5 minut čtení

Skoncujte s multitaskingem a okamžitě se stanete o 40 % produktivnější

Co kdybyste byli najednou o 40 % produktivnější v čemkoliv, co děláte? Nejen to, co kdybyste zároveň výrazně zlepšili kvalitu vašich pracovních výstupů? Říkáte si, že už to není možné? Pravděpodobně je to snadnější, než si myslíte.

Asi se shodneme na tom, že pokud budete okamžitě schopni zvýšit vaše pracovní výstupy o 40 %, snáze dosáhnete vašich cílů, ať už se jedná o finance, seberealizaci nebo možnost trávit více času s rodinou. Asi vás potěším, markantní zvýšení vaší pracovní produktivity máte na dosah ruky, jedná se o jednoduchý princip, který však řada z nás příliš nedodržuje a ve jménu pseudozaneprázdněnosti ani zdaleka nenaplňuje svůj pracovní potenciál.

Neustále se ukazuje, že stačí trochu změnit styl práce a výsledky se ihned dostaví. Myslím si, že je záhodné občas (staro)nové poznatky z neurovědy připomenout.

Důležitost soustředění

Pravděpodobně tušíte, že soustředění je důležité. Existuje řada výzkumů, které ukazují, že jakmile se soustředíte, kvalita vaší práce exponenciálně roste. Je třeba však zvážit další dva faktory.

Zaprvé – musíte se koncentrovat na správnou věc. Nyní dávejte pozor! Soustředit se můžete třeba celý den, pokud se ale zaměřujete na sledování Netflixu, vaše finanční cíle vám zůstanou nadále stejně vzdálené, navzdory vašemu soustředění.

Zadruhé – zaměřte svou pozornost pouze na jedinou věc. Zni to jednoduše? Bohužel tomu tak není a každý, kdo někdy sledoval děti při pokusu o práci, to může dosvědčit.

To mě vede k rezolutnímu závěru, jednu věc byste měli přestat dělat okamžitě.

Přestaňte s multitaskingem

Z výzkumu, který provedli už v roce 2001 akademici Joshua Rubinstein, Jeffery Evans a David Meyer, vyplývá jasný závěr:

I krátké mentální bloky vytvořené přesunem mezi úkoly vás mohou stát až 40 % produktivního času.

Chcete-li to vyjádřit v jasné perspektivě, pokud pracujete 12 hodin denně na rozvoji svého podnikání, opravdu si můžete dovolit promrhat téměř 5 hodin denně tím, že budete rychle přepínat mezi jednotlivými úkoly?

Mimochodem, pokud si myslíte, že jste právě vy v multitaskingu zdatní, pak pravděpodobně nejste, protože toho jsou schopná pouze 2 % populace. A často jsou to ti, kteří tuto schopnost ani nevyužívají.

Podle psychologů existují 3 typy multitaskingu – podívejme se na každý z nich a řekněme si, co můžeme dělat, abychom se mu vyhnuli:

1. Provádění dvou úkolů současně

Známá situace, kdy mluvíte do telefonu při řízení nebo odpovídáte na emaily při poslechu webináře. Pokud to děláte, pravděpodobně nejste plně soustředěni ani na jednu činnost. Tento tip multitaskingu může být doslova smrtící, pokud řídíte. Rovněž není jisté, zda pro vás nemůže být nebezpečný i webinář, pokud máte právě otevřenou důležitou emailovou konverzaci a přehlédnete kvůli tříštění pozornosti nějaké zásadní informace.

2. Přepínání z jednoho úkolu na druhý bez ukončení prvního

Jste uprostřed soustředěné práce a najednou vyžaduje něco (zdánlivě) naléhavého vaši pozornost. Jedná se o velmi frustrující situaci a pravděpodobně se jí velmi těžko vyhnete.

Chcete-li problém vyřešit musíte se podívat do vašeho okolí. Pokud jste si například v zaměstnání vyhradili čas od 9:00 do 12:00 na kreativní práci, považujte tento čas za posvátný a náležitě o tom informujte i své kolegy. Máte-li u vás v práci samostatnou kancelář, zavřete dveře a dejte vědět svému okolí, že pokud nedojde k požárnímu poplachu, tak nemusíte být rušeni.

Pokud samostatnou kancelář nemáte, nasaďte si sluchátka a upozorněte ostatní, že dokud jsou na uších, okolí pro vás představuje pouze nepříjemné rozptýlení.

3. Provádění dvou nebo více úkolů v rychlém sledu

Tohle je asi nejsložitější situace ze všech. Musíte být velmi uvážliví, abyste dali mozku dostatek času na změnu. Je velmi snadné podlehnout pokušení a okamžitě se začít věnovat dalšímu úkolu. Chvíle mezi dvěma nesouvisejícími úkoly však je přesně chvíle, kdy je třeba na chvilku šlápnout na brzdu a nechat svůj mozek odpočinout.

Co z výše uvedeného plyne?

Pokud přestanete multitaskovat a místo toho se budete soustředit na jediný úkol, budete nejméně o 40 % produktivnější a kvalita vašich pracovních výstupů se také výrazně zlepší. Teoreticky je to velmi snadné, provedení v praxi však často velmi pokulhává. Pokud se ale zvládnete soustředit pouze na jednu věc, garantuji vám, že se plody brzy dostaví.

#osobnirozvoj #produktivita #soustredeni #koncentrace #fokus #howto #knowhow

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • vyhýbám se sociálním médiím na mobilu, to je pro mne největší rušička soustředění a zároveň velká výzva
    +1
    • Určitě souhlasím, že jsou zdrojem častých vyrušení. Mně se nejvíce osvědčil vypnutý mobil, případně práce v noci ;-)
      0
    • Kdo se podvolí, z toho notifikace na mobilu udělají cvičené zvíře, které na pípnutí okamžitě všeho nechává a běží reagovat. Taky se to snažím omezovat, nemám na to sice žádné speciální appky, ale pokud zrovna píšu nebo se něčemu jinému důležitému věnuju, na žádné pípání nereaguju. On by totiž pak člověk někdy nedělal nic jiného, než jen četl zprávy a na všechny zprávy odpovídal.
      0
    • Už několik let mám všechny notifikace ztlumené a nebo vypnuté. Jinak to ani nelze, protože i kdyby na ně nereagoval, tak ten zvuk by mě tak jako tak "vykopnul" z flow.
      +1
    • Máte úplnou pravdu, osobně jsem tomu nevěnoval velkou pozornost, dokud jsem si o tom něco nepřečetl. Teď se snažím notifikace taky omezovat ;-)
      0