15.07.2020 6 minut čtení

4 předpovědi, které by se mohly na americkém akciovém trhu splnit do konce roku 2020

Pojďme si projít přehled předpovědí, které se nejčastěji opakují v prognózách analytiků. Některé z nich se zdají více než realistické.

Jak už jsem psal ve svém starším story: Tržní pohyby předpovědět nelze. Tvrdí-li vám někdo opak, je to lhář!, kdyby se však analytici investičních bank i méně pochybných institucí o předpovědi nepokoušeli, co by plnilo titulky investičních magazínů? Pojďme si projít přehled těch nejčastěji opakujících se předpovědí.

1. Nasdaq překoná v letošním roce Dow Jones index

Snad nejlepší indikátor momentální transformace v ekonomice představuje chování největších tržních indexů. Technologický index Nasdaq překonal v první polovině roku index Dow Jones, který je složen z tradičních #bluechips akcií, o celá 2,5 %.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se tak nemělo dít i v druhé polovině letošního roku, protože podmínky pro významnější růst technologického sektoru stále platí. Stále řádící pandemie tlačí velkou část americké populace, aby pracovala z domova, nakupovala online, vyhýbala se společenským setkáním a utrácení za požitky jako jsou restaurace a cestování.

Mnoho z akcií Dow Jones indexu, například McDonald’s, Nike, Disney nebo Boeing, jsou naopak velmi citlivá na cokoliv spojeného s pandemií a je velmi pravděpodobné, že v druhé polovině roku zaznamenají tyto akcie velmi ošklivé hospodářské výsledky. Dá se tak očekávat, že by vaše orientace na technologický sektor měla být více než prospěšná.

2. Buffett zůstane mezi poraženými

Pověst Warrena Buffetta jako investičního věštce vzala v letošním roce za své. Akcie Berkshire Hathaway klesly od začátku roku o 18 % ve srovnání s pouhým 2% poklesem hlavního benchmarku, indexu S&P 500.

Porovnání letošní výkonnosti akcií Berkshire Hathaway (zelená) a indexu S&P 500 (modrá)

Zdroj: finance.yahoo.com

Buffettovo vyhýbání se technologickým akciím a jeho preference ekonomicky senzitivních podniků z odvětví financí a průmyslu, portfolio omažského konglomerátu velmi oslabilo. Připočteme-li agresivní akce FEDu, který vzal věci do svých rukou a začal nakupovat nezdravé dluhopisy a půjčovat skomírajícím korporacím, nevěští to nic dobrého. Berkshire se nestane zachráncem poslední instance, čímž během poslední finanční krize získala společnost řadu zajímavých investic se slevou.

Buffett sedí na pořádném balíku peněz, který v současnosti čítá téměř 140 miliard dolarů, přičemž mnozí očekávali, že tento objem peněz použije k nákupům akcií. Nyní je ale jasné, že v současné chvíli Buffett považuje trh za příliš drahý. Dokud se ocenění jednotlivých společností více nepřiblíží jeho představě, je nepravděpodobné, že by prováděl velké nákupy. Namísto toho může raději provést zpětný odkup akcií Berkshire, které v letošním roce výrazně zaostává za tržní výkonností. Je otázkou, zda Buffettovi již nezačíná pomalu ujíždět vlak. Věk bohužel zastavit nelze.

3. Microsoft bude letos jedinou velkou technologickou společností, která zaznamená růst zisků

Není pochyb o tom, že 5 největších technologických společností světa: #Apple, #Google (Alphabet) #Amazon, #Facebook a #Microsoft ponesou na svých bedrech letošní výkonnost indexu S&P 500. Není divu, skupina těchto 5 firem tvoří téměř pětinu jeho tržní kapitalizace.

S ohledem na jejich obrovské hotovostní zůstatky a konkurenční výhody patří v době současné krize k nejodolnějším společnostem, zdá se však, že pouze Microsoft je připraven na letošní růst zisků.

Google a Facebook čelí vážnému ochlazení reklamního trhu, což je navíc umocňováno bojkotem online reklamy. Příjmy Google z reklamy by tak mohly letos dokonce klesnout, což je událost v historii nevídaná. O Facebooku pak budu hovořit i níže… Amazon uvedl, že vynaloží celkem 4 miliardy dolarů na výdaje spojené s #COVID19, aby zajistil bezpečnost zákazníků i zaměstnanců. Apple pak byl nucen uzavřít desítky svých retailových prodejen, navíc je firma velmi závislá na pravidelných spotřebitelských výdajích.

Nastává správný čas pro nákup akcií Microsoft? Pětiletý graf akcií vypadá, jako by Microsoft nemohlo nic zastavit.

Zdroj: finance.yahoo.com

Microsoft má naopak se svou orientací na B2B segment nejlepší předpoklady pro růst i během pandemie. Výdaje na podnikové technologie byly doposud nejméně postihnuty ekonomickými dopady krize, i proto, že byla řada firem nucená přehodnotit své současné fungování a dotlačena se více orientovat na práci na dálku.

4. Zuckerberg se ocitne pod výrazným tlakem, co na to akcie Facebooku?

Bojkot reklamy na Facebooku se stal velkým tématem napříč řadou korporací v USA. Do bojkotu se přidaly desítky těžkých byznysových vah, včetně Unilevere, Fordu, Hondy, Coca-Coly, Pepsico nebo Starbucks, které se zavázaly snížit svůj marketingový rozpočet na Facebook reklamu, alespoň pro měsíc červenec.

Nevraživost vůči gigantu sociálních médií rychle vzrostla v návaznosti na současnou rasovou problematiku, která hýbe nejenom USA. Facebook čelí rostoucímu počtu obvinění, která tvrdí, že společnost pomáhala zesilovat nenávistné projevy, násilné hrozby a šíření politických dezinformací. Zuckerbergova neochota měnit firemní politiku Facebooku vedla k protestům zaměstnanců a rezignacím některých významných pracovníků.  

Rozsah ekonomických dopadů bojkotu na Facebook není jasný, horší vliv však bude mít poškození dobré pověsti společnosti a Zuckerberga. Mohou se prohlubovat problémy s morálkou zaměstnanců a případný nábor nových uchazečů o zaměstnání také nemusí probíhat hladce, jako doposud. Facebook zatím provedl několik menších kroků k rozehnání obav z budoucnosti, kritici je však stále nepovažují za dostatečné.

S blížícími se americkými volbami bude Facebook stále přitahovat více pozornosti a rozhodně nechce být vnímán jako negativní element v předvolební kampani. Je tak v nejlepším zájmu Facebooku i Zuckerberga, aby zauvažovali nad změnami ve firemní politice. V opačném případě se mohou dočkat podstatného odlivu investičního kapitálu.

#akcie #investovani #investice #predikce

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Souhlasím, moc pěkná analýza. Otázka zní: má smysl nakupovat Microsoft i při současných maximech?

  +1
  • to je otázka na celkem náročnou analýzu. 😁 Záleží, jaké zhodnocení od své investice očekáváte, jaký je váš investiční horizont, jaká je vaše tolerance k riziku...zkrátky mít smysl může i nemusí... 

   0
 • ANO, NE, ANO, NE :D

  +1
 • Půjčujeme si k nám na ESG, jestli nevadí, pěkný text! 🙏

  0