Mezi firmy, které na pandemii dramaticky prodělaly, patří například taxislužby Uber, Grab (jihovýchodní Asie), Ola (Indie) nebo Didi Chuxing (Čína). Lidé si pochopitelně v posledních měsících mnohem méně volali taxi. Do problémů se dostala také společnost WeWork, která nabízí co-workingové prostory technologickým firmám (té už se ale nevede nejlépe delší dobu) a která přišla téměř o všechny klienty.
Investoři se následkem krize střeží investování do technologických firem a zároveň jdou po vítězích a snaží se nakoupit si co nejvíce akcií firem, které z této krize vyjdou nejlépe.
Už jsou to dvě dekády od splasknutí internetové bubliny a existuje pravděpodobnost, že technologický sektor čeká další pohroma. Stejně jako tenkrát, i dnes je na burze nemálo investorů, kteří se snaží vyhmátnout včas další Google nebo Amazon a pouští se do opravdu rizikových investic.
Jak jednou řekl Warren Buffet: „Až přijde odliv, ukáže se, kdo plaval bez plavek.“ A tuto metaforu můžeme již dnes aplikovat na akciový trh. Odliv přišel a mnoho start-upů, kterým doteď všichni fandili a měli za to, že budou revoluční, se dostalo do existenčních problémů.
Kdo přežije: Technologický svět
Jediné, co může v tuto chvíli mnoho podnikatelů zachránit, je dostatečná finanční rezerva, která jim pomůže kolaps překonat. Otázkou ale je, jak se bude obnova ekonomiky vyvíjet a jak dlouho firmy vydrží. WeWork bude mít bez další investice problém přežít rok. Většina alternativních taxislužeb je financovaná dobře, ale určitě je také čeká velmi náročný rok. Bude se propouštět a všemožně osekávat rozpočet.
Tajnůstkářské Airbnb od investorů nedávno získalo peníze za ne úplně výhodných podmínek, což naznačuje, že investoři pravděpodobně ve firmě spatřují nemalé riziko. A nemůžeme se jim divit, vždyť firma již propustila 25 % zaměstnanců.
Problémem nemalého počtu současných tech start-upů je, že ačkoliv se prezentují jako technologické, použily jen velmi málo nových technologií, nepřicházejí s ničím, co by tu už nebylo. Jen se adaptují na již existující trhy. Uber podléhá dynamice přepravního průmyslu, WeWork je typický pronájem kanceláří a Airbnb je jen kapkou v moři pronajímání ubytování.
Vítěz bere vše
Facebook, Amazon a Google jsou od tří výše zmíněných společností zásadně odlišné. Všechny totiž založily vlastní odvětví. Profitovaly ze síťového efektu. Čím více lidí platformu používá, tím lepší se stává... a tím více lidí ji používá.
Síťový efekt je něco, co může vytvořit situaci vítěz bere vše. Čím více vašich přátel a kolegů je na určité sociální síti, tím pravděpodobněji se tam nakonec také zaregistrujete. Je to podobné jako například s českou Heurékou – téměř nikdo (až na ehm ehm Alzu) si nemůže dovolit s ní nespolupracovat a na srovnávači nebýt. Protože potom jako by pro zákazníky neexistoval.
Představit si fungování síťového efektu u firem jako WeWork je mnohem náročnější. Co se týče taxi aplikací – většina lidí má nainstalované všechny a vybírá si podle momentální dostupnosti řidičů nebo cen. Žádný síťový efekt se nekoná. Airbnb mělo zase od začátku potíž s důvěrou uživatelů a čím dál tím častěji se pochybuje o etičnosti tohoto byznysu.
Všechny tyto firmy jsou totiž ve velmi kompetitivním prostředí – nemají žádnou technologii nebo patent, který by jim zajistil náskok před ostatními. A co znamená vysoká konkurence? Pomalý růst a pomalou návratnost investice.
Akciové trhy se otřásají v základech a Airbnb zrušila své plánované IPO. Apetit investorů pro tyto „falešné technologické zázraky“ bude už pravděpodobně jen klesat. Investoři si budou vybírat mnohem obezřetněji a hledat bezpečnější místo, kde své finance zhodnotit.
#uber #wework #airbnb #investice #podnikani #byznys #ipo #tech #technologie