Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 16 366.

Zaregistrovat se

10.07.2020 4 minuty čtení

Tesla rozdmýchala miliardové elektrické tornádo a na burzu se tlačí další EV hráči. Chtějí napodobit Nikolu

Pokud jste dnes společnost vyrábějící jakékoliv elektromobily, přejete si jednu jedinou věci - dostat se co nejdříve na burzu a utrhnout si kousek z aktuální EV mánie. A fronta elektro-vizionářů před dveřmi burzy rozhodně není krátká.

Na burzu se aktuálně dle nepotvrzených informací snaží dostat výrobce elektrických vozidel Fisker, a to podobným způsobem jako Nikola (nebo Virgin Galactic) - skrz akvizici od již veřejně obchodované společnosti, která existuje právě z tohoto důvodu (v investičním žargónu se těmto firmam říká SPACs - special purpose acquistion companies, nebo taky "Blank Check Company").

Aktuální souboj o to, kdo získá možnost provést pro Fisker IPO, údajně vyhrává společnost Spartan Energy Acquisition. Po včerejším zveřejnění této informace agenturou Reuters vylétly akcie Spartanu o více než 38 %.

Není to ale jen tak, že se společnosti typu SPAC perou o automobilky ze segmentu elektromobility s vidinou rychlého zisku na aktuální EV bublině. I samy automobilky - mnoho z nichž zatím reálně nic moc nevyrábí ani neprodává - si přirozeně nechtějí nechat šanci získat nějakou tu miliardu dolarů do kapsy navíc ujít.

Snadnou cestu k tomuto kapitálu všem letos ukázala automobilka Nikola, která se stala veřejně obchodovanou poté, co ji koupila SPAC společnost jménem Vectoiq.

Třetí podobný deal, o němž se veřejně ví, je oficiálně oznámený záměr společnosti Tortoise Acquisition koupit výrobce elektrických tahačů Hyliion. K jeho uzavření by mělo dojít později v letošním roce.

Tahač Hyliionu, jež má disponovat hybridně elektrickým pohonem

Jen pro představu - akcie Tortoise zatím letos vyrostly o 169 %. Vectoiq se ihned po úspěšné akvizici logicky přejmenoval na Nikola a jeho akcie už letos poskočily o 450 %.

Tyhle výnosy jsou absolutně šílené. Zvlášť když vezmeme v potaz skutečnost, že třeba Nikola dnes reálně svým zákazníkům kromě nějakých nezávazných a v případě potřeby refundovatelných předobjednávek a sbírky hezkých renderů nemá co nabídnout. O tomhle bizarním elektrickém obláčku, který má valuaci přes 20 miliard dolarů, i když se velmi snadno může kdykoliv rozplynout jako pára nad hrncem, už minulý týden tady psala @natalieschejbalova.

Takhle dnes vypadá "EV Starter Pack" - potřebujete hezký render nějakého pickupu a druhý, stejně futuristicky působící render tahače. Tohle jsou počiny grafiků Nikoly.

A ostatní jmenované "automobilky" (prakticky si to jméno zatím vlastně ani nezaslouží) na tom nejsou o mnoho lépe. Jediný, kdo se dnes na EV trhu dokázal jakž takž uchytit a nebýt až po uši ve ztrátách, je Muskova Tesla.

Té se euforičtí investoři odměnili tím, že její akcie letos poslali po neuvěřitelné druhé polovině loňského roku vzhůru o dalších 233 % a udělali z ní nejhodnotnější automobilku světa. Tesla má dnes tržní valuaci cca 260 miliard dolarů, zatímco druhá Toyota (jež vyrábí a prodává o několik řádů více vozidel) nějakých 170 miliard dolarů.

Dohoda s Fiskerem by dle Reuters měla mít hodnotu zhruba 2 miliard dolarů. Zakladatel společnosti Henrik Fisker si tak zásadně polepší. Zvlášť poté, co jeho první automobilka v roce 2013 vyhlásila bankrot. Aktuálně vám taky nemá co prodat, první elektrické vozidlo - SUV s názvem Ocean - by mělo být světu představeno až v roce 2022.

Fisker Ocean

Elon Musk to ukázal už loni s Cybertruckem a od té doby ho kopíruje jeden EV výrobce za druhým. A každý, kdo se s nějakou touhle firmou spřáhne, na tom dnes může rovněž zatraceně vydělat.

Je téměř 100% jisté, že i v následujících týdnech bude tenhle sektor i nadále silně volatilní, ať už to bude znamenat další růst do oblak, nebo krutý propad, jež neodvratně dříve či později řadu těchto firem čeká Zvlášť ty, u nichž se ukáže, že veškerý kapitál od investorů už stihli zakladatelé vytunelovat, anebo že se jim od těch působivých renderů nepodařilo ani po letech práce nikam zásadně posunout.

Vyrábět použitelné elektromobily dnes není žádná sranda, ani Tesla to zatím stále neumí kdoví jak brilantně, zatímco jiní automobiloví zatím kvůli transformaci na EV finančně krvácejí a nezbývá jim než doufat, že se to jednoho dne otočí.

Ale představa, že je na trhu dokáže během pár let nahradit partička nadšenců se složkou plnou renderů a mlhavým plánem na výrobu velkého offroadového elektrického trucku, zní jako byznys plán partičky nadšených teenagerů (nic proti teenagerům). Anebo jako sexy vypadající podvod. Verdikt nechám na vás a na čase.

#elektromobilita #automobilky #fisker #hyliion #nikola #tesla #ev #ipo #burza #akcie #spac #bublina

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Nejdůležitější v každým startupu je zdá se grafik 🤣

  1
  • Přesně tak, investice do Photoshopu má největší potenciál zhodnocení. :D

   0
 • Nemohu se ubránit pocitu, že burza je v dnešní době jen taková reality show. smile

  3
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
2 minuty
6 minut
2 minuty
6 minut
3 minuty
12 minut
6 minut