"Vypadá to úplně stejně jako tehdy," řekl Cuban v interview finančnímu komentátorovi Larry McDonaldovi.
Podle Cubana může za nárůst zájmu o intradenní obchodování skutečnost, že lidi zůstali kvůli pandemii zavření doma. Zrušené sportovní akce a možnost obchodovat na některých platformách zcela zdarma bez jakýchkoliv poplatků způsobily, že vášniví gambleři byli nuceni změnit pole působnosti.
Stratégové Citi bank tento trend ostatně uvedli jako jeden z hlavních důvodů, proč jejich matematický model počítající úroveň paniky/eufórie na akciových trzích nedávno dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2002, kdy se dot-com bublina ještě stále scvrkávala. Podle tohoto modelu je aktuálně šance, že se trhy v následujícím roce obrátí a začnou padat, více než 70%.
"Intradenní obchodníci dneska mohou jít do marginů s téměř nulovými poplatky. Takže mají možnost provádět obchodní transakce prakticky zdarma a zároveň nemají co na práci," řekl Cuban McDonaldovi.
"Pokud jste intradenní obchodník a umíte chodit a žvýkat, vyděláváte nyní penze. Děláte totiž úplně to samé, co dělali lidé jako vy na konci 90. let. Prostě válíte a myslíte si, jací nejste v tomhle býčím trhu všichni géniové."
Problém s takovými tržními euforiemi je ten, že většinou sekundárně nutí i portfolio manažéry, aby nalili své peníze do trhů a poslali je ještě výš. Jsou totiž pod tlakem, aby udrželi krok se svými mladšími kolegy, nenechali si utéct tržní příležitosti nebo kvůli příliš opatrnému přístupu případně nepřišli o své bonusy (či zaměstnání).
"'Musím do toho vložit všechno' - to je přesně ten přístup, kterým byla internetová bublina prolezlá," vzpomíná Cuban
---------
Přečtěte si také: Čím by si dnes Mark Cuban začal přivydělávat, kdyby mu koronavirus náhle snížil příjmy? Má jasno
----------
A co se stane, jakmile se trh otočí a začne klesat? Všichni ti znudění gambleři, kteří si právě hezky vydělali, začnou své pozice jeden po druhém prodávat, čímž spustí kaskádu výprodejů s neznámým dnem.
"Můžete se na to také dívat tak, že celý tenhle růst je jenom naivní nakupování fámy," dodal Cuban.
"Jakmile se začnou objevovat opravdu relevantní data toho, v jakém stavu je po pandemii ekonomika, lidé začnou po přečtení titulků vyprodávat, a pokud bych si měl vsadit, pak to bude moment, kdy tenhle býčí trh skončí."
Podle Cubana budou pro další vývoj klíčová dvě specifická čísla - kolik propuštěných pracovníků bude opět zaměstnáno a jak bude vypadat utrácení konzumentů poté, co 31. července skončí nyní navýšená podpora v nezaměstnanosti.
"Aktuálně netušíme, jestli po pandemii budou všechna pracovní místa ještě vůbec existovat a zároveň netušíme, jaká bude poptávka. Můj pocit je, že přespříliš optimistický trh v tuto chvíli ve skutečnosti vůbec netuší, jakým výzvám můžeme již brzy čelit."
Cubanův dosavadní přístup k trhům během pandemie je - dalo by se říct - tak trochu "Buffettovský". V posledních měsících několikrát zopakoval, že burzovním trhům nyní nevěří a lidé podle něj nerozumně ignorují to, jak bude ekonomika skutečně vypadat, až pandemie zmizí a státní podpory opadnou.
I proto se Cuban všeobecných akciových nákupů dle svých slov neúčastní a místo toho navýšil hodnotu své hotovosti. Skoro to vypadá, že stejně jako Buffett čeká, až se z oblasti doufání a naděje dostaneme do oblasti faktů a přesných čísel a bude jasné, jak velká krize nás čeká.
#cuban #dotcombublina #akcie #trh #byci #trend #optimismus #pandemie #intradenniobchodnici #euforie #ekonomika #nezamestnanost #konzum