Spoluzakladatel a co-CEO společnosti Robinhood Vlad Tenev
Sídlo společnosti Robinhood v Silicon Valley v poslední době navštívilo tolik frustrovaných spekulantů, že se platforma nabízející obchodování s akciemi dle New York Times rozhodla nainstalovat zde pro jistotu neprůstřelné sklo.
Volatilita na akciových trzích zažila díky pandemií svázané globální ekonomice doslova explozi. Společně s rekordní nezaměstnaností tato situace vyústila v obrovský nárůst zájmu o aplikaci Robinhood, jež jako jedna z prvních začala nabízet obchodování akcií bez komisních poplatků a zároveň cílí na mnohem mladší cílovou skupinu než tradiční brokerské společnosti.
Jenže jak Robinhood neustále rostl, začaly se v jeho nabídce objevovat i další investiční produkty, z nichž některé jsou jednoduše řečeno velmi rizikové. Druhým problémem je uživatelské rozhraní aplikace, jež spíš než místo pro investice připomíná nějakou zábavnou hru. A třetím skutečnost, že tato platforma neobsahuje žádné rady, tipy ani výstrahy, jež by případné nováčky měly vzdělávat či je upozorňovat na případná rizika.
Přidáte-li do tohoto koktejlu přísadu v podobě desetitisíců znuděných, doma zavřených mladých lidí, jejichž průměrný věk je 31 let a rozhodnou se začít nakupovat na svém mobilu akcie, je na průser v podobě masivních ztrát a zničených mladých životů docela slušně zaděláno. Robinhood také na žádost novinářů z Timesů odmítl zveřejnit průměrnou výkonnost svých uživatelských účtů.
Poté, co byla zpráva o neprůstřelném skle publikována, zařídila si společnost PR článek v Business Insideru, kde mluvčí vysvětlil, že instalované sklo není technicky řečeno "neprůstřelné", ale jde jednoduše o ochranné sklo, které používají i jiné kancelářské budovy nebo banky (jako by na tom záleželo). Jinými slovy, stejně jako jiné technologické společnosti i Robinhoob se chtěl ujistit, že nebude maximální míru bezpečnosti svých zaměstnanců brát na lehkou váhu.
Aby taky ne, když tato platforma rozhodně umí své uživatele dostat až za hranu absolutního zoufalství. Zrovna minulý měsíc společnost oznámila hromadu změn, jež uživatelům údajně pomohou lépe pochopit komplexní obchody a rizika s nimi spojená.
Ne že by ji náhle jen tak osvítilo, ale teprve 20letý uživatel platformy spáchal sebevraždu poté, co na svém účtu uviděl šesticifernou zápornou sumu. Té se mu s největší pravděpodobností podařilo dosáhnout vzhledem k několika neuzavřeným pozicím v komplexních opčních produktech. Jako začátečník si ale neuvědomil, že zůstatek na účtu ve výši -730 000 $ není ve skutečnosti vůbec reálný, a tak ze zoufalství skočil pod vlak.
Rodina mrtvého chlapce následně v interview Robinhood vyzvala, aby ve své aplikaci (proboha!), kterou očividně používají především mladí, burzou nepolíbení lidé, před podobnými následky varovala a podobné zůstatky na účtu, jež s realitou mnohdy nemusí mít nic společného, uživatelům okatě nedávala před oči.
"Ten kluk skočil pod vlak pro nic. Jen proto, že technologické společnosti nedošlo, že by 20letému klukovi neměla ukazovat, že zůstatek na jeho účtu je 730 000 $," komentoval tragédii pro CNN chlapcům příbuzný.
"Alexander E. Kearns, 20letý student Nebraské univerzity, který žil se svými rodiči v Illinois, si pravděpodobně kvůli šoku, který jeho negativní zůstatek na účtu aplikace Robinhood způsobil, vzal život," píše ve svém story o této tragédii @natalieschejbalova
I když aplikace začne uživatelům vysvětlovat, jak jednotlivé obchodní produkty (zejména ty týkající se opcí a spreadů) fungují, je téměř jisté, že její průměrný uživatel bude v delším časovém horizontu (pokud tak již nečiní) spíš ztrácet peníze.
Všechny tyto skutečnosti okolo frustrovaných a zoufalých mladých lidí, kteří si vyluxovali účty (nebo si to aspoň mysleli) by nás však ve skutečnosti neměly vůbec překvapovat.
Opakovaně před nimi varovali zkušení celoživotní investoři (ti samí, kterým se mladí, kteří měli štěstí a svezli se na současné tech bublině, aktuálně vysmívají a posílají je do důchodu) a někteří z nich velmi přesně odhadovali, že to celé "skončí slzami".
Skončilo, v mnoha případech aktuálně končí a nepochybně bude končit. Na jednu stranu je skvělé, jak snadno dnes kdokoliv může začít na burze obchodovat, zatímco doma leží na gauči a nemá si už co pustit na Netflixu.
Na druhou stranu, staré pořádky, kdy se k obchodování jen tak někdo nedostal a museli jste zatraceně dobře a přesvědčivě dokázat své příjmy, finanční stav a další detaily, než vás někdo na platformu vůbec pustili, měly taky něco do sebe.
Pokud vás obchodování láká, nebo jste se s ním právě díky aktuálnímu šumu okolo trhů rozhodli také poprvé v životě pustit, moc vás prosím, začněte důkladným samostudiem. Nebojte se zeptat i zde na Warengu, spousta zdejších uživatelů aktivně dlouhodobě obchoduje a tito lidé vás mnohdy dokáží od různých lákavých reklam a příběhů o rychlém zbohatnutí velmi rychle vrátit zpět na zem. A v důsledku vám tak ušetřit hromadu peněz i zbytečného stresu.
#robinhood #akcie #spekulace #obchodovani #platforma #milenialove #frustrace #riziko