3 minuty čtení

Podvodníci tvrdili, že dokáží peníze zhodnotit milionkrát rychleji než Buffett, šlo o Ponziho schéma

Dva sedmdesátníci tvrdili investorům, že jejich systém sportovního sázení jim zhodnotí peníze milionkrát rychleji než Warren Buffett, ale ve skutečnosti šlo podle americké Komise pro burzu a cenné papíry o podvod za 30 milionů dolarů. 

Už jste slyšeli základní investorskou poučku „pokud to zní až příliš dobře, pravděpodobně na tom něco nehraje“? Protože 600 amerických investorů, kteří dvojici podvodníků svěřili své peníze, pravděpodobně ne.

Thomas Becker a John Thomas mezi lety 2014 a 2018 obrali o peníze šest stovek investorů, jako častý prodejní argument používali právě srovnávání s Věštcem z Omahy. 

„Králi – Warrenu Buffettovi – to trvá více než 6 let, než třikrát znásobí peníze investorů. My ztrojnásobíme peníze za méně než 6 měsíců,“ napsal Becker investorovi v e-mailu z únoru roku 2017.

„Peníze množíme milionkrát rychleji než Warren Buffett. Vlastně je násobíme kvadrilionkrát rychleji,“ řekl zas jinému investorovi Thomas v listopadu roku 2018. Případ je stále v soudním procesu a žádný z mužů zatím nebyl z podvodu usvědčen. 

Podvodníci používali staré dobré Ponziho schéma

Podle obvinění Komise pro burzu a cenné papíry Becker a Thomas používali k sázení pouze 15 % ze 29,5 milionu dolarů, které od investorů získali. 8 milionů dolarů padlo na osobní nebo byznysové výdaje, 5,8 milionů dolarů na platy více než 150 brokerů a obchodníků, kteří jim pomáhali verbovat nové investory a 13,2 milionu na výplatu „zisků“ starým investorům podle Ponziho schématu.

(Schéma funguje na principu vyplácení odměn starým investorům z peněz, které podvodníci získají od těch nových.)

Pokud se chcete o tomto druhu podvodu dozvědět více, mrkněte na můj článek: Ponziho schéma: Znáte tento rafinovaný systém podvodů na investory?

Brokeři firmy dostávali 10% provizi z prvního vkladu investorů a 10 % z částky, která byla jimi naverbovaným investorům vyplacena jako zisk. Tito agenti nebyli přímými zaměstnanci firmy, měli s ní pouze uzavřenou smlouvu.

Zfalšované výsledky

Tabulky výkonnosti byznysu tvrdily, že investoři vydělali v červnu roku 2018 více než 275 milionu dolarů, ale ve skutečnosti na účtech společnosti tou dobou přibyly asi jen 2 miliony dolarů.

Soudce Andrew Gordon tento měsíc odmítl oběma obžalovaným odmrazit přístup k osobním aktivům, ale poskytl jim každému na měsíc 5 tisíc dolarů, aby mohli pokrýt své životní náklady.

Becker a Thomas měli oplétačky se zákonem již dříve. V roce 1991 se přiznali k praní špinavých peněz a konspiraci spojené s pyramidovým schématem, které spolu řídili.

Budeme si muset počkat, jak se případ vyvine, ale je velmi pravděpodobné, že bez trestu podvodníci od soudu neodejdou. Na druhou stranu si ale kvůli jejich vysokému věku za mřížemi pravděpodobně moc dlouho nepobudou.

Mrkněte na další podvody v novodobé historii, které zamávaly účty nemálo investorů: TOP 5 největších podvodů na investory po roce 2000: Akcionáři přišli o miliony dolarů

#investice #podvod #investovani #sazeni #ponzihoschema

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tohle je super téma a právě připravuji článek na podobné téma, jen z našich (i Evropských) končin. Rozhodl jsem se znovu rozehrát GoT s v reálném prostředí.
    +1
    • Cant wait! :))
      0
    • Super!
      0
    • Budeš/te muset chvilku počkat, protože čumačci se vyžívají ve vyhrožování právníky, používají mansplaining a tak podobně, takže vše plánuji a vše připravuji s ohledem na přesnost..
      0
  • Offtopic :) slečna Schejbalová vie byť husto produktívna pri zachovaní udržateľnej kvality článkov. Som rád, že sa taký talent semtam vyskytne medzi mladými ľuďmi :)
    0