Tohle jsou nejčastější chyby nováčků, kteří investují do nemovitostí.
1. Absence plánu
Pokud koupíte dům a až potom se rozhodujete, co s ním uděláte, je velmi pravděpodobné, že kvůli tomu budete přicházet o peníze. Než si vezmete hypotéku nebo hotovost a koupíte investiční nemovitost, musíte přesně vědět, jakou nemovitost hledáte a co od ní očekáváte. To vám řekne každý expert.
2. Nedostatek informací
Když si chcete koupit nové auto nebo televizi, jdete na Heuréku, porovnáte ceny a modely, mrknete na recenze na YouTube a nakonec se poradíte s obchodníkem na prodejně. Sednete si do auta nebo k televizi a zboží si před nákupem vyzkoušíte. Nemovitost byste měli vybírat ještě s mnohem větší pečlivostí.
Nejenže dává smysl se ohledně nemovitosti zeptat na nejrůznější otázky, ale rozhodně byste se měli zeptat i na oblast, ve které je nemovitost umístěna. Chcete určitě koupit dům v sousedství, kde každý měsíc někomu vykradou auto nebo dům vedle bytu hlučných sousedů? Dává smysl se poptat sousedů v okolí a tak dále. Jinak by se vám také mohli střídat nájemníci rychleji než roční období.
Mezi věci, které byste neměli při kladení otázek a čmuchání opomenout, patří následující:
- probíhající nebo plánovaná stavba či rekonstrukce v okolí,
- riziko povodní nebo dalších přírodních pohrom,
- nutnost rekonstrukce či oprav,
- původní cena nemovitosti, za kterou ji koupil současný majitel,
- možné problémy v oblasti,
- poptávka po pronájmu v oblasti.
3. Mikromanagement
Mnoho lidí má pocit, že všechno zná a ví a dokáže koupit nemovitost, vzít si hypotéku atd. na vlastní pěst. Skvělý investor se ale nebojí při tak důležité investici požádat o pomoc experta. Pokud si s sebou na prohlídku nemovitosti vezmete odborníka, může vás upozornit například na špatnou izolaci – problém, který je velmi zdlouhavé a náročné vyřešit.
Stejně tak pojišťovací agent nebo právník vám mohou přijít k ruce. Expert na hypotéky @tomasrusnak mi v rozhovoru „Krize může být příležitost investovat do nemovitosti, ale musíte se rozhodovat rychle“ vysvětlil, proč se vyplatí najmout si i hypotečního poradce.
4. Nepřemýšlení nad potřebami nájemníků
Když rozjíždíte byznys, váš hlavní cíl je pochopit potřeby zákazníků a následně se je snažit uspokojit. Při nákupu investiční nemovitosti ale bohužel tento přístup má jen minimum investorů. Musíte si nejprve vytvořit profil svého budoucího nájemníka – člověka, který hledá byt nebo dům v dané lokalitě.
Cílíte na jednotlivce, rodiny s dětmi, vysokoškolské studenty, turisty? Rodiny chtějí bezpečné místo k životu s parkem a hřištěm v blízkosti, vysokoškoláci a turisté dobrou dopravní dostupnost a noční život.
Při výběru nemovitosti a její následné úpravě byste se měli snažit myslet jako vaši ideální nájemníci a přijít na způsob, jak je oslovit.
5. Podcenění výdajů
Každý majitel nemovitosti vám dosvědčí, že dům vyžaduje větší výdaje než jen pravidelnou měsíční splátku hypotéky. Budete muset zařídit sekání trávníku, správu a případnou výměnu spotřebičů, udržování domu nebo bytu v dobré kondici. Zvlášť pokud kupujete trochu starší nemovitost, musíte počítat s tím, že eventuálně budete muset vyměnit střechu nebo například stoupačky.
Proto nesmíte jet takzvaně na dřeň. Jak řekl @tomasrusnak v nedávném live rozhovoru s @evarehakova, měli byste vědět, že byste byli schopni splácet hypotéku i v případě, že nebudete mít několik měsíců žádné nájemníky. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu a nejste v bezpečné finanční pozici, zkuste zvážit jinou formu investice.
#reality #realitniinvestice #investicedonemovitosti #nemovitosti