21.05.2020 4 minuty čtení

Jeff Bezos se teoreticky v roce 2026 může stát historicky prvním dolarovým bilionářem na světě

S přehledem nejbohatší člověk na světě a CEO a zakladatel jedné z mála světových společností s hodnotou přesahující 1 bilion dolarů, má dle jednoho optimistického odhadu nakročeno k tomu, že bude mít hodnotu bilionu dolaru i on sám.

S analýzou predikující Bezosovi, že jeho jmění dosáhne za jeho života na tuto metu, přišla společnost Comparisun.

Podle ní je Bezos aktuálně na nejlepší cestě k tomu, aby se dolarovým bilionářem stal v roce 2026. Studie brala mimo jiné v potaz průměrný roční nárůst jeho jmění za posledních pět let.

Jeff má na sobě aktuálně dle magazínu Forbes cenovku s číslem 150 miliard dolarů a je tak s velkým náskokem nejbohatším člověkem na světě. Comparisun spočítal, že jeho jmění v posledních pěti letech rostlo v průměru o 34 % ročně.

Tento konstantní růst Bezosova bohatství nezastavil ani fakt, že v roce 2019 jeho bývalá manželka MacKenzie získala v rámci rozvodového řízení zhruba 38 miliard dolarů z jeho podílu v Amazonu. Sečteno a podtrženo, Bezosovo jmění se za posledních pět let z tehdejších cca 63 miliard dolarů více než zdvojnásobilo.

A pokud by tento průměrný roční růst měl pokračovat, jeho jmění by dle Comparisunu na konci roku 2026, kdy mu bude 62 let, překonalo hranici 1 bilionu dolarů.

Studie se mimochodem nezaměřovala jen na Bezose, ale počítala i s dalšími rychle bohatnoucími miliardáři a jejich šanci na to dosáhnout magické mety 1 bilionu dolarů. Historicky druhým bilionářem by se dle ní mohl už v roce 2027 stát Xu Jiayin, prezident největšího činského developerského giganta Evergrande Group, jež má nasmlouvány stovky a stovky stavebních projektů ve více než 240 čínských městech a třetí nejbohatší Číňan. Na třetím místě vidí Comparisun dalšího Číňana, zakladatele "čínského Amazonu" Alibaba Jacka Ma. Třeba takový Mark Zuckerberg dle studie na bilion dolarů dosáhne až v roce 2035 ve věku 51 let.

 

Přečtěte si také: Jeff Bezos: Lidé, kteří mají "často pravdu", se rozhodují jinak než všichni ostatní - jak?

Hlavní otázkou tak zůstává, zda se Bezosovi podaří takový růst udržet. Odpověď je problematická. Na jednu stranu to má Amazon perfektně rozehrané, a pokud by měl volnou ruku, aby mohl naplno ždímat své pracovníky, všude možné roznášet zboží skrz drony a naplno těžit z pandemie koronaviru, pravděpodobně by s vypětím všech sil takový růst udržet šlo.

Jenže před Bezosem kromě výzvy takto neuvěřitelně zbohatnout stojí i řada dalších překážek. Jednak je tady PR aspekt - v době, kdy se stále častěji a stále více nahlas hovoří o nepřípustných rozdílech mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi, nechcete být na titulcích novin stále skloňováni jako potenciálně první bilionář.

A už vůbec takové PR nechcete v období, kdy celý svět skloňuje COVID-19, v Americe přišlo o práci více než 36 milionů lidí a 14,7 % populace je bez práce.

Tím ale trable nekončí. Amazon totiž rozhodně není znám jako společnost, která své zaměstnance ve skladech nechává zahrát si tu a tam fotbálek, odpočinout si nebo si s sebou do práce vzít domácího mazlíčka. Je to spíš tak, že zaměstnanci skladů aktuálně pořádají protesty, v nichž upozorňují na to, že pracují v nedostatečně bezpečných podmínkách.

Faktem totiž je, že v řadě skladů již byla nákaza COVID-19 potvrzena a několik pracovníků Amazonu už koronaviru podlehlo. V první polovině května navíc skončil viceprezident Amazon Web Services Tim Bray poté, co vyhodil manažera, jež veřejně promluvil o tom, jak je aktuálně zacházeno s pracovníky ve skladech.

Jinými slovy, rozhodně to nevypadá tak, že svět i lidi, díky kterým Bezos bohatne, jednomyslně tleskají a oslavují fakt, že tady máme geniálního podnikatele, který je bohatší než všichni ostatní v situaci, kdy současnost není snadná, budoucnost je nejistá a byznysy na celém světě dostávají zabrat.

Jak byste reagovali vy, kdyby se v roce 2026 Bezos stal prvním bilionářem na světě? Potlesk? Inspirace? Motivace jej napodobit, když konečně někdo ukázal, že to možné je? Anebo pravý opak, čili nějaký nový "antimonopolní" úřad pro extrémně bohaté? Pojďme diskutovat.

#podnikani #amazon #bezos #biliondolaru #ekomerce #comparisun #studie #2026 #dolarovybilionar #bohatstvi #koronavirus

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky