23.07.2020 7 minut čtení

Tesla je už rok v kuse zisková a dveře do S&P 500 se otevírají dokořán. Co na to čeští analytici?

Elon Musk splnil svůj klíčový cíl a navzdory zavřené výrobě i pandemii dokázal Teslu v Q2 udržet v zisku. Kromě nadšení investorů mu tento majstrštyk umožňuje dostat potenciálně značku do indexu S&P 500. Jak výsledky vnímají tuzemští analytici?

Osobně jsem už nějaký ten pátek očekával, že Elon provede v číslech jakoukoliv černou magii, jen aby se udržel v zisku. Přece si po třech plusových kvartálech nyní ve čtvrtém, který by jej mohl poslat na Wall Street do vyšší dívčí a do hledáčku hromady ETF zaměřujících se na S&P 500, nenechá své dlouholeté úsilí sabotovat nějakým virem.

Historie se ostatně už příliš nebude ptát na to, z jakých (státních) zdrojů příjmy, jež ho k zisku v účetnictví nakonec dovedly, pocházely nebo že prodeje vozů díky koronaviru ve skutečnosti poklesly. Zisk je zisk a o ten jde jako vždy až na prvním místě.

Zatímco Tesla může slavit a Elonovi na účet míří další miliardy dolarů z výkonnostních bonusů, rozhodl jsem se oslovit pár českých burzovních analytiků s tím, zda by mi na Q2 earnings neposkytli vlastní pohled. A kupodivu se jich pár ozvalo zpět :). Takže si pro tentokrát už nechám vlastní rozumy pro sebe a přenechám to odborníkům, kterým tímto ještě jednou děkuji za jejich čas a odpovědi:

 

Petr Lajsek / analytik, Colosseum

Letošní rok byl pro Teslu zatím jedna velká jízda, akcie od začátku roku posílily o téměř 300 %. Hospodářské výsledky Tesly za druhý kvartál byly velmi očekávané - společnost měla ukázat, jak se jí dařilo plnit své očekávání při koronavirové krizi. V případě ziskového kvartálu by se pro Teslu jednalo již o čtvrtý kvartál za sebou, ve kterém skončila v černých číslech. V takovém případě by společnost měla nárok na zařazení do prestižního indexu S&P 500. To by pro Teslu znamenalo další historický milník, index S&P 500 navíc nakupují největší světové fondy (například prostřednictvím ETF) - pro Teslu by se tak jednalo o další důvod k růstu ceny jejích akcií. 

Hospodářské výsledky nakonec překonaly všechna očekávání a zdá se, že Tesle nic nebrání v dalším růstu. Počet dodaných vozů za uplynulý kvartál byl znám již několik týdnů - Tesla dodala 90 650 vozů, analytici očekávali 72 000 až 83 000 dodaných vozů. Pro druhý kvartál se očekávaly tržby ve výši 5,37 mld. USD a ztráta 14 centů na akcii. Tesla však očekávání trhu výrazně překonala, když oznámila tržby 6,04 mld. USD a zisk 104 mil. USD (neboli 0,5 USD na akcii). Elon Musk navíc oznámil, že společnost plánuje výstavbu další továrny v Texasu, která bude sloužit na výrobu vozů Cybertruck, Model 3 a Model Y. Výsledky očividně potěšily i investory - v aftermarket fázi obchodování akcie TSLA posílily o více než 4 %. Tesla je tak s velkým náskokem nejhodnotnější automobilkou na světě - její kapitalizace atakuje 300 mld. USD. Druhé místo patří automobilce Toyota, která má kapitalizaci kolem 200 mld. USD. 

 

@michalstupavsky / Investment Strategist, Conseq

Tesla, největší světová automobilka podle tržní kapitalizace, včera reportovala výsledky za druhý kvartál. Přestože konsenzus analytiků očekával mírnou ztrátu na úrovni čistého výsledku hospodaření, Tesla reportovala čistý zisk 104 miliony dolarů oproti ztrátě 408 milionů dolarů před rokem. Zároveň se jednalo o čtvrtý ziskový kvartál v řadě, takže se akcie společnosti přiblížily zařazení do prestižního indexu S&P 500. Tržby činily 6,04 miliardy dolarů, což je přibližně o jednu miliardu dolarů více, než činil konsenzus analytiků. Navíc je to pouze o pět procent méně než před rokem, což je vynikající výsledek ve světle globální pandemie koronaviru. Jedná se tedy relativně o mnohem lepší prodeje než u ostatních automobilek. Zároveň Tesla oznámila, že začne stavět druhou továrnu v USA, konkrétně v Austinu v Texasu. Bude se jednat již o čtvrtou továrnu společnosti. Celkově tak můžeme hodnotit hospodářské výsledky Tesly jako velice úspěšné.

 

Petr Sklenář / hlavní ekonom, J&T BANKA

Včera po zavření trhu společnost Tesla zveřejnila výsledky za 2Q, které překonaly očekávání na všech úrovních. Tržby meziročně klesly o 5 % na 6,0 mld. USD, což už byl první výrazný rozdíl vůči očekávání (5,4 mld.). Prodeje a výrobu aut negativně ovlivnily opatření kvůli Covid-19, ale nakonec celkový dopad byl nižší, než se čekalo. Ovšem klíčovou položkou ve výsledcích za 2Q byly prodeje emisních kreditů (regulatory credits) v objemu 428 mil. dolarů, které zvedly celkové tržby a pomohly společnosti dosáhnout čistý zisk (105 mil. USD) a kladné free cash flow (418 mil. USD). Bez této mimořádné operace - jde vlastně o dotaci ze strany státu - by společnost skončila ve ztrátě. V souhrnu zisk na jednu akcii (EPS) dosáhl 0,50 USD, což výrazně překonalo očekávání (-1,1 USD). Společnost Tesla oficiálně vykázala 4 kvartály v řadě zisk, což zvýšilo spekulace, že by akcie mohla být zařazena do indexu S&P 500.

 

Jaroslav Brychta / Head of Research, X-Trade Brokers

Výsledky Tesly považuji za dobré. Tržby i zisk na akcii s přehledem překonaly konsenzus, přičemž zisk překonal i nejvyšší odhady na Wall Street. Earnings call pak obsahoval informaci o tom, že společnost postaví v Texasu novou Gigafactory. Pro akcionáře může být docela zajímavá i skutečnost, že Tesla generovala GAAP profit už čtvrtým kvartálem v řadě, což ji otevírá cestu k zařazení do indexu S&P500. To řadu fondů a indexových ETF přiměje k zařazení Tesly do svého portfolia. Přes všechny dobré zprávy je však stále současná valuace docela extrémní. I kdyby Tesla svá velmi dobrá čísla opakovala, roční zisk je v řádech jednotek dolarů na akcii, která se prodává za 1 600 USD. Přesto všechno je shortování Tesly asi to poslední, do čeho bych se momentálně pouštěl.

 

@stepankrecek / hlavní ekonom, BH Securities a.s.

Společnost Tesla zveřejnila své finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Elon Musk může být spokojený, protože jeho společnost dosáhla zisku ve výši 104 milionů dolarů. To znamená, že Tesla byla poprvé ve své historii celý rok v zisku. Díky tomu by mohla být zařazena do prestižního indexu S&P 500.

Tržby společnosti dosáhly úrovně 6,0 miliardy dolarů a zisk na akcii činil 50 centů. Společnost Tesla vykázala relativně silnou odolnost proti nepříznivým dopadům pandemie koronaviru. Přestože musela uzavřít svou hlavní továrnu ve Fremontu, dokázala se udržet v zisku a zazářila na burze.

Zatímco v loňském roce se akcie Tesly obchodovaly kolem úrovně 260 dolarů za kus. Nyní atakují hranici 1 600 dolarů za kus. Po oznámení výsledků vystoupala cena akcií v předburzovních obchodech i přes hranici 1 700 dolarů za kus. Díky obrovskému zájmu investorů se Tesla momentálně pyšní titulem nejcennější automobilky světa.

Pokrok, kterého Tesla dosáhla v první polovině letošního roku, by mohl být překonán ve druhém pololetí. K tomu by mohlo dopomoci navyšování produkce ve stávajících továrnách, což vede k lepšímu uspokojování poptávky zákazníků. Elon Musk navíc oznámil, že postaví další továrnu. Měla by vzniknout poblíž Austinu v Texasu a zaměří se na výrobu vozidel Cybertruck, Semi, Model 3 a Model Y.

 

#tesla #q2 #earnings #kvartalnivysledky #koronavirus #akcie #analyza #colosseum #jtbanka #conseq #bhs #xtb

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • No jak říká pan Sklenář, bez "emisní dotace" by to Tesla tak jednoduché neměla a je určitě jasné, že si Elon chtěl co nejvíce pohlídat, aby výsledky skončili v černých číslech :D Jediný rozumný fundament Tesly je ten, že Elon Musk je živ a zdráv a stále hýří kreativními nápady :D

    +3
  • Díky za super komentáře!

    +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky