6 minut čtení

4 tipy, jak oddělit práci a volný čas během home office

Kdo začal během karantény pracovat z domova, pravděpodobně získal bez dojíždění do práce nějaký čas navíc. Možná ale také zjistil, že je problém oddělit pracovní čas od osobního. Jak se zařídit, abyste fungovali efektivně?

Kromě toho že jste zjistili, že je život mnohem snazší, když si můžete naplánovat čas, jak chcete, možná jste si po několika týdnech opakující rutiny také všimli, že je poměrně náročné oddělit pracovní čas od osobního života. Váš pracovní a osobní čas se slil doslova v jedno.

Může být obtížné soustředit se na práci, když máte možnost během pár sekund přesunout svou pozornost ve prospěch něčeho záživnějšího. Na druhé straně pak také může být obtížné přestat pracovat, protože je vaše práce stále na dosah ruky.

Pokud nastala u vašeho zaměstnavatele změna a máte možnost nadále pracovat z domova, možná jste si už všimli, že je stále těžší rozlišovat mezi pracovním a osobním časem. Zde jsou 4 praktické a okamžitě aplikovatelné tipy, které vám zaručeně pomohou oddělit práci a volný čas.

1. Prioritizujte svůj kalendář

K oddělení osobního a pracovního života je bezpodmínečně nutné vytyčit si jasné hranice. Což velmi snadno zařídíte použijete-li plánovač. Pokud si ještě nevedete denní plán, doporučuji si ho sepsat, ideálně tužkou na papír, případně zanést alespoň do vašeho smartphonu. Zapište si podrobně jak bude vypadat váš normální den, s jasně vymezenými časovými úseky pro práci a osobní čas. Nejlépe uděláte, pokud si z plánování vytvoříte návyk a večer si naplánujete vždy následující den.

Důležitou otázkou je, zda jste ranní ptáče nebo noční sova. Pokud se rádi budíte brzy ráno a začínáte svůj den dříve, uspořádejte si dle vašeho biorytmu i váš den. Můžete začínat třeba v 5:00 a končit pracovní den ve 14:00 nebo naopak. Tak či onak si ostře ohraničte čas na práci a zbytek dne věnujte rodině nebo svému vztahu.

Pokud pracujete nepřetržitě po celý den, aniž byste se drželi stanoveného plánu, slije se vám pracovní i osobní čas do jednoho a budete permanentně žít ve stresu z pocitu nedodělané práce.

Vytvořte si z plánovaní návyk a naplánujte si večer vždy následující den.

2. Nastavte si upomínku, abyste přestali v konkrétní čas pracovat

Jedna z nejdůležitějších částí tvoření dokonalého a fungujícího plánu pro práci z domova, je nalezení ideálního času, pro práci (viz předchozí bod). Využijte možnosti, naplánovat si den, jak chcete. Na závěr pracovního úseku si nastavte upozornění, že máte skutečně skončit. Stanovení konkrétního času, kdy musíte upustit od vašich pracovních aktivit vám ostře definuje hranici mezi vaším osobním a pracovním životem.

Dále je prospěšné, máte-li ten luxus a můžete si vyhradit místo ve vašem domě či bytě přímo na práci, pak si vytvořte „domácí kancelář“. Toto místo si pak opravdu vyhraďte pouze na práci. Začnete-li v této místnosti pak trávit i svůj volný čas, začnou se vaše dva „životy“ nebezpečně prolínat. Časem se můžete dopracovat do stadia, kdy upadnete do nezdravé rutiny.

Nalezení správného času na ukončení pracovních aktivit a vstoupení do vašeho domácího života bude jak pro vaší pracovní efektivitu, tak život v domácnosti velmi prospěšné.

Využijte možnosti, naplánovat si den, jak chcete.

3. Nechte svůj pracovní notebook a telefon v domácí kanceláři

Máte-li pro práci určený samostatný telefon a notebook, měli byste je neustále nechávat v „kancelářských prostorech“. Pokud zjistíte, že sedíte na gauči s rodinou a zapínáte svůj pracovní notebook, zbytečně se dostáváte do nezdravé situace. Vždy byste měli mít samostatný čas na sebe a na práci, abyste oběma činnostem mohli dávat 100 %. Ponechání pracovních nástrojů na vašem pracovním místě vám umožní vytvořit si samostatné časové úseky pro oba životy.

Nemáte doma vyhrazený prostor na práci? Je to naprosto normální a pochopitelné, že si doma nemůžete zařídit dokonalý prostor pro práci z domova. Zde je však prostor pro vaši kreativitu. Pokud si vytvoříte alespoň koutek se stolem, vyšlete mozku jasný signál, že byste měli pracovat, nacházíte-li se na tomto místě. Pokud je váš pracovní prostor součástí obývacího pokoje, v zásadě se nejedná o nic špatného. Pouze zajistěte, aby bylo toto místo jasně odděleno od prostorů, kde trávíte primárně svůj volný čas.

Telefon a notebook nechávejte vždy v „kancelářských prostorech“.

4. Zvažte odebrání pracovních přístupů z vašeho osobního telefonu

Může se jednat o velmi těžké rozhodnutí, protože vyžaduje pevnou vůli. Pokud si odstraníte pracovní mail a další aplikace určené k firemní komunikaci z vašeho osobního telefonu, odměna se dostaví záhy. Budete schopni žít v přítomnosti, když si to situace žádá. Trávíte-li svůj volný čas po práci s rodinou, není nic horšího než nepříjemná zpráva či hovor s vaším nadřízeným. Měli byste se ve svém volném čase soustředit na nejbližší, neboť máte jasně vyhrazenou pracovní dobu, kdy jste dostupní pro pracovní agendu.

Soustřeďte se ve svém volném čase na nejbližší, nikoliv na práci.

---

Práce z domova vyžaduje spoustu sebekázně a občas tak může být problémem i motivace. Všude kolem vás je tolik lákadel…Velmi častým úskalím jsou také problémy s pozorností a tendence k multitaskingu, kdy se snažíte věnovat práci i rodině v tutéž dobu. Multitasking však může snížit vaši výkonnost až o 40 %.

Home office je však bezpochyby velmi prospěšná věc, která vám poskytne více času na koníčky a rodinu, případně spánek a vy pak budete díky více odpočinku v práci ještě výkonnější. Máte-li problém s oddělením pracovního a soukromého života, zvažte využití těchto 4 jednoduchých a praktických tipů, aplikujete-li je, rozdíl zaznamenáte záhy.

#homeoffice #pracezdomova #osobnirozvoj #návod #howto #knowhow #planovani

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.