Luděk Skyva je zakladatelem investičního fondu Quantical, konzultantem pro alternativní investice, business developerem a v neposlední řadě opčním obchodníkem. V hedgeovém fondu Quantical zaujímá pozici CEO a vzal si na bedra nejrůznější činnosti od navazování spolupráce s klienty přes kontrolu hospodaření a administraci fondu až po spolupráci s regulátorem, auditory a bankami.
Protože vím, že problematika opcí nenechává komunitu Warenga chladnou, požádala jsem inženýra Luďka Skyvu o rozhovor a k mé velké radosti souhlasil.
Pro koho je obchodování opcí vhodné a kdo by se do něj podle vás naopak neměl pouštět?
Obchodování opcí je vhodné pro investory, kteří hledají zajímavý doplněk pro stávající akciová portfolia anebo i pro investory kteří nemají dosavadní zkušenost ani s akciemi ani jinými instrumenty a zároveň je kapitálové trhy lákají.
Osobně nejsem příliš velký zastánce strategie Long Only, ale vím, že celá řada investorů se právě na tuhle strategii zaměřuje a snaží se najít vhodné akciové tituly a vytvářet akciová portfolia. Doplnění opcemi se v tomto případě přímo nabízí.
Každý investor musí ale zvážit, co vlastně od investování očekává a jak moc se chce svému portfoliu věnovat.
Jednoduchá strategie Covered Call spočívá ve vypisování (prodávání) opcí na akciový titul, který již vlastním, a tím zvyšování příjmu z držené pozice získáním opčního prémia. Investor tak omezí zisk a sníží si break even point, ale v teoretické rovině stále čelí neomezené ztrátě – stejně jako u držení akcie.
Pokud se investor navíc rozhodne zajistit tuto pozici proti poklesu tím, že nakoupí ochranou Put opci, vznikne již poměrně komplexní strategie Collar s omezeným ziskem, ale i omezenou ztrátou. Tyto strategie jako všechny ostatní mají svoje specifika a úskalí a je poměrně hodně způsobů, jak se k nim dá přistupovat.
Pokud bychom se měli bavit o tom, pro koho opce vhodné nejsou, tak je to jako se vším ostatním. Opce se dají obchodovat velice konzervativně, ale také velice agresivně. Je zde nutné se seznámit alespoň se základními pojmy.
U opcí je terminologie a opční teorie více než u akcií. S tím je spojené studium a čas, který musíte vynaložit. Pokud jste časově vytížení tak by tohle mohl být problém. Na druhou stranu strategie Covered Call není tak složitá záležitost a celkovému portfoliu to může výrazně pomoci.
O obchodování opcí říkáte, že nabízí „větší možnosti a flexibilitu na rozdíl od klasických investic do akcií nebo dluhopisů“. Můžete vysvětlit proč?
Akciový titul můžu koupit za nějakou cenu a potom za jinou cenu zase prodat a rozdíl mezi těmito cenami je můj zisk nebo ztráta, kterou na daném obchodě zrealizuji.
Opce nabízí mnohem větší možnosti. Pokud člověk tyto možnosti zná, tak jich může využít ve svůj prospěch.
Existují směrové opční strategie, u kterých předpokládáte pohyb podkladového aktiva buď jedním nebo druhým směrem a pokud se vám podaří správně odhadnout směr, tak stejně jako u akcií profitujete.
Existují i strategie u kterých zase spíš předpokládáte, že se podkladové aktivum bude pohybovat v nějaké oblasti a po určitou dobu v této oblasti setrvá. Pokud si nevěříte v odhadování směru a spíše si věříte v tom, že dokážete odhadnout to, kam se podkladové aktivum nedostane, tak existují poměrně jednoduché strategie i na tento přístup.
Opcemi můžete vytvořit syntetickou pozici a tím plnohodnotně nahradit držení samotného akcie nebo akciového indexu. Jsou strategie, u kterých předpokládáte nárůst nebo pokles implikované volatility. Právě využití implikované volatility patří k důležité disciplíně v obchodování opcí a řekl bych, že patří i k těm nejvíce pokročilým přístupům.
Cenu opce totiž neovlivňuje pouze pohyb podkladového aktiva, ale i implikovaná takzvaná opční volatilita. Její nárůst můžete pozorovat v situacích, kdy na trzích vládne nejistota a dochází ke zvýšenému obchodování opcí a nárůstu opční volatility. To má za následek, že ceny opčních prémií jsou vyšší.
Zkušený opční obchodník dokáže této situace využít a opční prémium prodává. Vše má svoje úskalí a člověk musí vědět, co dělá a co bude dělat, pokud se situace nebude vyvíjet tak, jak předpokládal. Podle mého názoru to chce celkem dlouhou zkušenost na trhu, která se nedá získat absolvováním kurzu přečtením knížky a nebo článku, jako je tento. Na druhou stranu vždycky se musí nějak začít.
O kapitálové trhy už se zajímáte přes 10 let, jakou největší lekci jste se za tu dobu naučil?
Kapitálové trhy nabízejí velikou příležitost, ale zároveň i veliké nebezpečí. Je to vysoce konkurenční prostředí, kde se každý snaží vydělat.
Peníze, které někdo vydělá, musí zákonitě někdo jiný prodělat. Pro člověka bez zkušeností, který se bude snažit rychle zbohatnout, to nemusí dopadnout vždy nejlépe.
Nevěřím, že existuje nějaký magický způsob, který by přinesl obrovské zisky a měli byste vždy zpozornět vůči každému, kdo tvrdí něco jiného, zvláště pokud se vám dotyčný pokouší něco prodat. Lidský mozek dokáže spoustu úžasných věcí, ale pokud jde o rozhodnutí, které se týká investic, tak velice často selhává na celé čáře.
Existuje celá řada inteligentních lidí, kteří jsou úspěšní v nejrůznějších oborech ale v kapitálových trzích se jim nedaří. Rozhodnutí na základě intuice nebo pocitu dlouhodobě nefunguje. Ten, kdo dnes vydělal a narostlo mu sebevědomí a má pocit, že již všechno zná a s přehnanou sebedůvěrou a neúměrně navýšenou pozicí se rozhodne tento úspěch zopakovat, měl pravděpodobně jenom štěstí.
Díky za přečtení a pokud vás rozhovor bavil, sledujte Luďka Skyvu na Warengo!
#investice #opce #opcnistrategie #ludekskyva #quantical #investovani #expert #rozhovor