4 minuty čtení

Investujte dlouhodobě! Tento člověk investoval na vrcholu tržních bublin a přesto dosáhl pohádkového bohatství

O časování trhů se často pokoušejí investoři přeceňující vlastní síly, kteří věří, že umí předpovídat budoucnost. Přitom se jedná o poměrně spolehlivou cestu, jak přijít o své peníze.

Na CNBC jsem si přečetl skvělý a velmi zajímavý příběh investora, ze kterého se můžeme všichni poučit. Patříte-li stále ke skupině naivních „investorů“, kteří jsou přesvědčeni, že vydělají na krátkodobých pohybech trhu, měli byste si pozorně přečíst následující řádky.

Portfolio manažer Ben Carlson sdílel informaci o investorovi, kterého dobře znal. Tento investor se v průběhu života rozhodl pro několik jednorázových investic namísto pravidelného investování a těžko si mohl vybrat pro tyto nákupy horší čas.  

V roce 1973 vložil své úspory (6 000 dolarů) do tehdejšího rostoucího akciového trhu. Stoupající ceny ropy však udeřily na trh jako kladivo a následující dva roky se museli všichni potýkat s medvědím trhem. K další investici se náš investor odhodlal až v září 1987, kdy investoval celých 46 000 dolarů.

Hodnota indexu S&P 500 v letech 1956–1979

Zdroj: finance.yahoo.com

říjnu 1987 se trh zhroutil znovu během události, která vstoupila do historie jako černé pondělí. 19. října zkolabovaly ve velmi krátké době akciové trhy na celém světě. Vše začalo v Hongkongu a jak se postupně otevíraly jednotlivé burzy, pokračoval pád přes západní Evropu až do Spojených států amerických.

Jsem si jistý, že náš investor musel být v této chvíli z akciových trhů opravdu otrávený. 13 let se odhodlával, aby opět vstoupil na akciové trhy těsně před jejich pádem. Následně opět dalších 13 let vyčkával a když uspořil 68 000 dolarů, opět je v době euforie na akciových trzích investoval, těsně před objevením technologické bubliny…

Hodnota indexu S&P 500 v letech 1975–1998

Zdroj: finance.yahoo.com

Říkáte si, že se musel ze všech nezdarů náležitě poučit? Čekalo ho ještě velké finále, když investoval do trhu 64 000 dolarů těsně před krachem v roce 2007. Začínáte pomalu zmiňovaného investora litovat? Tak teď se držte. Jeho investiční výsledek byl naprosto ohromující. Investované prostředky se zhodnotili téměř o milion dolarů.

Po tom všem, kdy si vybral úplně nejhorší okamžiky pro investici, mělo jeho portfolio před odchodem do důchodu při vkladu pouze 184 000 dolarů hodnotu 1,16 milionu dolarů. Jak je to možné? Pravděpodobně vám napoví už graf níže.

Hodnota indexu S&P 500 v letech 1970–2020

Zdroj: finance.yahoo.com

Klíč k úspěchu? Náš investor nikdy neprodával

Běžná strategie timingu trhu, kdy se krátkodobě snažíte odhadnout budoucí směr pohybu trhů je obvykle pohromou pro vaši peněženku. Pokud neumíte předvídat budoucnost, pak je prakticky nemožné být se strategií časování trhů dlouhodobě úspěšný. Náš investor však i přes absolutně nejhorší načasování svých obchodů díky investicím pohádkově zbohatl.

Tím, že byl dlouhodobě orientovaný, vyznávající strategii „buy and hold“ dostaly jeho investice dostatek času k tomu, aby z něho udělaly dolarového milionáře, i když vždy po jeho velké jednorázové investici následoval obrovský krach trhu. To je také důvod, proč tak často hovořím o dlouhodobé investiční strategii a skládaném úročení. Akciové investice potřebují dostat pro svůj růst prostor!

Chamtivost je začátkem konce

Znáte bajku o huse, co snášela zlatá vejce? Husa každý den snesla farmáři zlaté vejce a ten díky ní vydělal jmění. Jednoho dne se však stal příliš chamtivým, husu zabil, aby se k dalším zlatým vejcím dostal ještě rychleji. Samozřejmě však zjistil, že uvnitř husy žádná zlatá vejce nejsou.

Mnoho investorů dělá to samé na trhu. Vidí momentální zisky a likvidují své pozice příliš brzy. Chovají se naprosto nepochopitelně jako by zítřek neexistoval a zapomínají na důležitost dlouhodobého přístupu. Ale i tento hrozný market timer věděl, že nechce zabít svou zlatou husu, protože si byl jistý, že mu bude časem přinášet pravidelný zisk. Neříkám, že strategie „buy and hold“ funguje stoprocentně, jak můžete ale vidět, pokud vyčkáte dostatečně dlouho, i sebehorší časování obchodů vám nakonec přinese zisk.

#investovani #investice #jakinvestovat #markettiming #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +56
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Otázka je, zda je to opravdový příběh nebo smyšlený. Nechce se až věřit, že by měl někdo až takovou smůlu a chytil 4x vrchol ? jako příklad je to dobrý, že i takhle může člověk být nakonec hodně v plusu.

    +3