Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 968.

Zaregistrovat se

Co je to nástupnictví a proč se mu chytré firmy intenzivně věnují?

Neboli Succession planning. Co to je to je a jak se používá? Kde jsme k tomu přišli? Nástupnictví, jako celá řada procesů v lidských zdrojích, pochází z armády. Zdá se vám to divné? Mně ne. Uvedu na příkladech, co to je a jak s tím pracovat.

Celá řada procesů v personalistice pochází z armády. Proč? Protože v armádě musí všechno fungovat jako na drátkách a nesmí se udělat chyba, jelikož to může v extrémním případě znamenat, že někdo padne.

Stejné je to v medicíně. Pokud lékař přijede někam k pacientovi a jde se tam učit – a není ještě na danou práci připraven nebo selže ve stresové situaci – může situace pro pacienta být fatální.

Každý voják v armádě je drilován k tomu, co bude dělat, když voják, který bojuje vedle něho, padne. A jsou také drilováni k tomu, co dělat, když padne generál. Oni vědí úplně přesně, co mají dělat.

Ve firmách většinou takové riziko nehrozí, ale právě v situacích, které jsou velmi nepravděpodobné, např. že spadne letadlo a přijdeme o půlku managementu - přesně v takových situacích se používá #Nastupnictvi.

Myslím, že celá řada z nás si vzpomene, když se zřítilo letadlo s elitami z Polska. Dá se něco takového naplánovat? Pravděpodobně nikoliv, ale právě od toho pracujeme s tím, že je lepší se na takové situace připravit.

Osobně jsem se s tím setkala v několika firmách, jednou nám skutečně spadlo letadlo a přišlo se o klíčového manažera a několikrát šlo o dopravní nehody a najedou, bez varování, přijdete o manažera nebo kolegu.

Chytré firmy jsou na takové situace připraveny a nemusí se jednat hned o nějakou tragédii. Může se jednat o to, že kolega dostal prostě lepší nabídku a ze společnosti odešel. Nebo se někdo rozhodne, že prostě už toho má dost a nechce danou pozici nadále vykonávat.

Nástupnictví funguje tak, že se prostě a jednoduše mluví o tom, co budeme dělat, když nám odejde třeba Finanční ředitel.

Je dobré si definovat někoho, kdo v případě „nouze“ je schopen převzít danou pozici a vydržet v ní třeba pár měsíců bez toho, aby to poškodilo společnost.

Ještě chytřejší firmy neřeší jenom to, že se může stát nějaká krizová situace, ale snaží se připravit na situace, které nám píše život a vytipují si tedy klíčové pozice a tam si jasně stanoví, kdo ti nástupci jsou.

Těmto nástupcům se to ovšem musí komunikovat a také je nutno je systematicky připravovat.

No a ti nejchytřejší neřeší jenom klíčové pozice, ale řeší úplně všechny zaměstnance. A jasně komunikují, jaký je plán.

Samozřejmě jako všechny procesy, i tento má svá slabá místa. Já bych zde asi zmínila dva mínusy.

Jako obvykle je to komunikace. Pokud kolegům, kteří ještě na nějakou velkou pozici nejsou připraveni, „slíbím,“ že se stanou ředitelem, členem představenstva a nevysvětlím přesně, jak to funguje, pravděpodobně vzbudím plané naděje a tyto talenty buď demotivuji, nebo se budou chovat neadekvátně a nakonec tedy o  svou potencionální výsadu přijdou.

A ten druhý problém je zcela opačný - že plány pro nástupnictví zůstanou v „utajení“, takže ten, s kým se počítá, o tom vůbec nebude vědět…

Další články na mém blogu: hrinterim.cz

#nabor #recruitment #HR #lidskezdroje #hrinterim #hrinterimcz #matricariachamomilla #personalniagentury #personalistika #humanresources #dagmarmatejkova #pracovninabidka #hledampraci #job #prace #benefity #odmenovani #remuneration #krizoverizeni #oddelenilidskychzdroju #interview #pohovor #rizenivykonu #performancemanagement #hrprocesy #hraudit #interimmanagement #mzda #plat #zvysenimzdy #vzdelavani #LD #learning #development #mobbing #bossing #optimalizace #mzdovenaklady #kariera #kariernicesta #careerpath #AC #DC #talentpool #succession #successionplanning #nastupnictvi 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 968.

Zaregistrovat se