potenciálním zaměstnancům, jak mají být přitažliví pro své zaměstnavatele. A prosím Vás – životopis jako OK, ale už jsme ty techniky prokoukli… Jsou všechny, jak podle jednoho „mustru“ – překvapení druhé.
  3. Na základě (pro mě) alarmujících výsledků učinit závěry, že vše asi není úplně OK, když se mezi výzkumy neobjevuje top topic: čím přispěji společnosti, kam nastupuji, aby se dále rozvíjela a zvýšila svou prestiž na trhu, která vede k udržitelnosti…
  4. To vy musíte více naslouchat zaměstnavatelům a ptát se jich, jaké lidi potřebují. Nemyslím tím po „technické“ stránce – příchozivší stejně musíme vše naučit, protože ze škol to většina z nich neumí, ale zaměřit se i na lidskou – osobnostní stránku. Pokud chtějí být mezi skvělými lidmi – mají také oni vlastnosti, které požadují od druhých a vědí vůbec, že je nutné se na to podívat z tohoto úhlu pohledu?

Nezabývám se zde mezními přístupy, jak z řad zaměstnanců, tak zaměstnavatelů. To by byla velká debata nikam nevedoucí.

Trvám na tom, že: bez práce nejsou koláče, každý svého štěstí strůjcem, kdo za pluhem kleje – zlé semeno seje, za blbost se platí, co sis uvařil to si sněz a jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

A že nebudeme mít kvalitní pracovní sílu? Ale budeme. Zamyslete se nad závěry svých výzkumů. Dobu nikdo z nás nezastaví – vývoj je megarychlý a všichni se musíme přizpůsobovat, abychom udrželi krok s dobou. Ale základní lidské hodnoty a pravda o práci zůstane tak dlouho, dokud bude třeba za vše, co chceme a potřebujeme platit měnou….

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.