27.07.2020 4 minuty čtení

Musk žaluje konkurenci, EV rival Rivian mu údajně krade zaměstnance i obchodní tajemství

Automobilka Tesla podala u kalifornského soudu žalobu na svého potenciálního rivala Rivian. Tvrdí v ní, že výrobce elektrických pick-upů jí přetahuje zaměstnance a aspoň jednomu přikázal, aby si z Tesly odnesl obchodní tajemství.

Elon Musk tvrdí, že Rivian si najal desítky bývalých zaměstnanců Tesly a rovněž konkurenční společnost obviňuje z toho, že si někteří měli od svého bývalého zaměstnavatele odnést utajené informace o výrobě, organizaci a náboru lidí, stejně jako seznamy zaměstnanců Tesly, kteří by byli ideálními kandidáty na přetažení ke konkurenčnímu Rivianu.

Kromě samotné společnosti Tesla žaluje také své čtyři konkrétní bývalé zaměstnance, kteří nyní pracují pro Rivian. Všichni jsou v žalobě obviněni z toho, že z Tesly při svém odchodu odnesli citlivé dokumenty a porušili tím smlouvu o mlčenlivosti (NDA), kterou s Muskovou automobilkou podepsali při svém nástupu do Tesly.

Rivian se prozatím dle svého tiskového oddělení celé žalobě směje a jakákoliv nařčení odmítá. Hájí se tím, že jdou proti hodnotám společnosti a jsou zcela nepodložená, jelikož všichni zaměstnanci údajně musí při nástupu souhlasit s tím, že do své práce pro tuto značku nebudou nijak promítat duševní vlastnictví svých bývalých zaměstnavatelů.

Rivian R1T, který by se měl začít prodávat v příštím roce

Tohle je samozřejmě diplomatický bullshit, protože pokud chcete vyrábět elektromobily a máte ve firmě desítky bývalých lidí z Tesly, jen těžko se tomu vyhnete. Vždyť jste je logicky nabrali primárně proto, že jsou z Tesly a mají v tomto mladém oboru cennou praxi.

A jak je uvedeno v žalobě, Rivian už doposud do svých řad nalákal celkem 178 bývalých zaměstnanců Tesly, přičemž 70 z nich přešlo ke konkurenci rovnou od Muska. Společnost má celkem 2300 zaměstnanců.

Její aktuální zaměření neútočí přímo na současný kmenový byznys Tesly, neboť společnost se chce zaměřovat primárně na výrobu elektrických pickupů, SUV a dodávek. Avšak zatímco na začátku července všichni upřeně hleděli na akcie Tesly, získal Rivian na další rozvoj od investorů masivních 2,5 miliardy dolarů. Od investorů, mezi nimiž jsou Amazon (ten si už u Rivianu objednal 100 000 elektrických dodávek), Ford či Cox Automotive.

Dva z konkrétních zaměstnanců Rivianu, kteří jsou v žalobě jmenováni, pracují v HR oddělení. A podle obvinění je samotný Rivian měl podněcovat k tomu, aby před odchodem z Tesly ukradli citlivé dokumenty včetně plánů najímání nových lidí či vzorců pro výpočet mezd a bonusů.

Další jmenovaný bývalý zaměstnanec Tesly dříve pod Muskem pracoval v oddělení zdraví a bezpečnosti životního prostředí. Tesla dnes tvrdí, že si tento člověk na svůj osobní účet odeslal dokumenty vztahující se k vybudování výrobního závodu včetně procesů automatizace spojených s výrobním procesem a robotizací.

SUV Rivian R1S

Rivian rovněž do svých řad najal manažera, který - dle žaloby - si na svůj osobní mail odeslal seznam zaměstnanců Tesly, kteří jsou experty na budování a spravování sítí nabíjecích stanic pro elektromobily. Tesla tvrdí, že tento seznam - obsahující jména lidí, kteří byli posléze údajně náboráři Rivianu kontaktováni - je utajenou interní informací, jejíž vyvedení mimo společnost ji poškodilo.

Z podobné krádeže obchodních tajemství či citlivých a strategických informací žaloba viní ještě na dvacet dalších nejmenovaných bývalých zaměstnanců Tesly. Je možné (a pravděpodobné), že jejich jména budou k žalobě právníky přiloženy až posléze.

Nikdy nekončící války náborářů jsou v technologickém byznysu na denním pořádku. Není proto žádným překvapením, že když se v EV byznysu začínají točit ne jednotky, ne desítky, ale rovnou stovky miliard dolarů, bude se na jeho vrchol snažit za každou cenu dostat každý. A kde jinde čerpat talentované lidi, kteří vám dají zavedené, fungující procesy a ušetří spoustu času i peněz na jejich hledání než v Tesle.

#tesla #rivian #zaloba #zamestnanci #obchodnitajemstvi #dusevnivlastnictvi #kradez #nda #konkurence 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky