Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
24.05.2020 5 minut čtení

Recenze knihy – Hluboká práce od Cala Newporta

Cal Newport, který se během své akademické dráhy stal rovněž velmi plodným a úspěšným spisovatelem, ve svém bestselleru popularizuje pojem hluboké práce. Jedná se o stručný návod, jak uspět v dnešní neklidné a roztěkané době.

Ústředním tématem knihy je vědecké zkoumání produktivity. Podle autora je nejlepším způsobem, jak získat a posléze vykonávat smysluplnou práci právě hluboká práce – vysoce koncentrované vykonávání činnosti na jediném úkolu bez rozptylování.

Kniha je rozdělena na dvě části. V první vysvětluje Cal Newport, proč hluboká práce maximalizuje produktivitu a proč ji jen málokdo ovládá. Druhá pak prakticky vysvětluje, jak zavést techniky hluboké práce do našich životů.

Hluboká práce patří mezi nejoblíbenější knihy o produktivitě a já osobně bych ji doporučil každému, kdo chce vykonávat seriózní a hodnotnou práci v prostředí, které dělá všechno proto, abychom byli neustále rozptylovaní. Pojďme si shrnout hlavní myšlenky knihy.

1. Co je hluboká práce?

Cal Newport rozlišuje mezi hlubokou a mělkou prací. Hlubokou práci označuje za práci prováděnou bez rozptýlení vykonávanou s vysokou koncentrací, která dlouhodobě zlepšuje vaše dovednosti. Vytváří hodnotné výstupy v relativně krátkém čase, které je náročné replikovat.

Mělká práce se naopak týká kognitivně jednodušších úkolů s nízkým soustředěním a velmi častým rozptylováním. Tento typ práce se velmi snadno replikuje a nepřináší velkou hodnotu vám, ani nikomu jinému – odpovídání na emaily, bezúčelné brouzdání internetem, ztráta času na sociálních sítích, procházení zpravodajských webů apod.

Hypotéza knihy pak spočívá v tom, že schopnost vykonávat hlubokou práci se stává stále vzácnější, a proto v pracovním procesu cennější. Každý, kdo si tento styl práce osvojí a učiní z něho jádro pracovního života, tak bude zaručeně prospívat.

2. Proč je hluboká práce tak vzácná a hodnotná?

Podle Newporta dnes většina pracovníků podléhá fenoménu, který nazývá viditelné zaneprázdnění, jež se snaží vydávat za produktivitu. Protože neexistují jasné ukazatele produktivity v práci, mnoho znalostních pracovníků se obrací k průmyslovému ukazateli produktivity – vykonává spoustu věcí viditelným způsobem bez výrazného užitku.

Proč je tedy hluboká práce tak cenná? Stručně řečeno maximalizuje množství výstupů, které lze dostat z určitého množství času. Úspěch hluboké práce je možné vysvětlit ve 4 bodech:

 • Jednoznačně zaměřená – mnoho výzkumů, které Cal Newport zkoumal prokázalo, že multitasking snižuje produktivitu lidí. Soustředění se na jeden úkol tak maximalizuje produktivní výstup.
 • Žádné rozptylování – tato myšlenka by nám měla intuitivně dávat smysl. Jste schopni pracovat s vyšší intenzitou, pokud nejste neustále vyrušovaní.
 • Maximální soustředění – pokud dokážete věnovat veškerou svou energii jednomu úkolu bez rozptylování, dokážete vykonat mnohem více práce za kratší dobu.
 • Delší časové úseky – koncept související s problémem zvaným zbytková pozornost, o kterém se více rozepíšu v následujícím bodě.

3. Problém zbytkové pozornosti

Zbytková pozornost je jedním z hlavních důvodů, proč jsou dlouhé pracovní úseky hluboké práce prospěšné pro naši produktivitu.

Pokaždé když přecházíte z jednoho úkolu na druhý, část vaší pozornosti zůstává upoutané přemýšlením o předchozím úkolu. To ztěžuje práci, neboť vám chybí dostatečné soustředění pro hlubokou práci na novém úkolu. Výsledkem je, že při každé změně úkolů ztratíte trochu produktivity.

Pokud chcete maximalizovat svůj produktivní výkon, pracujte delší dobu s plnou koncentrací na jediném úkolu bez rozptylování. Jinými slovy – pracujte hluboce.

4. Hluboká práce je dovednost

Newport několikrát v knize zmiňuje, že schopnost vykonávat hlubokou práci musí být dlouhou dobu trénována. Pokud začne hluboce pracovat nováček, nevydrží tak dlouho jako někdo, kdo tuto techniku praktikuje již několik let.

Hluboká práce je jinými slovy dovednost, kterou je třeba neustále provozovat, zkoušet a opakovat. Neočekávejte, že na začátku budete moci hluboce pracovat celé hodiny. Možná budete mít dostatečné energie a koncentrace abyste vydrželi jenom 30 minut nebo hodinu denně. Jak se ale bude pomalu vaše dovednost zlepšovat, budete moci pracovat hluboce v mnohem delších pracovních úsecích a produkovat obrovské množství práce.

Podle Cela Newporta jsou potřeba k aplikaci hluboké práce dvě základní dovednosti. Schopnost intenzivní koncentrace a schopnost překonat touhu po rozptýlení. Podaří-li se vám vypilovat tyto dvě dílčí dovednosti, pak vás úspěch s aplikací hluboké práce rozhodně nemine.

Já osobně začínám pomalu s aplikací hluboké práce ve vlastní pracovní rutině. Není to sice snadné, ale pomalé kroky dělám. Kdyby to snadné bylo, pak by hluboká práce pozbyla na své cennosti.  

Přečíst, nebo nečíst?

Knihu si přečtěte, pokud máte rádi evidence-based přístup, a zároveň víte, že úspěch není zadarmo, ale vyžaduje tvrdou práci. Takový čtenář nalezne v knize perfektní návod.

Knihu nečtěte, pokud hledáte zaručený a snadný způsob, jak uspět.

Hodnocení: 9/10

Hluboká práce – pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě

Autor: Cal Newport

Vydává: Jan Melvil Publishing

Čas čtení: 10 hodin

#kniha #knihy #recenze #osobnirozvoj #inspirace #tipy #uspech #hlubokaprace #calnewport

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Super recenze :) mohu také knihu doporučit. :)
  +2
  • Děkuji :-) Cal Newport je za mě, co se knížek o osobní rozvoji týče, top...
   +2
  • Je to čtivé :) chystám se na Digitální minimalismus :)
   +1
  • s tím jsem právě začínal, pak přišla hluboká práce a teďka mám rozečtené i Tak dobří, že vás nepřehlédnou.. takže mohu jenom doporučit ;-)
   +1