31.07.2020 8 minut čtení

Facebook překonal odhady a ohlásil růst tržeb o 11 %, akcie začaly ihned růst. Co na to říkají odborníci?

Facebook vykázal svůj nejpomalejší růst tržeb od svého IPO v roce 2012, i tak však vzhledem k současné situaci překonal odhady analytiků. Akcie Facebooku následně vzrostly v rozšířených obchodních hodinách o 8 %.

V USA a Kanadě vzrostla uživatelská základna Facebooku během čtvrtletí o 3 miliony uživatelů na 198 milionů. V Evropě pak Facebook stále používá 305 milionů aktivních uživatelů měsíčně. V rámci celé rodiny aplikací se pak jedná celosvětově o 3,14 miliardy uživatelů oproti 2,99 miliardám v prvním kvartále. Tato metrika se používá k měření celkové uživatelské základny Facebooku, kterou tvoří uživatelé aplikací #Instagram, #Messenger a #WhatsApp.

Společnost předpovídá v nadcházejícím čtvrtletí další růst tržeb a to o 10 %. Do predikcí přitom již byly započítány aktuální negativní vlivy včetně ekonomické volatility, bojkotu reklamy, nových předpisů týkajících se cílení reklamy nebo očekávaných změn v rámci mobilních platforem.

Příjmy Facebooku z kategorie ostatní vzrostly meziročně o 40 % na 366 milionů dolarů. V rámci této kategorie jsou započítávány prodeje náhlavních souprav pro virtuální realitu #Oculus a inteligentních displejů a videotelefonů #Portal.

Facebooku se tedy vedlo nad očekávání dobře, ale sám si hospodářské výsledky hodnotit nedovolím. Podobně jako v případě Tesly jsme se rozhodli oslovit pár českých burzovních analytiků, zda by nám neposkytli vlastní pohled na věc. Několik z nich si na odpovědi čas vyhradilo, za což jim velmi děkuji. Pojďme tedy na názory odborníků.

Tomáš Turna / analytik, Colosseum

Výsledky hospodaření společnosti Facebook za druhý kvartál fiskálního roku 2020 přinesly příjemné překvapení – celkové tržby výrazně překonaly tržní očekávání, a to dokonce o 1,34 mld. USD, když dosáhly na 18,69 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 11 %. Čistý zisk společnosti pak překvapil ještě více, když meziročně vzrostl o 98 % na 5,18 mld. USD. Facebook rovněž potěšil meziročním nárůstem denních aktivních uživatelů, jejichž počet se zvýšil o 12 % na 1,79 mld.

Společnosti Facebook epidemie Covid-19 zřejmě příliš neublížila, jelikož podstatná část firem se uchýlila k vyšší marketingové aktivitě přes sociální sítě a k rostoucím tržbám společnosti zřejmě přispěl i vyšší podíl home officů, který vedl k vyšší uživatelské aktivitě v online prostředí. Zvýšení oblíbenosti sociálních sítí je patrné i z porovnání reklamních výnosů konkurenční společnosti Google, které se za stejné období tržby snížily o přibližně 8 %.

Pro začátek druhého pololetí fiskálního roku 2020 očekáváme, že společnost si udrží dosavadní tempo růstu nových aktivních uživatelů, což by mělo vést ke kontinuálnímu růstu tržeb a zisku. Hrozbou však může být společná snaha více než 1 100 malých a středních podniků, které vyhlásily hromadný bojkot využívání inzertních služeb společnosti Facebook, jelikož se domnívají, že Facebook upřednostňuje reklamní příspěvky pouze několika vybraných globálních společností.

Petr Pelc / portfolio manažer, Cyrrus

Tržby za druhé čtvrtletí společnosti Facebook překonaly odhady analytiků o 30 %. Obchodní model firmy, jenž je postaven na shromažďování uživatelských informací, aby reklamní zprávy mohly dosáhnout nejefektnějšího zasažení cílových uživatelů, je stále zdokonalován k maximální efektivitě. Generální ředitel Mark Zuckerberg dal opakovaně najevo, že nehodlá ustupovat žádným návrhům ani direktivním příkazům ohledně ochrany osobních dat uživatelů. Firma je v tak silné pozici, že si ani žádné ústupky dovolit nemůže, aby neztratila své dominantní a výhradní postavení. Občanská práva tak bohužel musí ustoupit masivní síle reklamy. Změnu v profitové trajektorii této společnosti nelze očekávat ani v nejbližších obdobích.

Petr Sklenář / hlavní ekonom, J&T BANKA

Facebook ve čtvrtek večer po zavření trhu reportoval silná čísla za 2Q/2020. Tržby vzrostly meziročně o 11 % r/r na 18,7 mld. USD (průměrná očekávání 17,3 mld. USD) a překonaly i nejpozitivnější očekávání podle průzkumu agentury Bloomberg. Omezení spojená s Covid-19 se pozitivně odrazila ve využívání sociálních sítí, počet denně aktivních uživatelů dosáhl 1,79 miliardy lidí a byl meziročně vyšší o 13 %. To více než kompenzovalo určité ochlazení vývoje u reklamních příjmů, které dosáhly 18,3 mld. USD (+10 % r/r). Čistý zisk na akcii byl 1,8 USD, meziročně se téměř zdvojnásobil a výrazně opět překonal očekávání (očekávání 1,39 USD).

Ve třetím kvartále pak management očekává podobný růst tržeb z reklamy jako v červenci a počet aktivních uživatelů by měl zůstat podobný jako byl v 2Q. Za celý rok by celkové náklady měly být v rozmezí 52–55 mld. USD (doposud 52–56 mld. USD) a investiční náklady okolo 16 mld. USD.

Management zároveň naznačil, že medializovaný bojkot ze strany některých inzerentů by neměl mít výraznější dopad na hospodaření Facebooku... Postupně se ukazuje, že ze strany dotčených firem bylo jejich prohlášení o omezení reklamy na Facebooku spíše součástí jejich vlastní mediální prezentace a PR, než že by šlo o trend, který by ohrožoval inzertní příjmy Facebooku. Akcie společnosti v poobchodní fázi reagovaly růstem o 4,5 % na 245,4 USD.

Petr Bartoň / hlavní ekonom, investiční skupina Natland  

Výsledek nejen Facebooku, ale i dalších Big Tech společností byl mnohem lepší, než trh očekával. Ale v tom smyslu je možná překvapivé ono relativně nízké očekávání trhu.

Že pandemie znamenala raketový růst například pro platformu ZOOM bylo nabíledni. Ale Facebook, Google a ostatní také do značné míry fungují v pandemii jako ZOOM. Proč by tedy měl Facebook zásadně propadnout během pandemie?

Jeho de facto jediným příjmem jsou reklamy. Pandemie poměrně značně zdevastovala reklamní trh s tím, jak firmy nyní šetří na nejistou budoucnost a seškrtávají reklamní rozpočty. Ale příjem Facebooku není vázán na „průměr reklamního trhu“, nýbrž na jeho specifickou část. Celkové výdaje na reklamu se snížily, ale o to spíše se ty firmy, které stále ještě inzerují, soustředí na ty kanály, kde zákazníci ještě jsou. Nechodí po ulicích, nekoukají na billboardy, v zavřených obchodech si nemohou brát „ochutnávky zdarma“. Během karantén místo toho trávili ještě více času na sociálních sítích – a tam je zadavatelé reklam našli, bylo jich tam ještě více než kdy jindy. A to dokázal Facebook dobře zmonetizovat.

Tato situace může navíc ještě trvat. Návrat „k normálu“ je všude po světě pomalejší, než si kdokoli myslel, a na mnoha trzích globálního Facebooku dokonce ani ještě nezačal. A pokud součástí onoho slavného „the new normal“ bude méně fyzického a více virtuálního styku, bude na tom dál vydělávat i Facebook.

V jednom směru je ale vyšší než očekávaná ziskovost trochu otráveným jablkem. Z vysokých zisků Facebooku se radují nejen jeho stávající akcionáři, ale i jediná další skupina, která si tyto zisky může legálně nárokovat: výběrčí daní. A ti jsou následkem karantén a velkorysého rozhazování ještě hladovější než kdy jindy. Na trhu teď ubude vypasených kusů ve stádě, a tak se na ně hladový vlk o to více zaměří. Například ten australský nezaváhal ani minutu a australská vláda si dnes řekla o více peněz od Facebooku a Googlu za zveřejňování zpráv. Nová regulace je samozřejmě popisována jako snaha o „nastolení spravedlnosti na trhu“ – kdo by nebojoval za spravedlnost – ale nejde samozřejmě o nic jiného než na snahu šáhnout si na zisk těch mála společností, které jej budou v „new normal“ generovat. Vlk se nažere, a koza Facebooku nemusí zůstat celá.

Ke konkrétním číslům.

Že za úspěchem Facebooku stojí reklamní příjem a nikoli nějaká „restrukturalizace“ je vidět z účetnictví. Zatímco náklady narostly meziročně jen o 4 %, příjmy z reklamy narostly o 10 %.

Meziroční růst vykázaného zisku (zdvojnásobení) je trochu zkresleno tím, že se porovnává s druhým kvartálem loňska, kde byl zisk “uměle” ponížen započítáním právních nákladů na daňové pře. Ale ty mohou přijít brzy další, takže v delším průměru se tento efekt může “pokrátit”.

#fb #q2 #earnings #kvartalnivysledky #koronavirus #akcie #analyza #colosseum #jtbanka #cyrrus #akcie

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.