6 minut čtení

Co to doopravdy znamená být miliardářem? Pojďme si tuto abstraktní sumu ukázat ve světle reality

Když se řekne milion korun, většina asi nemá problém si takovou sumu představit. U milionu dolarů (22 milionů Kč) už možná někteří začnou trochu tápat. A co když přidáme ještě další tři nuly?

10 milionů stodolarových bankovek na 12 standardních paletách. Takhle nějak vypadá jedna miliarda dolarů v hotovosti.

Co byste udělali s milionem korun - a možná i s milionem dolarů - si pravděpodobně dokážete poměrně dobře představit. Ale co s miliardou? Co kdybyste těch milionů dolarů měli tisíc?

Tady už se dostáváme do situace, kdy nemusíte příliš přemýšlet nejen nad koupí nového telefonu nebo počítače, ale ani tehdy, pokud se rozhodnete koupit si nové auto nebo rovnou letadlo.

Pro každého z nás je pojem „miliarda dolarů“ spíš v naší hlavě spojen s jednoduchým abstraktním souslovím „hodně peněz“. Souvisí to s tím, že představit si takovou sumu peněz je velmi obtížné a téměř nikdo z nás nemá k dispozici nic, s čím by si tak velkou částku srovnal.

Jaké to je být v tom neustále omílaném 1 % nejbohatších lidí na světě? Pojďme si to ukázat.

Představte si, že jste se dnes ráno vzbudili a máte na účtu 1 miliardu dolarů (zdaněných!). Co všechno byste si mohli koupit?

----

Nejdříve by bylo fajn zajistit si nějaké bydlení, které bude váš nově nabytý status miliardáře reprezentovat. Co říkáte na tohle honosné sídlo? Bude mít 3D kino Imax, bowlingovou dráhu, soukromé lázně, 7 ložnic a minimálně 9 koupelen. Vyjde na nějakých 4,6 milionu dolarů (něco přes 100 milionů Kč). Za mě dobrý, bereme.

 

Ale počkat... s tolika penězi určitě nebudete mít chuť sedět pořád jenom doma, i když je to pohádkový dům. Tak jinak, dům bereme, ale pojďme si jeden takový identický dům pro jistotu postavit v KAŽDÉ evropské zemi, abychom mohli být všude doma. Budeme tedy vlastnit 50 těchto sídel po celé Evropě. Jak se mezi nimi ale budeme přesouvat?

Tohle je Koenigsegg Agera RS, v tuhle chvíli oficiálně nejrychlejší automobil na světě, který je legální pro běžně cesty. Jeho maximální rychlost je 447 kilometrů v hodině a z 0 na 100 vás pošle za 2,8 sekundy. Stojí přibližně 2,5 milionu dolarů (55 milionů Kč). 

 

Bereme ho? Počkat, vezmeme jich rovnou tucet, aby se nám jedna barva náhodou neokoukala. A taky je možné, že jedno nebo dvě někde skončí ve svodidlech, než se s tímhle výkonem naučíme pracovat.

Ale... chtělo by to možná něco ještě rychlejšího.

Tak dobře, tohle je Embraer Lineage 1000. Je to soukromé proudové letadlo, do kterého se vejde 19 cestujících. Vyjde nás na 53 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč), což si rozhodně můžeme dovolit.

 

A co nějakou loďku? Jachta The Tatoosh má na délku přes 92 metrů, takže je dlouhá skoro jako fotbalové hřiště. Vezmeme ji, stojí jenom 369 milionů dolarů (8,1 miliardy Kč).

 

Máte rádi umění? Pojďme si ze srandy koupit ještě Monetovu nejdražší malbu (85 milionů dolarů neboli 1,9 miliardy Kč), Van Goghovou nejdražší malbu (s inflací dnes vyjde na 151 milionů dolarů neboli 3,3 miliardy Kč) a tuhle šílenost, která je vyrobena z 8601 diamantů a stojí 65 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč).

For the Love of God; autor: Damien Hirst

Máme za sebou absolutně šílenou a nechutně rozhazovačnou nákupní horečku. Sedáme si v jednom ze svých 50 sídel (stát si zvolte sami) do pohodlného křesla, srkáme oblíbený nápoj a pojďme zkontrolovat, kolik nám ještě zůstalo na účtu…

Necelých 27 milionů dolarů (600 milionů Kč). Průměrný Čech za celý svůj život vydělá něco málo přes 10 milionů Kč. Průměrný Američan s bakalářským titulem vydělá za život asi 2 miliony dolarů.

Jinými slovy, i kdybyste se jako dolarový/á miliardář/miliardářka rozhodli koupit si 50 luxusních domů, 12 sportovních automobilů, letadlo, jachtu, hromadu umění, pár dalších serepetiček a hned poté to všechno dali na jednu velkou hromadu a zapálili, stále by vám zůstalo více než dost peněz na to, abyste už nikdy nemuseli pracovat, pokud nebudete chtít.

Tohle znamená být dolarovým miliardářem. Ale ještě nekončíme.

---

Představte si, že jste Bill Gates nebo Jeff Bezos a nacházíte se v situaci, kdy máte čistě teoreticky jmění ve výši 100 miliard dolarů (ano, oba dva dnes mají mnohem víc, ale lépe se to bude počítat; co mají nad 100 miliard, si můžete přidat jako bonus). A jednoho dne si řeknete, že je načase všechna svá aktiva zlikvidovat a vydat se nakupovat. Co byste si mohli koupit?

Na úvod bychom opět měli začít domem, protože bydlení je základ. Tohle je Burdž Chalífa, nejvyšší člověkem postavená budova na světě, která se tyčí do výšky 828 metrů a stojí asi 1,5 miliardy dolarů (33 miliard Kč). I tyhle domečky byste si mohli postavit v každé evropské zemi, ale zase to nebudeme přehánět - jedna Burdž Chalífa bude stačit.

 

A co pomoci světu trochu s vědou? Velký hadronový urychlovač je největší urychlovač částic na světě. Jeho hodnota je 9 miliard dolarů (198 miliard Kč).

 

Hubbleův vesmírný dalekohled vyjde na 10 miliard dolarů neboli 220 miliard Kč (v ceně jsou zahrnuty i náklady na 20letý provoz dalekohledu na oběžné dráze).

 

A něco pro obyčejný lid. Přehrada Tři soutěsky, největší elektrárna na světě, je dlouhá přes 2300 metrů a vysoká 185 metrů. Stála 37 miliard dolarů (zhruba 800 miliard Kč).

 

A zakončíme to flotilou čtyř letadlových lodí kategorie Nimitz. Postavení každé vyjde na 8,9 miliardy dolarů (195 miliard Kč). Když se pořádně podíváte na obrázek (nebo si jej kliknutím zvětšíte), uvidíte na palubě pro představu o velikosti postávat lidi.

 

Kdybyste si jako Bill Gates nebo Jeff Bezos se 100 miliardami dolarů v kapse všechno tohle koupili, stále by vám zůstalo asi 7 miliard dolarů (asi 156 miliard Kč). Vzpomínáte na výše popsanou miliardovou nákupní horečku? Mohli byste vyrazit a zopakovat si ji klidně sedmkrát po sobě (takže 350 sídel, 84 sporťáků atd.) a stále by vám v bance zůstalo téměř 200 milionů dolarů. Neboli tolik peněz, kolik za svůj život v průměru prací vydělá 100 Američanů nebo cca 450 Čechů.

Úplně na závěr ještě jedna perlička.

Na světě dnes dle odhadů žije 2095 dolarových miliardářů s celkovým jměním 8 bilionů dolarů.

A tohle je Rusko, největší země na světě s rozlohou přesahující 17 milionů kilometrů čtverečních (Česká republika by se do Ruska vešla více než 212krát) a populací přes 144 milionů lidí.

 

V roce 2018 bylo HDP Ruska 1,6 bilionu dolarů. To znamená, že kdyby lehce přes 2000 nejbohatších lidí světa (méně než 0,1 % z 0,1 % celkové populace světa) zpeněžilo veškerá svá aktiva a dali svůj kapitál dohromady, mohli by skupovat každý jeden produkt a službu vyrobenou v Rusku po dobu celých 5 let.

Hodnocení: +110
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.