Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
02.07.2020 4 minuty čtení

Amatérští spekulanti letos vyhnali trhy k nebesům a posílají matadory do důchodu, co na to ostřílení veteráni?

Obchodní platforma Robinhood letos přilákala již přes 3 miliony nově otevřených účtů, z nichž mnoho je součástí intradenní armády mileniálů, kteří stručně řečeno nakupují vše, co padá. Co na to investiční legendy, které mlaďoši posílají do důchodu?

Jednou z tváří vlny namyšlených mladíčků, kterým se letos v první polovině roku podařilo na svých nákupech vydělat víc než institucionálním profesionálům, je Dave Portnoy.

Jeho jméno se stalo velmi rychlé známým poté, co se z jeho Twitteru letos začaly pod přezdívkou "Davey Day Trader" šířit mírně agresivní a úžasně se tvářící videa, na kterých se snaží působit tak, že právě on je dnes králem trhů a nějaký Buffett nebo jiní dědci, kteří dnešní divokou dobu zaspali, by se na to už raději měli vykašlat (anebo se od něho začít učit).

Nemůžu se rozhodnout, jestli je to jenom frajírkovská póza, nebo je tenhle člověk skutečně blázen.

Ale nenechte se mýlit, Dave není ani zdaleka jediným. Střelců je dnes nejen na Robinhood nespočet a jejich společné diskuze na sociálních sítích či jiných komunikačních kanálech (Discord) způsobují, že když se rozhodnou něco nakoupit, tak jdou a všichni to nakoupí.

Protože je hromada těchto nových obchodníků investováním nepolíbená, následují dav a poslouchají rady ostatních. Jeden z příkladů tohoto jejich chování, který mě pobavil asi nejvíc, nastal v první polovině června. Tehdy se asi 15 000 uživatelů Robinhood postupně nabalilo na přesvědčení, že nějaká malá čínská realitní firma ze Šen-čenu, o které nikdy nikdo neslyšel, je skvělou investicí.

Výsledek? Akcie společnosti vzrostly o 1300 % a její tržní hodnota byla katapultována na asi 4 miliard dolarů. Takhle, pokud někdo tohle nezkušené stádo řídí směrem na akcie, které už nakoupil, aby mu je popohnali na horu, je to geniální. Velká většina ale na takovýchto haló nákupech nakonec silně prodělá.

Trhy i jejich velké osobnosti jsou dnes v názoru na tuhle armádu intradenních obchodníků rozděleni. Někteří jim tleskají za to, že mají ve skutečnosti výborné výsledky a porazili i profesionály, jiní je viní z umělého nafukování trhů před očekávaným kolapsem cen v nedaleké budoucnosti.

Lidé jako Portnoy samozřejmě nad těmito obviněními mávají rukou. Pro Business Insider v exkluzivním rozhovoru řekl: "Nemyslím si, že to skončí v slzách, pokud samozřejmě nejste někdo, kdo nechává všechny své žetony na stole a jenom čeká na peníze."

Velká část zkušených a nejbohatších investičních miliardářů s tímto názorem přirozeně nesouhlasí a fandové nárazového prvoplánového intradenního obchodování rozhodně nejsou. Tady je jejich 5 nejlepších doposud vyslovených citací:

Leon Cooperman, CEO, Omega Advisors

"Dělají akorát kraviny, podle mě to skončí slzami."

Howard Marks, spoluzakladatel Oaktree Capital Management

"Pro trh ani pro společnost není zdravé, když si lidé nakupují akcie jen tak pro zábavu."

Howard Marks

"Pokud skutečně došlo k velkým nárazovým nákupům a akcie nyní drží lidé, kteří věří, že jdou pouze nahoru, myslím si, že to je hodně špatně."

Mark Cuban, investor a vlastník týmu NBA Dallas Mavericks

"Pokud jste intradenní obchodník a dokážete chodit a žvýkat žvýkačku, aktuálně na trzích vyděláváte peníze."

Warren Buffett, prezident Berkshire Hathaway

*Warren zatím letos na adresu ambiciózních mladých spekulantů nic neřekl, ale v minulosti se už o nebezpečích tohoto přístupu k ivnestování vyjádřil.

"Spekulace, v nichž hlavní prioritou není to, co dané aktivum vyprodukuje, ale spíš to, kolik za něj bude ochoten zaplatit ten vedle vás, nejsou ilegální, nemorální ani neamerické. Ale rozhodně to není hra, které se chceme Charlie [Charlie Munger, viceprezident Berkshire] a já účastnit. Nic zajímavého v ní na stůl nepřinášíme, tak proč bychom měli očekávat, že si budeme moci něco odnést domů?"

Zdroje fotografií: Jeff Zelevansky/Reuters, CNBC, YouTube / Talks at Google, Mike Blake/Reuters, Rick Wilking/Reuters, Businessinsider

#investovani #spekulace #pandemie #milenialove #robinhood #retailoviinvestori #daveportnoy #psychologiedavu #gamblerstvi #leoncooperman #howardmarks #markcuban #warrenbuffett

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • No myslím že Warren v klidu připravuje palebné pozice, aby díky těmhle bláznům mohl velmi brzy nakupovat ve výprodeji...

  1
  • To je celkem jisté, jenom nikdo včetně něho neví, kdy se dočká. Začínám si říkat, jestli by Trumpovi nevyhovovalo vyždímat pořádně Fed a pokusit se pokles cen ideálně posunout až za volby.

   0
  • O tom nepochybuju :))

   0
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
10 minut
5 minut
5 minut