5 minut čtení

Zotavení leteckého průmyslu? Opatrně s těmi akciemi, United Airlines ukazují, že Buffett měl pravdu

Akcie většiny aerolinek zažily v druhé půlce května a na začátku června slibný růst, jak se investoři postupně odvažovali uvěřit tomu, že je po pandemii a už bude jenom dobře. A čísla pasažérů tomu nasvědčovaly. Realita však bude pesimističtější.

Foto: Flickr

Asi největší bídu aerolinky z pohledu zájmu o letenky zažívaly v polovině dubna. Postupné otevírání do karantény zalígrovaných států tak s sebou přineslo v květnu i červnu rapidní a slibný nárůst pasažérů na letištích.

Jenže tohle vzedmutí ze dna zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Aerolinky United Airlines minulý týden svým investorům ukázaly poměrně přesvědčivé důkazy o tom, že současnému domnělému zotavování leteckého průmyslu již kvapem dochází dech. A mimo jiné tím nechtěně dokázaly, že Warren Buffett měl (zase jednou?) pravdu.

Ještě před měsícem vše vypadalo nadějně

Sečteno a podtrženo, zatímco v polovině dubna procházelo na amerických letištích odbaveními agentury TSA (Transportation Security Administration) méně než 100 000 pasažérů denně (meziroční pokles o 96 %!), v květnu se toto číslo dokázalo dostat aspoň na 10 % objemu z loňského roku a do půlky června dokonce přes 20 %. 2. července TSA zkontrolovala 764 761 pasažérů, 36,6 % z loňského počtu ve stejný den.

Tahle povzbudivá čísla vyhnala řadu aerolinek z pandemických krytů, aby znovu obnovily řadu svých letů a vrhly se na natěšené letní cestovatele. Některé aerolinky plánovaly v létě obnovit 50, 60 nebo i 80 % svých kapacit z loňského roku.

Všichni samozřejmě počítali s tím, že s příchodem podzimu by nový nádech letectví mohl narazit na stopku, a tak nešlo nechat si příležitost vydělat přes léto nějakou tu zlatku navíc do nepohody utéct. Jenže to vypadá, že až do podzimu nebude potřeba čekat. Pandemie COVID-19 se opět rozhodla, že bude ignorovat očekávání odborníků a v posledních týdnech se navzdory probíhajícímu létu poměrně razantně zhoršila.

COVID-19 ještě neřekl poslední slovo

Nevím, jak moc aktivně to sledujete (já přiznám se moc ne), ale s železnou pravidelností lze v mediích sledovat titulky o dalších a dalších amerických státech, které zaznamenávají rekordní, desetitisícové denní přírůstky nových případů. Třeba Kalifornie už opět začala s uzavíráním veřejných podniků, jako jsou bary.

Nemusíme se tady prohrabovat v konkrétních číslech nebo ve faktu, že Spojené státy si dobrovolně nabíhají tím, jak intenzivně testují. Kdyby se na to vykašlaly, mohly dnes být třeba jako Vietnam, který letos oficiálně provedl 275 tisíc testů, má 381 nakažených, 353 vyléčených a žádné úmrtí. Easy byznys.

Publikovaná čísla chtě nechtě opět vyvolávají strach a lidé logicky velmi rychle ztrácejí zájem někam testovat. Nejde jenom o riziko, že se touhle srandou nakazí. Ale taky o fakt, že nikdo neví, co bude za týden. Možná se uzavřou hranice a s návratem domů do USA to bude problematické. Nebo uvíznou v cílové destinaci, kde se situace náhle rapidně zhorší.

Je toho mnoho a jak ukazují grafy zveřejněné zmíněnými United Airlines, nárůst zájmu o letenky se v červnu zastavil a koncem měsíce dokonce začal opět klesat.

Zdroj: UNITED AIRLINES JULY 7 SEC FILING

Tato data naznačují, že zotavení leteckého průmyslu minimálně letos rozhodně nebude tak kvapné, jak si někteří letečtí býci mysleli. United Airlines na základě aktuální situace investorům oznámilo, že letos v srpnu má v plánu provozovat jen 35 % loňské kapacity. Ještě před týdnem v tomto srpnovém plánu přitom bylo napsáno 40 %. 

Někdo by si mohl říct: "Tak nevadí no, léto přečkáme a rozjedeme to později. Klidně až na přelomu roku, příští rok už to určitě bude lepší."

To doufám bude, ale má to háček - náklady na provoz i nikam nelétající aerolinky jsou astronomické. A americké státní granty, jež mají za cíl pokrývat velkou část mezd a zajistit, aby se tyto společnosti nemusely uchylovat k těžkým rozhodnutím ohledně svých zaměstnanců (taková zámořská obdoba kurzarbeitu), budou do konce září vyčerpány na nulu.

Aerolinky čeká masivní zeštíhlení

Velcí hráči na poli leteckého průmyslu už si dnes nedělají žádné naděje. Poslední týdny jim ukazují, že spoléhat se aktuálně na pokračování růstu poptávky po letenkách je čirá hloupost. A je velmi pravděpodobné, že tahle nejistota bude minimálně letos přetrvávat konstantně. 

Což znamená, že de facto žádný přepravce nebude schopen ponechat si současný stav zaměstnanců, jež je postaven pro svět, v němž funguje poptávka z loňského roku.

United Airlines již zaslaly 36 000 svých amerických zaměstnanců (cca 45 % všech tuzemských pracovníků) varování, že do konce roku může nastat propouštění či nucené dovolené, které by se jich mohly týkat.

K podobnému přístupu se chtě nechtě budou muset uchýlit i ostatní velké aerolinky a zahájit bolestnou, ale k přežití nezbytnou zeštíhlovací kůru

Stále víc to tak vypadá, že Warren Buffett měl pravdu, když na jaře říkal, že letecký průmysl se z téhle krize bude hrabat ne pár měsíců nebo půlrok, ale celé roky a jeho budoucnost je i tak nejistá, a proto už v něm své peníze nadále nechce mít. 

#investovani #koronavirus #cestovniruch #aerolinky #unitedairlines #poptavka #strach #karantena #opatreni #restrukturalizace #propousteni

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.