Už několik měsíců se v mediích opakovaně zmiňuje, že samotné získání efektivní a bezpečné vakcíny proti COVID-19 nebude žádná výhra, pokud nebude lidstvo připraveno na megalomanskou logistickou operaci s cílem dostat tuto vakcínu ke všem potřebným na celém světě.
Do přípravy výrobních kapacit na vakcíny již daroval peníze třeba Bill Gates a nyní se k všeobecným snahám připojuje i Tesla. Elon Musk na svém Twitteru oznámil, že jeho v tuto chvíli nejcennější automobilka na světě zahájila budování "RNA mikrotováren" pro německou společnost CureVac, v nichž by následně měla probíhat mimo jiné výroba vakcín proti koronaviru.
Ta v současnosti vyvíjí přepravitelné automatické jednotky pro produkci mRNA sloučenin, které nazývá "printers" (tiskárny). Cílem je vytvořit kompaktní zařízení, které bude možné snadno přepravit do odlehlých části světa, kde "printery" budou schopny začít na místě produkovat vakcíny a další léky na bázi mRNA podle toho, jaký recept bude do zařízení vložen.
CureVac dnes v Německu má kapacity pro výrobu 100 milionů dávek případné schválené vakcíny, avšak zároveň buduje nová zařízení ve snaze zvýšit svou výrobní kapacitu. A zdá se, že Tesla německé firmě v těchto snahách pomůže. Žádné bližší informace o této spolupráci zatím žádná z obou stran neposkytla.
Ne že by to bylo potřeba, ale případná účast na produkci aktuálně nejžádanějšího produktu na světě, jimž vakcína proti COVID-19 nepochybně je, může pro Teslu a zejména její akcie znamenat jedině plus. Nejen z etického a morálního hlediska, ale i proto, že se okolo snahy zásobovat celý svět dostatkem vakcín budou točit obrovské peníze.
Muskovy elektromobily opět letí nezastavitelně ke hvězdám
Na druhou stranu Tesla tento týden zažívá už poněkolikáté v letošním roce sérii pohádkových dní v řadě, kdy akcie prostě rostou a rostou. Tentokrát jim vítr do plachet dal mimo jiné uniklý interní email Tesly, v němž Elon Musk burcuje své podřízené, aby v závěru letošního 2. kvartálu zabrali a dostali automobilku navzdory omezení způsobeným pandemií do zisku.
To se dost možná povedlo, jelikož podle dnes zveřejněných dat Tesla v letošním druhém čtvrtletí vyrobila 82 272 vozů a celkem 90 650 jich dodala majitelům. To je o 20 000 prodaných vozů více, než kolik očekával konsenzus analytiků z Wall Street.
Netřeba dodávat, že býci okamžitě zařadili vyšší rychlostní stupeň. V době psaní tohoto textu cena akcií prorazila 1200 USD za kus a dnes už vzrostla o téměř 8 %, přičemž tržní hodnota automobilky stoupla nad 220 miliard dolarů.
Tímhle tempem dostane Muskova společnost již brzy pozvánku do prestižního indexu S&P 500. Nemluvě o tom, že na Elona za tyhle výkony akcií nepochybně čekají další finanční odměny v jeho individuálním výkonnostním plánu.
Držíte aktuálně nějakou Teslu? Na trzích se opět množí lidé předpovídající značce kolaps a masivní propad cen. Jenže tihle hateři ji provázejí už celá léta a doposud se vždycky na svých shortovacích pozicích jen nehezky spálili.
Aby taky ne, když je Elon Musk dnes asi nejvíc cool podnikatel na světě, který tak trochu zabral rebelskou roli, jež svého času uvolnil Steve Jobs.
A navíc se zdá, že zatímco ostatní velké světové automobilky nyní musí uprostřed krize svá auta zdražovat kvůli nákladnému přechodu ze spalovacích na hybridní a elektrické motory, Tesla už je na tuhle budoucnost více než připravená a má perfektní pozici (pokud si to nějak nepokazí a dokáže rychle navyšovat své globální výrobní kapacity) jednoho dne vystoupat na automobilový Olymp nejen svou tržní valuací, ale i počtem prodaných vozů.
#tesla #musk #curevac #koronavirus #covid19 #vakcina #produkce #vyroba #logistika #akcie