Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 050.

Zaregistrovat se

12.06.2020 3 minuty čtení

Komoditní tradeři Goldman Sachs mají žně, sázka na dubnový kolaps ropy jim vydělala 1 miliardu dolarů

Zajímavou vlastností burzovních trhu je skutečnost, že zatímco vám narůstají ztráty, někdo jiný vám doslova ty peníze z účtu bere a strká si je do kapsy. A čím rapidněji chudnete, tím rapidněji on bohatne.

Ilustrační obrázek, jež byl však letos v dubnu na řadě míst realitou, když tankery s ropou dopluly na místo určení a zjistily, že převáženou ropu není kam odčerpat, takže musí zůstat na moři a čekat, až se v přetékajících zásobnících uvolní místo; foto: AvigatorPhotographer

Takže zatímco se v druhé polovině dubna panikařící obchodníci s ropou snažili najít někoho, komu by své černé zlato mohli aspoň za hubičku prodat, tradeři, kteří ropu nějakým způsobem shortovali, sledovali, jak jejich zisk roste doslova exponenciálně, zatímco jim zuřivě zvonily telefony od lidí, kteří se jim pokoušeli své kontrakty udat.

Něco takového si asi zažili i obchodníci investiční banky Goldman Sachs, jež se věnují komoditám. Těm se letos podařilo vykázat nejlepší úvod roku za poslední desetiletí a výrazně jim k tomu dopomohl právě divoký cenový tanec na ropě, který správně předpokládali a na němž vydělali 1 miliardu dolarů.

Popravdě jde tak trochu o renesanci kdysi vlajkové lodi Goldmanu, jelikož komoditní sekce banky v posledních letech nebyla zdaleka tou nejvýnosnější.

Tučné bonusy si nepochybně domů odnese dvojice obchodníků Anthony Dewell a Qin Xiao, kteří ze své analýzy usoudili, že kolaps cen ropy je nasnadě a připravili na něj své portfolio.

Xiao údajně kolaps ropy předpověděl už v letošním první čtvrtletí, kdy prvotní epidemie koronaviru zastavila veškerou průmyslovou aktivitu v Číně a tím pádem sekundárně i poptávku po energiích.

Následně si dvojice všimla konvergence mezi oslabenou poptávkou a stále rostoucí přeplněností zásobníků s ropou, na což reagovali posílením svých shortových pozic.

Dříve už tady byla řeč o jiném obchodním domu, kterému se podařilo na kolapsu ropy masivně profitovat. Zatímco v prvním případě šlo pravděpodobně o jeden z nejvýhodnějších nákupů v historii obchodování s ropou, v tomto případě se žádné zásobníky ničím neplnily, právě naopak - obchodníci Goldmanu byli připraveni vydělat už na propadu ceny.

K tomu opravdu 20. dubna došlo a energetický sektor na akciových trzích dostal krutý zásah, z kterého se dnes stále vzpamatovává. Květnový kontrakt ropy WTI ztratil za jediný den nemyslitelných 300 % a zahučel až do záporných hodnot.

Ropní experti Goldmanu však tento problém neměli. Jejich předpoklad byl takový, že cena ropy zažije citelný pád, který vytvoří dlouhodobé negativní následky napříč finančním sektorem, což se do puntíku splnilo. Hromadný úprk investorů z ropného trhu pak vynesl zisk jejich pozic do výšin.

Hoši od komodit si tak zatím letos výrazným způsobem vylepšili renomé. Když kormidlo banky v roce 2018 převzal David Solomon, byl dle svých slov silně nespokojen s tím, jak dělá byznys a jaké vykazuje výsledky. Došlo to dokonce až tak daleko, že Solomon zvažoval uzavření celého komoditního segmentu. Nesouhlas ze strany obchodníků však nakonec vyústil jen v menší osekání týmu.

Zatím to vypadá jako více než správné rozhodnutí, snad kluci své zisky nestihnou do konce roku zbytečně rozfofrovat.

#ropa #komodity #goldmansachs #short #kolaps #koronavirus #prumysl

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • A já jsem to říkal: ,,Kluci kupujte to!"

    2
  • Přitom tradeři z Goldmanu jsou ti "nejméně zkušení" smile

    0