Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
07.04.2020 5 minut čtení

Bill Gates se chystá promrhat miliardy dolarů, aby lidstvo mělo vakcíny proti COVID-19 o nějaký ten měsíc dřív

Slavný filantrop se chystá vyhodit z okna další miliardy dolarů jen proto, aby zajistil, že se vakcína proti COVID-19 dostane k potřebným o nějaký ten měsíc dříve.

Jedním z jednoznačných pozitiv této krize je, že nám v nepřeberném a konstantním PR balastu skutečně ukázala a ukazuje, kdo jsou ti opravdu schopní lidé, které stojí za to poslouchat, protože i ve vypjaté době jednají klidně, rozvážně, racionálně a mají ty správné informace. Jména některých jsme ještě před měsícem neznali, ale už nyní s jistotou víme, že je pravděpodobně jen tak nezapomeneme.

Billa Gatese zná pravděpodobně téměř každý, kdo je naživu. A je jisté, že děti našich dětí se jednoho dne budou učit o onom významném podnikateli, který se velkou měrou podílel na výpočetní revoluci lidstva a byl dlouhodobě nejbohatším člověkem na světě. Snad se také budou učit o tom, jak se Gates své peníze rozhodl po zbytek svého života vkládat do věcí, které pro něj samotného měly jen pramalou hodnotu, ale za to měly potenciál zachránit tisíce a miliony jiných lidí a udělat pro lidstvo budoucnost zase o trochu růžovější.

Možná že kdybychom jej v uplynulé dekádě trochu víc poslouchali, nemusela by současná krize být tak vážná. Jenže ona je, a tak si Gates opět vyhrnul rukávy, aby nepoučitelnému lidstvu zase jednou podal pomocnou ruku. Už teď je jasné, že na tuto pomoc zbytečně promrhá miliardy dolarů, ale v důsledku se k řadě lidí vakcína proti COVID-19 dostane pravděpodobně o celé měsíce dříve, než by tomu bylo bez Gatese.

Dobrovolné házení peněz z okna, které se každopádně vyplatí

Nadace Billa a Melindy Gatesových se rozhodla co nejrychleji vybudovat celkem sedm výrobních podniků, které budou schopny začít masově vyrábět vakcínu proti COVID-19 hned, jakmile bude nalezena. Proč sedm? Protože v současné době běží současně minimálně sedm klíčových projektů, které mají všechny naději uspět a přijít s účinnou vakcínou.

Která to ale bude, zatím není jasné. Gates je připraven začít vyrábět první dvě, které budou objeveny. A co ty ostatní výrobní závody?

"I když nakonec budeme vyrábět nanejvýš dvě vakcíny, zafinancujeme postavení závodů pro všech sedm, abychom pak neztráceli čas tím, že se budeme ptát 'Dobře, která z těch vakcín funguje?' a až pak začali s budováním její masové výroby," vysvětlil Gates tento týden v The Daily Show své rozhodnutí garantovaně promrhat miliardy dolarů na zbytečné výrobní závody jen proto, aby se nová vakcína mohla začít co nejdříve vyrábět ve velkém.

Pro něj však jde o "no-brainer" rozhodnutí, které se vyplatí hned na několika úrovních: "Na vybudování výrobních závodů pro vakcíny, které nakonec nepoužijeme, protože jiná bude lepší, ztratíme pár miliard dolarů. Ale pár miliard v takové situaci, v které se nacházíme.... když ekonomicky ztrácíme biliony dolarů, rozhodně to za to stojí... Naše brzká investice v budoucnu pomůže vše urychlit."

Kde je stát???

Možná vás nyní napadá myšlenka, proč Gates jedná takhle na vlastní pěst? Nebylo by efektivnější a i pro něj samotného lepší, kdyby oněch sedm závodů vybudoval na své náklady stát? Vždyť jde o záchranu lidských životů a přiblížení konce této krize. Nemělo by podobné rozhodnutí být stejným "no-brainerem" pro úplně každého, kdo si jej může dovolit zafinancovat?

Jenže Bill už za ta léta strávená ve vodách filantropie až příliš dobře ví, jak to chodí. Ostatně proto má svou vlastní nadaci, skrz kterou je schopen rozjíždět masivní filantropické projekty, které skutečně mění svět. Kdyby mohl dělat poradce vládě, která by jej opravdu poslouchala a kvapně na základě jeho návrhů konala, zřejmě by žádný vlastní subjekt nepotřeboval.

Ale když posledních 10 let varujete před globální pandemií rychle se šířícího viru a nikdo vás neposlouchá, načež taková pandemie skutečně dorazí, a tak opět všechny varujete a snažíte se vysvětlit, jaká opatření jsou urychleně potřeba a opět vás nikdo neposlouchá, je zkrátka nejefektivnější udělat si vše sám

Gates totiž za léta svých snah donutit lidstvo, aby investovalo do prevence proti řadě jiných nemocí, moc dobře ví, že žádná vláda se nebude hrnout do toho, aby dobrovolně házela peníze do kanálu. Z tohoto pohledu je tak vlastní nadace výrazně flexibilnější a rychlejší a může začít jednat okamžitě bez obav o to, jak své jednání následně vysvětlí voličům.

Je to vlastně zároveň strašně smutné. Ve světle našich reálných globálních možností jakožto lidstva je i Bill Gates se svými miliardami a reálnými možnostmi titěrnou kapičkou v moři. A přesto dokáží jeho činy utvářet nejen naši realitu, ale i obrysy naší budoucnosti. Co bychom asi mohli dokázat, kdybychom takových Gatesů měli na světě 5... nebo 1000... nebo 7,5 miliardy.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #gates #pandemie #covid19 #vakcina #velkovyroba #investice #nadace #filantropie

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
4 minuty