17.07.2020 6 minut čtení

Investice v automotive? Zkuste investovat jinam než do Tesly, vážíte-li si vašich peněz

Přemýšlíte o investici v automobilovém průmyslu? Věřte, že se nabízí řada lepších možností než Tesla. Pojďme se podívat na srovnání s jejími nejbližšími konkurenty z Evropy a jednou americkou automobilkou.

Mezi výrobce automobilů, které produkuji vozy podobné kategorie jako #Tesla, jednoznačně patří #BMW a Mercedes-Benz/Daimler. K dalším konkurentům bychom mohli přiřadit i Audi, Lexus nebo Jaguár, tyto značky jsou však součástí mnohem více diverzifikovanějších koncernů - #Volkswagen, #Toyota a indické #TataMotors.

Pokud se zaměříme více na srovnání s BMW a #Daimler, dvěma prémiovými výrobci vozů vyšší kategorie, zjistíme, že jsou na první pohled s Teslou možná i srovnatelní.

Ekonomické fundamenty Tesly, BMW a Daimler 

Zdroj: ycharts.com

Všechny tři automobilky vytvářejí téměř totožné hrubé marže, výnosnost zapojeného kapitálu (ROCE – Return on Capital Employed) Tesly se pak téměř rovná průměru hodnot německých konkurentů. Z tohoto srovnání tak Tesla nevychází vůbec špatně. Jak to ale vypadá s oceněním amerického výrobce elektromobilů?

Srovnání ocenění Tesly a Mercedesu vztaženo na výši tržeb

Zdroj: ycharts.com

Nebudu-li příliš přísný, pak mohu říct, že Tesla toto porovnání vyhrát nemůže. Tesla se obchoduje za cenu rovnající se desetinásobku ročních tržeb, přičemž v případě Mercedesu se dlouhodobě pohybujeme na úrovni 1. Nejedná se zrovna o dobré zdůvodnění, proč by měla být Tesla v současné době stále dobrou investiční příležitostí.

Můžeme se také podívat na tržní kapitalizace všech tří společností, a také na důvody, které by mohly vést k ospravedlnění jejich výše.

Tržní kapitalizace automobilek Tesla, BMW a Daimler

Zdroj: ycharts.com

 

Předpokládejme, že investor chce dosáhnou 10% roční návratnosti investice, což by znamenalo, že tržní kapitalizace těchto tří společností by do konce rocku 2022 vzrostla o čtvrtinu. Daimler i BMW by tak byly oceněny na 55 miliard dolarů a Tesla na astronomických 410 miliard.

Pokud bychom předpokládali, že se výrobci automobilů dostanou za 2,5 roku ke své obvyklé ziskovosti a budou oceněny desetinásobkem svého zisku (P/E = 10 se cca rovná průměrné hodnotě napříč automobilkami), Daimler a BMW by při naplnění popisovaného scénáře musely vydělat za rok 5,5 miliardy dolarů – tato částka je velmi reálná, neboť v posledních 5 letech dokázaly obě automobilky vydělat i výrazně více.

Tesla by přitom musela v roce 2022 generovat čistý zisk ve výše 41 miliard dolarů – popravdě řečeno se jedná o naprosto nereálný scénář. Tesla se v posledních letech ani zdaleka k tomuto zisku nepřiblížila. I kdyby byla Tesla za 2,5 roku oceňována (na automobilový průmysl) neuvěřitelně vysokým P/E ratiem na úrovni 30, stále by musela generovat čistý zisk ve výši 14 miliard dolarů, aby ospravedlnila takto vysoké ocenění. To se stále zdá jako dost nepravděpodobná možnost, když byl loňský zisk (respektive ztráta) Tesly o 14,82 miliardy dolarů nižší…

Co se zaměřit na domácí konkurenci Tesly?

Tesla jednoduše nemá kapacitu na to, aby sama pokryla poptávku amerického trhu po automobilech. Proto bychom se mohli zamyslet i nad potenciálem v současnosti trochu opomíjeného Fordu. Američané dříve nebo později začnou automobily opět kupovat a pokud hrdé USA nenechá svoje národní dědictví padnout, mohl by právě Ford patřit mezi investice, které jsou trefou do černého.

Je jasné, že si uprostřed pandemie zákazníci auta příliš nekupují, a tak není divu, že se akcie Fordu propadly v březnu o polovinu oproti začátku letošního roku. Od té doby však už zaznamenaly jisté zotavení o cca 50 procent a v současnosti se jednotlivé akcie obchodují za téměř 7 dolarů za kus.

Vývoj ceny akcií Ford za posledních 5 let

Zdroj: finance.yahoo.com

Co dělat nyní? Máme se bát, že přijde druhá vlna koronaviru, která by mohla opět na trh automotive udeřit drtivou silou? Jak jsem psal výše, není příliš pravděpodobné, že by nechal americký stát svůj národní klenot padnout.

Navíc se rýsují hned další tři důvody, které z Fordu dělají zajímavější investici než je Tesla. Bez ohledu na to, jak je Tesla momentálně drahá.

1. Pandemie COVID-19 byla jen krátkodobým protiproudem v řece, která může téct pouze jedním směrem. V současné době se už pomalu začíná vše obracet k lepšímu. Trhu s auty v USA, Asii i Evropě se začínají intenzivně oživovat.

2. Ford se nachází uprostřed masivního procesu elektrifikace vlastního portfolia vozů, který dokončí v příštích několika letech. Tato hromadná elektrifikace tak vyslyší poptávku po elektrovozech na americkém automobilovém trhu, tím pádem by Ford mohl stabilizovat i svůj klesající podíl na trhu.

3. Když vezmeme v úvahu všechny skutečnosti, akcie Fordu pod 7 dolary jsou velmi levné. Kontrariánští investoři tak mohou být při cenách na současné úrovni v budoucnu bohatě odměněni.

Co byste si z textu mohli odnést?

Ve srovnání s evropskými prodejci prémiových vozů vyšlo jasně najevo, že Tesla není právě podhodnocená. Ve skutečnosti se zdá být naopak dosti drahá. Nalézt scénář, který by investorům v krátkodobém horizontu sliboval solidní výnos a Tesla by zároveň byla obchodovaná s rozumným násobkem zisku, je téměř nemožné. To jasně ukazuje, jak moc nadhodnocené akcie jsou.

Znamená to však, že by měl investor Teslu shortovat? Asi bych podobný postup nedoporučoval, přestože lze pokles ceny čekat. Jak jsem i psal ve své glose: Obrovská technologická bublina se nemůže nafukovat do nekonečna. Muskova Tesla dříve či později narazí, otázkou je, kdy se tak stane. Shortováním Tesly už se spálilo dost lidí, a proto bych se mu raději vyhnul. Jistě bych ale akcie Tesly nekupoval, řekl bych že se jedná o přesně typ akcie, které je lepší se vyhnout. Hodláte-li investovat, nikoliv spekulovat, nejdůležitější je chránit vaše investice před ztrátou a tady je budoucnost příliš nejistá. Akcie německých konkurentů, případně Fordu pak stojí při současných cenách minimálně za úvahu. 

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #spekulace #automotive #automobilky #automobilka

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.