18.06.2020 5 minut čtení

Domácí posilovna je super praktická! 5 důvodů, proč se vyplatí cvičit doma

Pouhých 15 minut cvičení denně podstatně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity, a dokonce i deprese. Situace týdnů minulých však mohla vznést zmatek do tréninkových plánů návštěvníků posiloven. Přemýšleli jste o domácím cvičení?

Sdílená fitcentra jsou nejenom úrodným prostředím pro šíření nejrůznějších virů a bakterií, členství vás může přijít na pěkné peníze. To jsou také důvody, proč domácí posilovny získávají na popularitě.

Pokud vám už tato idea přišla na mysl, ale stále jste se nerozhoupali k akci, možná se po přečtení následujících řádků zbavíte veškerých pochybností. Dostane se vám vysvětlení, proč je domácí posilovna skvělou investicí do budoucna.

1. Důvod – Náklady

Minimální náklady jsou největší výhodou domácí posilovny. Na první pohled může znít toto tvrzení trošku přehnaně, ale je to pravda. Členství ve fitcentru se může vyšplhat i přes tisíc korun měsíčně. Ačkoliv některé řetězce nabízejí výhodná roční členství, stále vás přijdou návštěvy posilovny na několik stovek za měsíc.

Budete samozřejmě muset utratit peníze za vybavení, které budete bezpochyby pro domácí posilovnu potřebovat, jedná se však o jednorázovou investici, na rozdíl od průběžně placeného členství. Jednorázovou investicí v nižších desítkách tisíc korun tak můžete bez přehánění šetřit po celý zbytek vašeho života.

2. Důvod – Přizpůsobení vlastním potřebám

Každý má trochu jiné potřeby, což většina komerčních posiloven ignoruje. Ne všechny mají vybavení, které sedí přesně vašim účelům. Nalézt ideální fitko, které by vám pomohlo s dosažením vašich konkrétních cílů, je poměrně náročné.

Vybavení domácí posilovny je skvělým důvodem, proč vynaložit peníze z vlastní peněženky. Koupíte si pouze náčiní, které plně využijete. Pokud chcete chodit každý den běhat, není nutné si kupovat běžecký pás, na výklus můžete vyrazit i ven. Podobně není nutné kupovat činky, pokud preferujte cvičení s vlastní vahou. Investovat tak budete skutečně pouze do strojů, které uplatníte při tréninku. Kromě toho si také můžete přizpůsobit estetiku vaší posilovny dle vašich představ, než abyste se vypořádávali s neosobním stylem komerčních posiloven.

3. Důvod – Soukromí

Jedním z aspektů odrazujícím řadu lidí od návštěvy posiloven je nedostatek soukromí. Může se stát, že se jako začátečník nebudete mezi zkušenějšími sportovci cítit příjemně. Lidé také často podléhají dojmu, že je třeba se na tréninkové hodiny ve fitku náležitě obléknout, až soustředěním na podružné problémy zapomenou na své skutečné cíle.

Namísto ztráty času hodnocením vlastního těla, nebo přemýšlením o svém outfitu, se můžete věnovat podstatnému. Užijte si cvičení v domácích podmínkách bez starostí, co si pomyslí okolí. Koneckonců, cvičení by mělo být prostředkem k aktivnímu odpočinku, nikoliv stresování nad triviálními detaily.

4. Důvod – Flexibilita

Komerční posilovna má minimálně otevírací hodiny. Ne každý má pravidelný pracovní rozvrh, proto nemusí rigidní otevírací doba vyhovovat každému. Dost nepříjemné může být také dojíždění do posilovny, pokud ji nemáte za rohem. Už jenom taková maličkost se může stát překážkou a cvičit vůbec nezačnete.

Kromě toho také musíte sdílet vybavení s dalšími návštěvníky fitka, proto se nevyhnete občasnému čekání na ostatní, než dokončí svoji sérii cvičení. S domácí posilovnou nepřijdete s těmito problémy do styku. Můžete cvičit kdykoliv chcete, tak aby vám fyzická aktivita perfektně zapadla do denního rozvrhu. Přeci jenom máte přístup k posilovacímu vybavení 24/7, což je luxus, který vám drtivá většina posiloven nemůže zajistit.

5. Důvod – Více času s rodinou

Docházení do komerční posilovny vás může doslova okrást o čas s rodinou. Budete-li cvičit doma, naopak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Můžete současně cvičit a zároveň hlídat své ratolesti. Nebo posilovat s partnerem. Taková domácí podpora může být ve vašem snažení naprosto stěžejní a bude mít pozoruhodný dopad na vaše výsledky.

Domácí cvičení pod dohledem rodiny vás dokonce může donutit pracovat tvrději než standardně v posilovně. Dokud to však nevyzkoušíte na vlastní kůže budete pouze skepticky pochybovat.

Shrnutí:

Osobně nemám bohužel na domácí posilovnu místo, kdybych tu možnost měl, hned bych ji využil. Ideální posilování probíhá na tichém a pohodlném místě, kdy se můžete na provádění cviků maximálně soustředit. Je jasné, že komerční posilovny tento požadavek nesplňují. Obvykle jsou hlučné a přeplněné, takže pravý opak toho, co potřebujete.

Zřídíte-li si domácí posilovnu, ušetříte, vychutnáte si více soukromí a přizpůsobíte si tréninkový prostor. Navíc se můžete zajímavě nabudit do další kreativní práce, je-li tomu třeba. Rovněž se může stát vaše posilovna skvělým místem pro setkávání s rodinou a povzbuzování vašich dětí nakonec může vést k tomu, že dosáhnete vyšších met než veřejné posilovně.

#cviceni #posilovani #budfit #domacicviceni #domaciposilovna #osobnirozvoj 

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Naprosto souhlasím s článkem. Přesně tyto důvody mě vedly k tomu, abych si v domě udělal vlastní posilovnu. Mé zkušenosti po 2 letech domácí posilky ... výborný a všem doporučuji ;-)
  +2
  • Super, díky za zpětnou vazbu. Těším se až na to budu mít doma taky prostor :-)
   0
 • Já se přiznám, že jsem měl vždy radši fitko a cvičení doma mě strašně nebavilo :D ale nutno podotknout, že v té době jsme chodili s kamarády a to do fitka, které bylo takové menší "oldchool" a lidi se tam spolu znali. Takže to spíš byla už taková "komunitní záležitost". :D
  +1
  • no kdoví, co tam probíhalo v té vaší komunitě :-D
   0
 • Já si nemůžu vynachválit místní venkovní workout :)) Do posilovny už nikdy
  +1
  • Nooo po většinu roku to je určitě příjemný, ale jak to řešíš v zimě?
   0
 • Nikdy jsem nebyla zrovna fanouškem veřejných posiloven. Je to už nějaký pátek, co cvičím doma a nemůžu si to vynachválit. Ale privátní posilovna v baráčku by nebyla špatná! 😁
  0
  • akorát ten baráček no :-D já bych si mohl dovolit maximálně tak posilovací koutek...
   0