22.07.2020 3 minuty čtení

Chamtivá Nikola zkouší z bubliny vyždímat další miliardy, investoři jí to oplácejí krutým výprodejem

Divadlo jménem Nikola tento týden dostalo tvrdou ránu v podobě 21% pondělního výprodeje akcií. Co investory přimělo sebrat kapitál a neohlížet se? Další velká část asi prokoukla, že tohle divadlo herci nehrají příliš uvěřitelně.

Investoři začali zvedat kotvy poté, co byl v pátek - samozřejmě až po uzavření trhů před víkendem - podán prospekt společnosti Nikola pro americkou Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC). 

V něm vedení výrobce elektromobilů popisuje a obhajuje svůj záměr prodat veřejnosti dalších 23,9 milionu akcií. Ty by dle plánu společnosti měly být získány z kombinace veřejných a soukromých záruk.

Zároveň by v rámci této operace již existující akcionáři mohli odprodat až 53,4 milionu svých akcií, avšak samotná Nikola by z těchto prodejů nezískala žádné prostředky. Mezi akcionáři, kteří by takto měli zájem o prodej akcií, jsou BlackRock, Fidelity a ValueAct.

Úvod prospektu Nikoly pro SEC (celý dokument výše)

Nikola ve svém pamfletu pro SEC diplomaticky vysvětlila, že kapitál z prodeje akcií potřebuje na "všeobecné korporátní účely". Byť by další nabídka akcií u společnosti, která dle svých slov neplánuje generovat jakýkoliv příjem až do roku 2021, neměla být pro její fandy překvapením, ti jsou odlišného názoru.

Akcie v pondělí ještě před otevřením trhů zkolabovaly o 21 % až na cenu 38,49 $. Nikola tak od svého červnového maxima na ceně 93,99 $ za akcii již opět ztratila 58 % své hodnoty.

A není se čemu divit, tahle bublina se začíná rozpínat do rozměrů, které už nejsou zřejmě ochotni akceptovat ani méně zkušení spekulanti. Chování managementu Nikoly rovněž dává smysl - je potřeba "vytřískat" z aktuální situace co nejvíce, když už se trh rozhodl udělat z nich za pár renderů a hezkých slov dolarové miliardáře.

Tento odprodej mimochodem posune neuvěřitelný celkový počet akcií Nikoly ze současných 360,9 milionu na 384,8 milionu kusů cenných papírů. CEO společnosti Trevor Milton drží 25,4% podíl.

 

Nikola se letos skrz "blank check" společnost VectoIQ v červnu vmáčkla na burzu a velmi rychle se stala miláčkem nadšených EV spekulantů, kteří ji dokupovali jako ideálního bratříčka k Tesle.

Její raketový úspěch rovněž rozjel v segmentu EV závody o to dostat se fofrem na burzu, než se to podělá a investoři začnou být vzhledem k výrobcům elektromobilů, kteří ale reálně nic nevyrábějí, ostražití. Jako další by na burzu měla zamířit společnost Fisker, a to skrz spojení se Spartan Energy.

Zatímco spekulanti balí kufry, analytici to vidí jinak. JPMorgan v červenci poté, co Nikola spadla pod 45 $ dokonce otočila svůj rating společnosti zpět na buy s tím, že jde o podhodnocený titul.

Uvidíme, jak dlouho spekulanti držící akcie vydrží další a další snahy Nikoly vyždímat ze svého bizarního růstu každý cent. Kdo ví, možná nyní sledujeme prasknutí první z mnoha bublin, jimiž jsou dnes akciové trhy protkané. Dělejte si poznámky.

#nikola #elektromobily #ev #akcie #bublina 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky