22.07.2020 3 minuty čtení

Buffettova Berkshire už letos ze své hodnoty ztratila 90 mld. $. Hůř se vede jen málokomu, ale...

Ani masivní sázka na veleúspěšný Apple zatím letos Buffettovi nepomohla pokrýt ztráty, které hodnotu jeho konglomerátu srazily o téměř 100 miliard dolarů. Technologičtí giganti mezitím letos svou valuaci navýšili o stovky a stovky miliard dolarů.

Při pohledu na letošní vývoj akcií Berkshire Hathaway se neubráníte dojmu, že tak trochu připomínají vývoj akcií aerolinek, kterých se sám Buffett zbavil, či lodních přepravců. Zkrátka společností, jež se z březnového propadu doposud nedokázaly zotavit

A faktem je, že větší zásah do své tržní kapitalizace letos na burze nezaznamenala téměř žádná jiná americká firma.

Akcie Berkshire jsou zatím letos v mínusu asi 16 % a hodnota společnosti vykrvácela o 90 miliard dolarů na zhruba 460 miliard dolarů. Na začátku měsíce mírně vyrostly poté, co Buffett provedl největší investiční akvizici za poslední 4 roky, ale zatím se jim nepovedlo překonat ani dosavadní "pandemická" maxima ze začátku června.

Při porovnání letošních nejztrátovějších amerických společností z pohledu tržní hodnoty dojdete k zajímavému výsledku - který tweetnul spoluzakladatel a CEO investiční firmy Roundhill Investments Will Hershey. Jen čtyři veřejně obchodované americké společnosti letos na valuaci ztratily víc než Berkshire - JPMorgan (138 mld.), Wells Fargo (125 mld.), Bank of America (115 mld.) a Exxon Mobil (111 mld.).

Za stejné období mezitím tržní valuace Amazonu vzrostla o 560 miliard dolarů, Apple a Microsoft přidali přes 300 miliard dolarů a přes 100 miliard se dokázala dostat ještě Tesla a Google.

Zatímco z top pětice Buffett drží pouze Apple (byť masivně), z té druhé má v portfoliu hned trojici bank. Společně s nimi tak musí aktuálně vytrpět obavy investorů z toho, jak bankéři dokáží přečkat pandemii koronaviru. Další nevýhodou je, že Berkshire je poměrně silně zainteresovaná v energetice, zejména v ropě a zemním plynu. Je tak na oslabení cen ropy podobně náchylná jako Exxon.

Tady jsou zmínění vítězové a poražení v přehledném grafu:

Foto: Business Insider

Proč nedělat ukvapené závěry

Než ale nad Buffettem kvapně zlomíte hůl, protože už dneska není tak "cool" jako technologičtí giganti a žádní mladí spekulanti nemají chuť tyhle "boomer" akcie podporovat, pár čísel.

Někteří kritici se Warrenovi posmívají za to, že mu ještě nedošlo, že kečupy a slazené nápoje už dnes opravdu nejsou tržními lídry. Asi tím pádem zapomínají, že 47 % jeho portfolia je aktuálně zaparkováno v Apple

S tím souvisí i další zajímavá čísla - zatímco akcie Berkshire od 31. března letošního roku stouply jen o 4 %, akciové portfolio Berkshire za stejné období vzrostlo o 29 %. Co z toho plyne? Že Buffettovy akcie jsou dnes s vysokou pravděpodobností reálně podhodnocené, protože media a hlasitá menšina na sociálních sítích zkrátka razí názor, že Věštec z Omahy není dost cool na to, aby se ho vyplatilo nakupovat.

A úplně na závěr ještě jedna perlička - americká vláda letos zatím na ekonomických stimulech do ekonomiky napumpovala 2,8 bilionu dolarů. Součet letošního tržního přírůstku pěti výše zmíněných technologických gigantů mi dává necelých 1,6 bilionu dolarů. To jen tak pro představu, kam reálně více než polovina vládních peněz odtekla ;-).

#buffett #berkshire #akcie #portfolio #pandemie #koronavirus #banky #ropa #energetika #technologie #mainstream #value

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
2 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
6 minut
2 minuty
4 minuty
5 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty