Jmění Jeffa Bezose už letos poskočilo o 75 miliard USD. Je tak sám o sobě cennější než IBM, Nike nebo Oracle!

Ještě nikomu se nikdy nepodařilo za jediný den zbohatnout o 13 miliard. Až do pondělí 20. července, kdy 7% růst akcií Amazonu poslal dočasně jmění nejbohatšího člověka planety na dostřel hranici 200 miliard.

Foto: Andrew Harrer / Bloomberg

Jeff Bezos už velmi brzy bude se svým jměním moci opustit žebříček lidí a klidně se vydat do žebříčku tržních hodnot velkých korporací. Ani tam by se totiž rozhodně neztratil.

Byť v posledním týdnu akcie Amazonu od svého historického maxima na 3344,29 $ za akcii poklesly, jak na Wall Street pokračuje výprodej technologických gigantů, nic to nemění na faktu, že Bezos za prvních 7 měsíců roku 2020 zbohatl o 75 miliard dolarů a jeho jmění se na chvíli dostalo k 190 miliardám dolarů. Tímhle tempem se v druhé polovině této dekády (cca v roce 2026) skutečně může stát prvním bilionářem na světě.

Opět se ale dostáváme k otázce perspektivy - kolik je to ve skutečnosti těch 190 miliard dolarů? Jak si zhruba představit "pouhou" jednu miliardu dolarů, nebo 100 miliard dolarů, se dočtete zde. Ale co bezmála 200 miliard dolarů? Tady už budeme potřebovat pro srovnání něco trochu dražšího než luxusní serepetičky nebo flotilu letadlových lodí.

Já bych se nebál vyrazit na burzu. Protože řekněme si upřímně, společnost s tržní valuací 190 miliard dolarů už není žádný průměrný drobek. Důkazem budiž fakt, že Bezos s takovým jměním bez problémů překonává tržní hodnotu společností, jako je Nike. Nebo Costco. Nebo McDonald's. Nebo Starbucks, Target, IBM, Oracle a vlastně většina všech společnosti, které najdete v indexech Nasdaq či S&P 500.

  • Target má tržní kapitalizaci 61 mld. $ (Bezos by si ho tak pohodlně mohl koupit 2x)
  • Starbucks má tržní kapitalizaci 87 mld. $
  • IBM má tržní kapitalizaci 110 mld. $
  • Nike má tržní kapitalizaci 120 mld. $
  • Costco má tržní kapitalizaci 144 mld. $
  • McDonald's má tržní kapitaizaci 146 mld. $
  • Oracle má tržní kapitalizaci 170 mld. $

V indexu Dow svým jměním překonává tržní hodnotu 13 z 30 společností. A ve všech třech hlavních indexech Wall Street ve skutečnosti z celkem 630 společností najdete jen 30, které svou tržní valuací překonávají osobní jmění Jeffa Bezose.

Vývoj akcií Amazonu za posledních 12 měsíců

Amazon je pandemickým byznysem snů

A paradoxem je, že svým způsobem za toto letošní raketové zbohatnutí může poděkovat pandemii, která stovkám a stovkám milionů lidí na celém světě obrátila životy vzhůru nohama.

Lidé se bojí pomalu i vycházet z domu a již dříve široce oblíbené komfortní dovážení zboží až před práh se dnes pro ně stává téměř nepostradatelnou nutností. Nezapomínejme taky, že Amazon není jen o rozvážení nakoupených věcí z eshopu, ale poskytuje i vlastní cloudové služby (AWS), má vlastní streamingové služby Prime a Twitch atd. Zkrátka je to po všech stránkách ideální konglomerát pro dnešní dobu.

Úspěch Amazonu s sebou letos do astronomických čísel táhne i Bezosovu bývalou ženu MacKenzie, jejíž jmění už letos vzrostlo o 26 miliard na celkem 63 miliard dolarů. Lépe než jí se vedlo pouze Elonu Muskovi, kterému šílená letošní rally akcií Tesly rozmnožila jmění o téměř 47 miliard na 80 miliard dolarů - tedy o více než 100 %.

Každá krize, ať už jde o ekonomickou, civilizační, zdravotní, nebo všechny dohromady, s sebou přináší příběhy masivních, nečekaných kolapsů a stejně masivních vzestupů. O těch vzestupech je poměrně jasno a kolapsy zatím odmítají připustit tiskárny na peníze centrálních bank.

Ale fakt, že Bezosovo jmění i nadále nezadržitelně poroste a bude atakovat cifry dosud nevídané, je téměř jistotou. A nemyslím si, že s tím aktuálně něco zmůže i americký antimonopolní úřad.

#jeffbezos #jmeni #amazon #akcie #pandemie #koronavirus #ekomerce #rekord #byznys #budoucibilionar

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se