5 minut čtení

Apple dnes tvoří 43 % Buffettova portfolia: "Nedívám se na něj jako na akcii, ale jako na náš třetí byznys"

Warren Buffett má Apple i přes svou odtažitost od moderních technologií a zejména chytrých telefonů vážně rád. Opravdu rád. Tak rád, že na něj aktuálně bez pár procent rovnou polovinu svého portfolia ve výši přes 210 miliard dolarů.

Je sranda pozorovat dnes některé mediální titulky, které Buffettovo ignorování diverzifikace staví do podobného světla jako smilstvo či hřích proti tomu nejsvatějšímu investičnímu přikázání.

Jenže... tenhle "věštec" odjakživa nepatří mezi investory, kteří skálopevně věří na důslednou diverzifikaci. Řečeno jeho vlastními slovy: 

"Diverzifikace je ochranou proti ignoranství." 

Jinak řečeno, pokud jakožto investor skutečně víte, co děláte, není vůbec potřeba rozsévat vaše portfolio nikam jinam mimo pár klíčových segmentů.

Při pohledu do historie posledních let není nijak těžké nalézt situace, kdy mělo Berkshire Hathaway více než 80 % všech svých zainvestovaných aktiv umístěných jen ve třech sektorech. To se stalo zrovna loni. Buffett už se letos navíc jednou stal cílem propagátorů diverzifikace, když vyšlo najevo, že 2/3 jeho portfolia jsou investovány jen ve 4 společnostech (Apple, Bank of America, Coca-Cola a American Express).

Avšak příchod pandemie a s ní spojené tržní volatility zřejmě trochu urychlil proces, s kterým Buffett začal už dříve. Zatímco finanční sektor a zejména banky tvořily řadu let středobod jeho portfolia, nyní začíná být patrné, že se jeho pozornost začíná obracet spíš k informačním technologiím a finančnictví kleslo na druhé místo.

A tak se stalo, že i když má Warrenovo portfolio aktuálně celkem 46 položek a celkovou hodnotu 213,6 miliardy $, celkem 91,3 miliard neboli 43 % z této částky je umístěno v jediné firmě - Apple. Pokud si odmyslíme druhou největší pozici v Bank of America, má aktuálně Apple na výkonnost Buffettova portfolia větší vliv, než všechny ostatní nakoupené podíly dohromady.

Buffett má slinu pro IT a Apple je pro něj perfektním partnerem

Jak je tohle možné? Snadno, Apple se svými dlouhodobě udržitelnými konkurenčními výhodami, nesmírně silnou globální značkou a silným, schopným managementem zelenou fajfkou odškrtává všechny tři zásadní kritéria, jež Věštec z Omahy u svých investic vždy hledá.

Apple je dnes takovým fenoménem, že i když patříte k jeho haterům, stejně vás zajímá, jak bude vypadat a co bude umět (a kolik bude stát) nový iPhone. A i když vás to třeba vůbec nezajímá, stejně si všimnete, že se asi již brzo začne něco nového od Apple prodávat, protože se před každým Apple storem na celém světě začnou tvořit dlouhé fronty.

Právě ona nesmírná síla značky, jejíž zákazníci s radostí kupují cokoliv, co jim předhodí, Buffetta v roce 2016 nalákala do nakousnutého jablka zainvestovat.

Klíčovým důvodem pro původní nákup i následné dokupování dalších a dalších akcií Apple je nepochybně i Tim Cook. Myslete si o něm, co chcete, ale Apple pod jeho vedením za posledních 9 let dokázal na burze vyrůst o hezky vypadajících 688 % a vyplatit svým investorům podobně hezké dividendy. Silně pochybuji, že si akcionáři mají důvod stěžovat.

A nezapomeňme i na program zpětného odkupu akcií, na který si Apple velmi rád při výrazně nízkých úrokových sazbách klidně i půjčí peníze. I toto je strategie, jejíž podporou je Buffett velmi dobře známý.

Sečteno a podtrženo, skutečnost, že Apple tvoří absolutní, neohroženou a téměř většinovou pozici v portfoliu Berkshire Hathaway, může překvapit nebo pobouřit jen někoho, kdo toho o Warrenu Buffettovi a jeho celoživotním přístupu k investování příliš mnoho neví.

Sám Buffett ostatně letos v rozhovoru pro CNBC vysvětlil, jak kriticky důležitý je technologický obr z kalifornského Cupertina pro celkovou výkonnost jeho portfolia: "Nepřemýšlím o Applu jako o akcii. Přemýšlím o něm jako o našem třetím byznysu." Těmito slovy Warren Apple posadil vedle dceřiných společností Berkshire Geico a BNSF, které vlastní ze 100 %, přičemž na adresu jablka dodal: "Je to asi ten nejlepší byznys na světě, který znám."

Můžete mu nedostatečnou diverzifikaci vyčítat třeba tisíckrát a je nadevše pravdivé, že špatný money management či sázení celého portfolia na jednu kartu se může šeredně nevyplatit, jak zjistil třeba tento trader.

Na druhou stranu kritizovat za nedostatečnou diverzifikaci Buffetta je to samé, jako kritizovat slunce za to, že nesvítí v noci a měsíc za to, že není vidět ve dne. Prostě to tak odjakživa je a jelikož se to zatím nijak nezměnilo, lze s kapkou odvahy konstatovat, že důvodem by mohla být skutečnost, že to zkrátka a jednoduše funguje.

#buffett #portfolio #apple #diverzifikace #berkshire #akcie

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • 43% svého portfolia jen v jedné společnosti je slušný kus, nicméně nepochybuji, že strýček Buffet ví co dělá :D a Apple nám už dlouhou dobu dokazuje, že jeho akcie rozhodně stojí za pozornost.
    0