Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 338.

Zaregistrovat se

Uber, WeWork, Airbnb – ukončí koronavirus tuto technologickou horečku?

Hrstka technologických firem na koronaviru vydělala. Patří mezi ně například Amazon, Netflix nebo Zoom. Mnohem více technologických společností ale pandemie naopak srazila na kolena. Splaskne dnes další technologická bublina?

Mezi firmy, které na pandemii dramaticky prodělaly, patří například taxislužby Uber, Grab (jihovýchodní Asie), Ola (Indie) nebo Didi Chuxing (Čína). Lidé si pochopitelně v posledních měsících mnohem méně volali taxi. Do problémů se dostala také společnost WeWork, která nabízí co-workingové prostory technologickým firmám (té už se ale nevede nejlépe delší dobu) a která přišla téměř o všechny klienty. 

Investoři se následkem krize střeží investování do technologických firem a zároveň jdou po vítězích a snaží se nakoupit si co nejvíce akcií firem, které z této krize vyjdou nejlépe.

Už jsou to dvě dekády od splasknutí internetové bubliny a existuje pravděpodobnost, že technologický sektor čeká další pohroma. Stejně jako tenkrát, i dnes je na burze nemálo investorů, kteří se snaží vyhmátnout včas další Google nebo Amazon a pouští se do opravdu rizikových investic.

Jak jednou řekl Warren Buffet: „Až přijde odliv, ukáže se, kdo plaval bez plavek.“ A tuto metaforu můžeme již dnes aplikovat na akciový trh. Odliv přišel a mnoho start-upů, kterým doteď všichni fandili a měli za to, že budou revoluční, se dostalo do existenčních problémů.

Kdo přežije: Technologický svět

Jediné, co může v tuto chvíli mnoho podnikatelů zachránit, je dostatečná finanční rezerva, která jim pomůže kolaps překonat. Otázkou ale je, jak se bude obnova ekonomiky vyvíjet a jak dlouho firmy vydrží. WeWork bude mít bez další investice problém přežít rok. Většina alternativních taxislužeb je financovaná dobře, ale určitě je také čeká velmi náročný rok. Bude se propouštět a všemožně osekávat rozpočet.

Tajnůstkářské Airbnb od investorů nedávno získalo peníze za ne úplně výhodných podmínek, což naznačuje, že investoři pravděpodobně ve firmě spatřují nemalé riziko. A nemůžeme se jim divit, vždyť firma již propustila 25 % zaměstnanců.

Problémem nemalého počtu současných tech start-upů je, že ačkoliv se prezentují jako technologické, použily jen velmi málo nových technologií, nepřicházejí s ničím, co by tu už nebylo. Jen se adaptují na již existující trhy. Uber podléhá dynamice přepravního průmyslu, WeWork je typický pronájem kanceláří a Airbnb je jen kapkou v moři pronajímání ubytování.

Vítěz bere vše

Facebook, Amazon a Google jsou od tří výše zmíněných společností zásadně odlišné. Všechny totiž založily vlastní odvětví. Profitovaly ze síťového efektu. Čím více lidí platformu používá, tím lepší se stává... a tím více lidí ji používá.

Síťový efekt je něco, co může vytvořit situaci vítěz bere vše. Čím více vašich přátel a kolegů je na určité sociální síti, tím pravděpodobněji se tam nakonec také zaregistrujete. Je to podobné jako například s českou Heurékou – téměř nikdo (až na ehm ehm Alzu) si nemůže dovolit s ní nespolupracovat a na srovnávači nebýt. Protože potom jako by pro zákazníky neexistoval.

Představit si fungování síťového efektu u firem jako WeWork je mnohem náročnější. Co se týče taxi aplikací – většina lidí má nainstalované všechny a vybírá si podle momentální dostupnosti řidičů nebo cen. Žádný síťový efekt se nekoná. Airbnb mělo zase od začátku potíž s důvěrou uživatelů a čím dál tím častěji se pochybuje o etičnosti tohoto byznysu.

Všechny tyto firmy jsou totiž ve velmi kompetitivním prostředí – nemají žádnou technologii nebo patent, který by jim zajistil náskok před ostatními. A co znamená vysoká konkurence? Pomalý růst a pomalou návratnost investice.

Akciové trhy se otřásají v základech a Airbnb zrušila své plánované IPO. Apetit investorů pro tyto „falešné technologické zázraky“ bude už pravděpodobně jen klesat. Investoři si budou vybírat mnohem obezřetněji a hledat bezpečnější místo, kde své finance zhodnotit.

#uber #wework #airbnb #investice #podnikani #byznys #ipo #tech #technologie

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Teď se hlavně ukáže jestli je #Uber schopnej být ziskovej, jak o tom vždycky jeho představitelé tvrdili. Cesta, kterou šly v poslední době společnosti typu #Airbnb a Uber, které si řekly, budeme růst za každou cenu i na úkor zisku, investoři nám pomohou je za mě špatná. Společnost by měla od svého začátku ukazovat, že je schopná generovat #zisk. wink Který reálný fyzický podnikatel volí #růst své společnosti na úkol zisku...

    0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 338.

Zaregistrovat se