14.06.2020 4 minuty čtení

Recenze knihy: Digitální minimalismus – Cal Newport

Dobrovolně se přiznám, Cal Newport je mým oblíbeným autorem a druhá recenze knihy, kterou jsem pro vás sepsal, je také od něj. Tentokrát se jedná o knihu Digitální minimalismus. Snad vám principy uvedené v knize pomohou s produktivitou, tak jako mě.

Cal Newport je docentem informatiky na univerzitě v Georgetownu, a kromě své akademické práce se věnuje také psaní knih a jde mu to velmi dobře. Jeho knihy se pravidelně stávají bestsellery a v Čechách je vydává nakladatelství @janmelvil. Ať už se jedná o knihu Digitální minimalismus, Tak dobří, že vás nepřehlédnou (právě dočítám) nebo Hluboká práce, každá z nich je plná praktických rad, ověřených vědeckým výzkumem, jejichž aplikace vám skutečně může dopomoci k podstatnému osobnímu rozvoji.

Nečekejte knihy plné balastu, které jsou protkané prázdnými větami, jak vám pozitivní myšlení dopomůže k úspěchu, jak dosáhnout toho, co chcete díky vizualizaci nebo „tajemné“ síle vody. Kniha Digitální minimalismus taková není, pokud tedy hledáte titul, ve kterém vám bude autor neustále mazat med kolem pusy, měli byste sáhnout vedle.

Jedinečná kniha s řadou praktických tipů

Digitální minimalismus je inteligentně napsanou promyšlenou knihou s řadou praktických tipů, které vám pomůžou zajistit, aby sociální media fungovala ve váš prospěch namísto toho, abyste vy byli nástrojem sociálních sítí.

Některé z popisovaných „problémů“ jsem sám ve svém životě běžně praktikoval a je fajn vidět, že v tom nejsem zdaleka sám. Newportovým zásadním návrhem je plánování času na sociálních sítích. Nebudete tak zde zabíjet svůj čas bezmyšlenkovitě a nebudete díky sociálním sítím prokrastinovat a odkládat skutečně důležitou práci na později.

Velmi užitečným tipem je také nápad měsíčního digitálního detoxu (zatím se na něj chystám) a některé další nápady jako smazání aplikací sociálních sítí z vašeho telefonu, abyste k nim neměli snadný přístup (krom messengeru jsem úspěšně aplikoval).

Kniha vám pomůže otevřít oči

Část mě cítí, že spousta z toho, co bylo v knize řečeno je racionální a má smysl. Obzvláště věci, které lidi znají a nemohou najít vůli je udělat. Rozhodně pak existuje rozdíl mezi tím něco „znát“ a „vědět“. Domnívám se, že přesně tato kniha může řadě lidí pomoci přesunout řadu myšlenek ze škatulky „znám“ do škatulky „vědět“ a na základě vědeckých poznatků a racionálních zdůvodnění začít tyto myšlenky skutečně aplikovat v praxi.

Kromě toho však v knize samozřejmě naleznete informace, o kterých jste neměli před čtením knihy ani tušení. Knize dávám maximální hodnocení hlavně kvůli tomu, jak důležité a aktuální téma kniha zpracovává. Na základě rad, které jsou uvedené v knize, může řada ze čtenářů dojít ke skutečné změně života k lepšímu.

Kromě hlavního obsahu knihy jsem si velmi užil i čtení všech příběhů o životě slavných a úspěšných lidí. Celkově si myslím, že je kniha velmi dobře napsaná – čtivá, jasná, pochopitelná s velmi hodnotným obsahem.

Přečíst, nebo nečíst?

Knihu si přečtěte, pokud už máte dost, jakými otroky sociálních sítí se postupně stáváme. Pokud se navíc vyhnete rozptylování ze strany sociálních sítí, zaznamenáte pozoruhodné zlepšení ve většině oblastí života.

Knihu nečtěte, pokud se ráno probouzíte s mobilním telefonem v ruce a nehodláte na této skutečnosti nic měnit.

Hodnocení: 10/10

Digitální minimalismus – zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci

Autor: Cal Newport

Vydává: Jan Melvil

Čas čtení: 13 hodiny

#kniha #knihy #recenze #osobnirozvoj #inspirace #tipy #uspesnezeny #uspech #digitálniminimalismus

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.