20.07.2020 5 minut čtení

Pátý krok strategie úspěšného investora: Alokace aktiv v praxi

V tomto okamžiku už byste měli vědět, co znamená slovní spojení alokace aktiv a z jakých tříd aktiv můžete vybírat. Pokud ne a chcete se dozvědět více přímo o alokaci aktiv, můžete si přečíst jeden z předchozích dílů tohoto seriálu.

Nyní přijde na řadu uvedení alokace aktiv do praxe. Jedná se o proces, který zahrnuje nejenom výběr skutečných investic a rozdělení váhy jednotlivých investic v portfoliu, ale také například rozhodnutí, jakého obchodníka si vyberete pro jejich realizaci.  

V prvé řadě je tedy třeba vybrat vaše investice, přičemž za tímto účelem můžete využít v podstatě pouze 3 možnosti. Vybírat jednotlivé cenné papíry na vlastní pěst, nebo můžete zaplatit někomu jinému, aby pro vás vybíral investice prostřednictvím tradičních podílových fondů nebo ETF. Pokud necháte výběr vašich investic na někom jiném, máte ještě na výběr, zda ho necháte vaše investice spravovat aktivně (pokusit se tak porazit průměrnou výkonnost trhu) anebo dáte přednost pasivní správě.

Máte tři možnosti, jak přistoupit k výběru vašich investic. Investice vybíráte vy osobně, nebo přenecháte správu odborníkům. Ta může probíhat aktivně, nebo pasivně.

Pasivní vs. aktivní správa investic

Osobně upřednostňuji pasivně spravované podílové fondy a nejsem sám, objem pasivně spravovaných investic se pomalu vyrovnává těm aktivním. Pasivní přístup má hned 3 výhody:

1. Aktivní správa je opravdu náročná

Možná je to pro vás novinka a lehké překvapení, skutečně tomu tak je. Akademické studium za celá desetiletí prokazuje, že překonání trhu jako celku je sice možné, ale je velmi nepravděpodobné. Pro většinu investorů se rovná pouhému nedosažitelnému snu.

2. Aktivní správa je nesmírně drahá

Zde leží zakopaný pes. Vysoká nákladnost aktivně řízených fondů je do značné míry důvodem, proč pasivní fondy překonávají ty aktivní. (Další důvody jsou nejčastěji behaviorální.) Pohlédneme-li více do historie, zjistíme že původně vznikly pouze aktivně řízené fondy. To poskytlo investorům výhodu v podobě diverzifikace za nižší cenu, než jakou mohl získat individuální investor. Na překonání výkonnosti trhu se nikdo nesoustředil. Nebylo možné kupovat pasivní indexové fondy podobně jako dnes.

Když se objevily první indexové fondy, portfolio manažeři ostatních podílových fondů se museli zaměřit na poražení trhu. Proč jinak by měli investoři vkládat své peníze jinam než do indexových fondů. Ne každému se to daří. Čas od času se samozřejmě najde světlá výjimka, kdo však vidí budoucnost. Ukázalo se, že překonání výkonnosti trhu jako celku je mnohem složitější, než se na první pohled zdálo.

3. Výběr pasivně řízeného fondu není náročný, stačí se zaměřit na základní kritéria

- Jaký index fond sleduje

- Jak dobře je schopný daný fond index sledovat

- Náklady

U pasivního fondu nepotřebujete znát manažera v pozadí, hodnotit jeho dosavadní výsledky, ani zkoumat minulost. Stačí pasivně řízený fond nakoupit a zapomenout na něj. Pasivní investoři se občas zlobí, že má jejich fond o několik bazických bodů nižší výkonnost než referenční index, rozdíl však tvoří poplatky. Poplatky pasivně řízených fondů jsou však řádově nižší než těch aktivních.  

Jak začít?

Proces alokace aktiv v praxi vypadá poměrně jednoduše: Pokud chci alokovat 20 % svého portfolia do indexu S&P 500 pak hledám ETF sledující výkonnost tohoto indexu a do něj vložím pětinu svého portfolia. Chci investovat dalších 5 % svého portfolia na rozvíjejících se trzích? Hledám nejlepší pasivně spravovaný fond rozvíjejících se trhů a do něj vložím kapitál. Je to docela jednoduché.

Pokud si nejste jisti, kde začít hledat pasivně spravované fondy, jděte na stránky finance.yahoo.com a zde zadejte do vyhledávání SPDR, hned objevíte nejčastěji využívaná ETFka. Případně se můžete podívat na fondy největších amerických investičních společností (zdejší trh je nepochybně dál než ten náš), například #Vanguard nebo #BlackRock a projděte si jejich nabídku pasivně řízených investičních fondů. Konkrétní investice pak už můžete realizovat prostřednictvím jednoho z obchodníků působících na českém trhu – Degiro, @patriacz , @portu  nebo třeba Interactive Brokers.

Nejčastěji podceňovanou součástí investiční strategie je právě alokace aktiv, neboť dává řada investorů přednost výběru jednotlivých investic, se kterými často nemají šťastnou ruku. Šanci na nezdar však investováním prostřednictvím podílových fondů či ETF značně snížíte.

Věřte tomu, že není až tak náročné vybrat dobře performující ETFko. Stačí se podívat na graf S&P 500, který ve své historii neustále stoupá. Problém však představují krátká období, objevující se jednou za cca 10 let, kdy tento index klesne. A drobní investoři mají v těchto obdobích často tendenci prodávat. Nenechte se ovládat emocemi, stanovte si investiční cíle, vyberte si vhodnou třídu aktiv, rozvrhněte si vhodně alokaci aktiv a strategie se držte ať trhy dočasně padají nebo jsou v euforii.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #akcie #dluhopisy #podilovefondy #etf #alokace #knowhow #investovaniprozacatecniky

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.