13.01.2020 4 minuty čtení

Recenze knihy: Jsi prostě borec od Jen Sincero

Kdybych byla v knihkupectví a spatřila knihu se sáhodlouhým názvem „Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít“, nejspíš bych se jen uchechtla a šla dál. Naštěstí jsem se s touto knihou ale seznámila jinak.

Doporučila mi ji moje kamarádka. Skvělá a inteligentní žena. Rozhodně ne ten typ, který by si ujížděl na hloupých ezo příručkách o seberozvoji, které jsou beztak všechny stejné.

A tak jsem si řekla, že když se Sincero líbila jí, dám knize i přes ten příšerný název šanci. A vůbec, v angličtině to tak strašně nezní... Dobře, přiznávám se, že jsem ji v metru četla pouze díky tomu, že jsem paperback obalila novinami, ale důležité snad je, že jsem ji dočetla do konce, ne? 

Než se pustím do samotné recenze, povím vám nejprve něco málo o autorce, protože to je důležité pro kontext.

Jen Sincero z nuly na sto

Jen Sincero je veleúspěšná spisovatelka, koučka a motivační řečnice, která podle vlastních slov „pomohla přetransformovat osobní a profesní život bezpočtu lidí prostřednictvím jejích produktů, přednášek, seminářů a knih.“

Pokud rádi vyjadřujete úspěch čísly, tak prodala přes 3 miliony kopií svého bestselleru You are a badass a její bohatství dosahuje hodnoty asi 72 milionů dolarů. Nebylo to tak ale vždycky. Ještě ve svých čtyřiceti letech byla frustrovaná, neúspěšná spisovatelka žijící v garáži a úplně na mizině.

Rádi byste věděli, jak to udělala? Tak si přečtěte její knihu, ve které se s celou svou cestou a všemi fígly svěřuje.

 

Kniha o osobním rozvoji, při jejímž čtení vám nebude trapně

Jsi prostě borec je kniha, která nabízí přesně to, co avizuje. Pomůže vám se mít radši, nepochybovat o sobě a pokud se budete řídit radami, kterými vás v ní Jen Sincero zasype, je možné, že se kvalita vašeho života opravdu zlepší

Řekla bych, že ta moje se zlepšila. Alespoň trochu. Je pravda, že dnes jsem v kariérním i osobním životě mnohem blíž svým cílům, než když jsem knihu poprvé otevřela.

Mám dojem, že Sincero vzala veškeré vědění, které načerpala za celý svůj život v desítkách knih o osobním rozvoji a přetavila je do této jedné uzoučké publikace. 

Kniha je navíc psaná pro internetovou generaci lidí, kteří neudrží pozornost déle než půl minuty, takže nás Sincero nezapomene po několika odstavcích vždy upoutat vulgarismem, vtipem nebo nějakou grafickou vychytávkou. Mně osobně to přišlo trochu moc podbízivé, ale jako copywriterka autorku chápu.

Díky tomuto neformálnímu a hravému stylu psaní se nemusíte cítit při čtení trapně. Ani když vás Sincero nabádá, ať si vytvoříte nástěnku vizí nebo opakujete mantry.

Co mi knížka opravdu dala

Já osobně jsem si z knihy odnesla tři základní poznatky, které mi následně opravdu pomohly v plnění cílů. 

  1. Předstírej to a ono se to stane.
  2. Neúspěch je cesta k úspěchu.
  3. Když se rozhodneš, že něco chceš a půjdeš za tím, nakonec to dostaneš.

 

Knížka je podle mě především motivační. Sincero na mnoha a mnoha příkladech jak ze svého života, tak z životů jejích přátel a klientů ilustruje, jak vám odhodlanost, odvaha a hlavně konání mohou přinést úspěch.

Další důležitý aspekt knihy je pozitivní přístup k životu, sobě samým i ostatním. 

Jediný problém a nebezpečí v teorii Jen Sincero vidím v její radě „Jdi do toho po hlavě“. V její knize totiž najdeme na můj vkus až příliš příkladů úspěšných lidí, kteří ze dne na den skončili v práci, zadlužili se nebo odstěhovali do ciziny bez plánu. 

Jim to sice vyšlo, ale spoustě lidí to vyjít nemusí. Pokud budete jednat takto impulzivně, můžete také dost rychle skončit na ulici.

Přečíst, nebo nečíst?

Knihu si přečtěte, pokud potřebujete dodat elán, motivaci a odhodlání nebo pokud se sami sebe ptáte: „Proč zatraceně nejsem úspěšná/ý? Co dělám špatně?“ V této knize s velkou pravděpodobností najdete odpověď.

Knihu nečtěte, pokud vás rozčiluje přehnaná pozitivita, když autor opakuje v knize jednu myšlenku několikrát různými způsoby nebo nevěříte na sílu pozitivního myšlení.

Hodnocení: 7/10

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít

Autor: Jen Sincero

Vydává: PRAGMA

Čas čtení: 3 hodiny

#kniha #knihy #recenze #osobnirozvoj #inspirace #tipy #uspesnezeny #uspech

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.