02.08.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 03.08.2020: Tuzemské HDP strádá, OZE překonávají fosilní paliva a nový šéf Škody Auto

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za uplynulý víkend.

Dobré ráno všem, tak už víme, proč Joe Rogan a někteří další zámožnější lidé opouštějí Kalifornii a stěhují se jinam (konkrétně Joe do Texasu). Kromě toho, že tam z toho administrativa udělala jeden velký chaotický svinčík, teď tamní nejbohatší milionáře čeká rapidní růst dani, a to potenciálně až na 53,8 %. V Kalifornii totiž 0,5 nejbohatší populace už dnes do státní kasy přináší 40 % veškerých příjmů z daní. Nejvyšší čas je podojit víc. Úspěšný start do nového týdne Vám přeje Tomáš.

-----

Spolupracujeme s Energy financial group, která investuje do lepší energetické budoucnosti naší planety. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Apple +10.47 % (425.04 USD)
Výborné Q2 výsledky a split akcií v pátek vyhnaly Apple vzhůru o více než 10 %. Stal se tak (opět) nejhodnotnější firmou světa, s valuací 1,84 bil. $ přeskočil Saudi Aramco.

Under Armour -8.12 % (10,52 USD)
Prodejce sportovního oblečení v závěru týdne ztrácel poté, co zveřejnil pesimistický výhled pro zbytek roku. V 2. pololetí očekává propad příjmů o 20 a ž 25 % a marže pod tlakem.

-----

Burza

Silné výsledky technologických gigantů donutily Wall Street zapomenout na všechny aktuální problémy. Podobnou pásku na oči si nasadila Pražská burza, kde už někomu asi 8denní pád stačil. Na rozdíl od zbytku Evropy se tak v pátek rovněž zelenala.

👉 Watchlist: Sledujte přímo na Warengo to nejnovější z MarketWatch či CNBC! 👈

-----

Slova dne

„Ve druhém čtvrtletí došlo k prohloubení poklesu ekonomiky a hrubý domácí produkt se propadl nejvíce v historii samostatné České republiky. Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování.“

Vladimir Kermiet z Českého statistického úřadu v pátek oznámil, že tuzemská ekonomika v Q2 zažila historicky největší propad HDP o 10,7 %. Zároveň uvedl hlavní důvody, které k tomuto výsledku přispěly. HDP EU meziročně v Q2 propadlo o 14,4 %.

-----

Číslo dne

11 %

Obnovitelné zdroje energie mají letos další důvod k oslavám. Během 1. pololetí v Evropě vyrobily meziročně o 11 % více energie a v produkci porazily i fosilní paliva. Např. Německo historicky poprvé z uhelných elektráren vygenerovalo méně energie než Polsko.

-----

Bleskově

Škoda Auto dnes prý získá svého nového předsedu představenstva. Měl by jím být jmenován dosavadní šéf jihoafrické větve koncernu Volkswagen Thomas Schäfer, který má zkušenosti i z Daimleru. Nahradí dosavadního šéfa Škody Bernharda Maiera.

▶ Ani páteční růst nepomohl americkému dolaru odvrátit zakončení svého nejhoršího měsíce za poslední dekádu. Propad demonstruje i nejlepší měsíc dekády pro euro či skutečnost, že britská libra má za sebou nejlepší červenec od roku 1990.

 Německý gigant Siemens expanduje do segmentu léčby rakoviny. Zdravotní skupina Siemens Healthineers za 16,4 mld. $ kupuje americkou společnost Varian, která vyvíjí přístroje a software využívané pří zdravotní péči o osoby bojující s rakovinou.

TikTok se nyní v USA nachází ve vskutku bizarní situaci. Zatímco Donald Trump vyhrožuje jeho zakázáním, kudy chodí, o americkou odnož této sociální sítě nyní projevil zájem Microsoft. Mohl by americký vlastník zachránit byznys TikToku v USA?

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty