Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 222.

Zaregistrovat se

Nenechte se strhnout euforií na trzích - 6 důvodů, které způsobí další pád amerických trhů

Existuje mnoho důvodů, proč by mělo dojít k dalšímu burzovnímu poklesu. Americké akcie se sice prudce odrazily od minima z 23. března, ve vzduchu však visí celá řada katalyzátorů, které mohou v blízké budoucnosti poslat trhy opět do deprese.

Není pochyb, že až se bude blížit rok 2020 ke svému závěru, investoři budou na události letošního roku určitě vzpomínat. Po dobu téměř 5 týdnů, počínaje 19. únorem zachvátila americké akciové trhy panika a obrovské množství strachu spojeného s dopady onemocnění Covid-19. Pandemie poslala index S&P 500 na jeho nejrychlejší sešup v historii, během kterého ztratil 34 % své hodnoty.

Během 11 týdnů následujících po 23. březnu se trhy odrazily ode dna a posílily o více než 40 %. Dostaly se tak opět na dohled historickým maximům. Technologický index Nasdaq Composite pak dokonce dosáhl rekordní výše přesahující hodnotu 10 000. Toho všeho bylo dosaženo v době, kdy byla v USA zaznamenána nejvyšší nezaměstnanost za posledních 90 let – od dob Velké hospodářské krize.

I když není pochyb o tom, že reakce akciových trhů předchází vývoj americké ekonomiky, existuje celý seznam reálných rizik, který by vás mohl přesvědčit, že oživení trhů zašlo až příliš daleko a proběhlo příliš rychle. Pojďme se podívat na 6 důvodů, proč bychom měli očekávat další krach akciových trhů.

1. Naše znalosti onemocnění COVID-19 jsou stále značně omezené

Každý týden se objevují protichůdné zprávy o tom, jak snadné nebo obtížné je přenášet virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Přesně ani nevíme, jaká léčba zabírá při potlačování nemoci. Statistiky počtu nemocných a mrtvých jsou pak vedeny různými způsoby.

Už od začátku šíření onemocnění vznikaly poměrně rozporuplné studie a ty se stále množí. Kde hledat relevantní zdroj informací? Poměrně nadějně vypadající lék Hydroxychloroquine se nakonec stal velkým zklamáním, podaří se nám brzy objevit účinný medikament? O COVID-19 toho ještě mnoho nevíme, a proto je velmi obtížné vydávat jakékoliv prognózy na jeho krátkodobý, tím spíš dlouhodobý, dopad na ekonomiku.

2. Pravděpodobně se objeví druhá vlna infekce

Dalším problémem je, že se pravděpodobně objeví druhá vlna infekce. Přestože některé země včetně České republiky nebo Číny odvedly poměrně dobrou práci s potlačením šíření, další ohniska se začala například v Číně záhy objevovat.

V USA pak už řada států znovunastartovalo své ekonomiky, mezi nejzářnější případy patří Arizona nebo Texas, následoval však opětovný výrazný nárůst pozitivních případů onemocnění. Přestože prezident Trump slíbil, že USA znovu nezastaví kolesa ekonomiky, pokud dojde k nástupu druhé vlny, není to ani zdaleka jisté. Co je však jisté stoprocentně, že druhá vlna bude opět znamenat významné poškození podnikání.

3. Podnikatelská aktivita se obnovuje velmi pomalu

Když už jsem nakousl téma podnikání, tak podle Donalda Trumpa znovunastartování americké ekonomiky probíhá velmi dobře a hladce. Opak je však pravdou. I přes rekordní květnový nárůst maloobchodních tržeb o 17,7 % (oproti dubnu bylo kam růst) se stále mnoho maloobchodních kategorií potýká s následky pohromy, kdy za první 4 měsíce letošního roku zaznamenaly meziroční pokles prodeje o 20–60 %.

Pouhá skutečnost, že mají USA k 30. květnu stále 20,93 milionu nezaměstnaných hovoří za vše. Pro srovnání, na začátku března bylo registrovaných pouhých 1,7 milionu lidí bez práce.

4. Tržby za 2. a 3. čtvrtletí budou hrozné

Není pochyb o tom, že budou hospodářské výsledky většiny americký firem za 2. čtvrtletí letošního roku tristní. Fed předpovídá meziroční pokles amerického HDP za toto období o zhruba 45 %. V některých průmyslových odvětvích jako jsou například letecká doprava pak uvidíme pokles příjmů o 90 % i více, oproti předchozímu roku. Jinými slovy – uvidíme brutálně negativní čísla, přesto je akciový trh na dosah nových historických maxim.

Vzhledem k tomu, že v USA došlo doposud k pomalému nárůstu hospodářské aktivity, můžeme v podobně negativních číslech setrvat i ve 3. čtvrtletí, zvlášť pokud se přidá druhá vlna infekce.

5. Wall Street si neví se současnou situací rady

Pátým a často přehlíženým důvodem, proč se blíží krach akciového trhu, je neschopnost Wall street zpracovat současnou situaci a promítnout hospodářské výsledky do cen akcií veřejně obchodovatelných společností. Jsme mnohem častěji svědkem situace, kdy investoři věnují mnohem větší pozornost relativní výkonnosti společnosti vůči trhu jako celku, namísto jejich hospodářskému vývoji.

Minimálně pro 2. a 3. čtvrtletí je u řady společností téměř nemožné odhadovat nebo předpovídat výši zisků. Díky tomu, že nejsou investoři na podobnou situaci vůbec zvyklí, musí provádět nevídané investiční odhady, které nemají žádné pevné základy ve skutečném fungování podniků.

6. Můžete se rozloučit se zpětnými odkupy akcií a výplatou některých dividend

Investoři by také měli očekávat snížení návratnosti svého kapitálu. Už bylo zaznamenáno, že většina leteckých společností odložila své zpětné odkupy akcií a výplatu dividend. Největší banky jsou dalším v řadě.

Podle investiční banky Goldman Sachs se očekává, že odkupy akcií v rámci indexu S&P 500 klesnou v roce 2020 o 50 % na 371 miliard dolarů, což je nejnižší hodnota zpětných odkupů akcií za posledních 10 let. Omezení zpětných odkupů akcií za účelem zvýšení zisku na akcii a snížení dividend je tak poslední ranou, která byla zasazena akciovým trhům onemocněním COVID-19.

-------

Jakou taktiku volíte vy? Věříte v iracionalitu trhů, které poměrně nepochopitelně rychle dohnaly své ztráty? Nebo očekáváte propad? Máte na výběr pouze ze třech možností: #buy #sell or #hold

#akcie #index #investovani #investice #krize #koronavirus #covid19

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 222.

Zaregistrovat se