5 minut čtení

Tento finanční expert tvrdí, že celý akciový trh je Ponziho schéma. Je čas přehodnotit investování?

Je možné, že jsme všichni jen gambleři v imaginárním kasinu akciových společností? Pojďte se podívat na zajímavou teorii, která tento názor předkládá.

Akciový trh jako investice z dlouhodobého hlediska rozhodně dává smysl. Stačí se podívat na S&P 500 Index nebo na index Dow Jones Industrial Average a máte pocit, že růst akciového trhu je dlouhodobě zaručený.

Index DJIA za posledních 12 let

 

Ale události poslední doby mnoho lidí vedou k tomu, aby svou víru v akciový trh přehodnotili. Třeba jen kvůli tomu, že taková Automobilka Nikola má nulové tržby a žádný prototyp. Přesto je díky rostoucím akciím cennější než Ford. Nebo třeba proto, že akcie Amazonu od poloviny března zdražily o 1000 dolarů.

Mohl by být akciový trh obrovské Ponziho schéma?

Pokud neznáte Ponziho schéma, stručně vám ho vysvětlím. Systém je jednoduchý – platí existujícím investorům penězi, které získal od nových investorů. 

Přitékající kapitál od nových investorů se nepoužívá pro žádné investiční aktivity, namísto toho je podvodník používá k tomu, aby mohl vyplatit slíbená procenta stávajícím investorům. Více informací o tomto druhu podvodu můžete najít v mém starším článku:

Ponziho schéma: Znáte tento rafinovaný systém podvodů na investory?

Myšlenka, že akciový trh by mohl být Ponziho schéma, vzešla od finančního experta Tana Liu. Liu má vystudované finance a statistiku a v oblasti finančnictví pracoval od roku 2005 do roku 2015, následně se této kariéry vzdal, aby mohl na plný úvazek vyučovat statistiku a dělat výzkumnou činnost. Tan Liu svou hypotézu představil veřejnosti v knize The Ponzi Factor. Pokusím se jeho myšlenku shrnout.

Existují dva typy akcií: ty, které vyplácejí dividendy a ty, které ne. Akcie, které nejsou dividendové, vám budou vydělávat pouze za předpokladu, že se zvýší jejich hodnota a vy je prodáte. Podle Tana právě v tom tkví problém.

V jednom australském rozhovoru Tan přirovnal vytvoření akcií k tisknutí peněz nebo chcete-li k nějakému ekonomickému stimulu. Stimuly dobře znáte, minimálně se o nich teď denně mluví v médiích. Vlády ohlašují rozpočtové stimuly. Centrální banky zas snižují úrokové sazby a snaží se udržovat likviditu na trzích a tak dále. Jde zkrátka o vytvoření peněz z ničeho. Za tuto ekonomickou pomoc platíme všichni – tím, že se snižuje hodnota peněz, které máme na účtech.

Podle Tana je vydání akcií rovněž vytvoření peněz z ničeho. Jen místo vlády to udělá firma. Mnoho společností, jejichž akcie jsou na vrcholu, jako Amazon, Google nebo Facebook, vám za to, že jejich akcie držíte, nic neplatí.

Firmy vydávají další a další akcie, což je v pořádku, ale jen za předpokladu, že akciový trh najednou nezasáhne nějaká velká rána. V tom případě máte problém

Když držíte akcie, máte podíl na firmě? Omyl

Tan tvrdí, že když vlastníte akcie společnosti jako je například Tesla, nemáte na firmě žádný podíl. Pokud cena jejích akcií o 200 dolarů klesne, Tesla vám to nebude nijak vynahrazovat.

Jako příklad toho, proč je to problematické, uvádí Tan Google:

„Nevyplácí dividendy, nemáte žádné hlasovací právo a nominální hodnota je jen 0,001 dolaru. Takže pokud máte akcii Google, nedostanete žádné peníze, nemůžete hlasovat a Google vám musí za tu akcii v hodnotě 1200 dolarů zaplatit jen 0,001 dolaru.“

Majitelé podniku dostanou podíl ze zisku. Vy jej nedostáváte. Tak co tedy vlastníte? Podle Tana nic.

Akcie nemají žádnou hodnotu

Pokud by Google zítra zbankrotoval, co byste dostali za jeho akcie? Nic. 

Jediná výjimka by podle Tana byla, kdyby si majitelé společnosti tuto strategii rozmysleli a dividendy začali vyplácet. A jediný způsob, jak na nedividendových akciích můžete vydělat, je koupit je a za určitou dobu je prodat někomu jinému za více peněz. Tanova otázka zní: „proč mají imaginární nástroje bez vazeb na příjmy společnosti nějakou legitimní hodnotu?“

Tanův výzkum ukazuje, že před rokem 1900 byly všechny akcie dividendové. Šlo o dělení výdělků firmy mezi akcionáře a společnost. Jeho hlavním argumentem proti nedividendovým akciím je, že vytvoření akcií mělo pomoci akcionářům získat podíl na zisku prostřednictvím dividend, ne prostřednictvím kapitálového zisku [nárůst hodnoty kapitálového aktiva, která mu dává vyšší hodnotu než kupní cena.] To dělá podle Tana z akciového trhu Ponziho schéma.

Někteří lidé argumentují proti Tanovi tím, že díky nevyplácení dividend jsou společnosti schopné investovat více peněz zpátky do rozvoje byznysu, ale Tan tuto myšlenku rozporuje.

Podle něj to je jen výmluva a nevyplácení dividend je způsob, jak mohou firmy zbohatnout na penězích lidí, kteří si koupí jejich akcie. Existují společnosti jako Apple, které rychle rostou a svým investorům dividendy vyplácí. Proč by to tedy nemohly dělat všechny akciové společnosti?

Co myslíte vy? Jsou pro vás Tanovy argumenty dostatečně přesvědčivé? Budete od teď preferovat dividendové akcie před těmi nedividendovými, nebo si myslíte, že je to hloupost? Dejte mi vědět v komentářích!

#ponzihoschema #burza #teorie #ponzihofaktor #akciovytrh #akcie

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Akciový trh je velká bublina, kterou vytvořily centrální banky. Tan má pravdu.
    +2
  • To je teda blbost! Už jen to tvrzení z nadpisu článku, že celý akciový trh je Ponziho schéma. Je prokazatelné, že z dlouhodobého hlediska (20 a více let) jsou akcie nejvýnosnější třídou aktiv, nejbezpečnější investicí a nejlepší ochranou proti inflaci. S čím se naopak dá souhlasit, je fakt, že u řady akcií je cena naprosto utržená od reality. To je ale jiné téma.
    +1
    • Díky za komentář, Jiří! Jenom bych poznamenala, že i Ponziho schéma může být velmi výnosné... dokud se neprovalí.
      +1
  • Názor se kterým si umím představit sympatizovat a dává svoji logiku. Osobně jsem zastánce spíše dividendových titulů, nehledě na to, že třeba v takovém indexu S&P 500 jsou dividendy tuším zodpovědné za cca 40% z celkového výnosu.
    +1
  • A prodejny potravin jsou podvod, když to všechno roste na poli a ne v obchodě. Ježiš, to je slint. Snad od každé společnosti její investoři očekávají, že dividendu vyplácet začne, až nebude schopná další efektivní alokace kapitálu. A pokud je investor, který toto nechápe, tak je blb a dobře, že jde na trh nám předat svoje peníze. Já si je rád vezmu.

    0
  • Tanovy argumenty jsou přesvědčivé i jeho myšlenky. Na druhou stranu, obecně takto fungujeme každý a každý den. Platíme v obchodě za chleba kartičkou, která má elektronické peníze v bance. Vaše peníze v bankách jsou pouze digitální čísla, která už jsou jen minimálně krytá v bankách (jestli vůbec). Tan pouze ukazuje na všeobecný fakt, který je v tomto momentě zaměřen na akciový trh. Řekl bych, že teď je to pouze o důvěře každého v co věří a čemu věří.
    0
    • Máte pravdu, Jaroslave. Mnoho aspektů našich životů je jen o všeobecné dohodě mezi lidmi. Akcie patří mezi ně.
      +1