02.06.2020 6 minut čtení

Osobitý CEO Goldman Sachs jezdí metrem, kávu si vaří sám a o víkendu se mění na DJ v nočních klubech

CEO banky Goldman Sachs David Solomon není tak úplně klasickým manažerem ani korporátním kravaťákem. A v celé řadě věcí se od běžných manažerů z Wall Street liší tak moc, že byste do něj jeho pozici možná vůbec neřekli.

Dobře, pravdou je, že od loňského října, kdy vedení banky přebral od Lloyda Blankfeina, si Solomon vydělal 23 milionů dolarů. Ale jeho zvyky i životní styl se od tradičního finančníka z Wall Street už asi ani víc lišit nemohou. 

Sedmapadesátiletý Solomon je například v klubové sféře také znám jako "D-Sol", protože víkendy často tráví za mixážním pultem v nočních klubech po New Yorku, v Miami či na Bahamách.

Ale to zdaleka není vše. Když ráno vyjde z domu, nečeká na něj žádná limuzína s řidičem. Místo toho zamíří k nejbližší stanicí metra a do sídla Goldman Sachs jede hromadnou dopravou. Když dorazí do kanceláře, vedou jeho kroky rovnou ke kávovaru, u kterého rovněž odmítá jakoukoli pomoc - svou kávu si rád připravuje sám.

"Co je tohle za člověka," ptáte se? Je prostě svůj a byť ho může Wall Street považovat za mírného podivína, jeho pracovní pozice naznačuje, že zřejmě nic špatně nedělá. Možná právě naopak.

"Proč byste jako nejeli metrem?" ptal se nedávno Solomon v rozhovoru pro Fortune. "Ne vážně, je to rychlejší a efektivnější. Když může metrem jezdit starosta New Yorku [Bill de Blasio], proč by nemohl CEO Goldman Sachs?"

(Tohle Solomonovo tvrzení má háček. I když de Blasio občas metrem jede v rámci nějaké propagační události, tradičně dle svých slov do práce cestuje autem.)

Ne všichni členové představenstva banky jsou navíc ze způsobu, kterým se Solomon dopravuje do a z práce, nadšeni. Jeho to ale nezajímá. Stejně jako ho nezajímá, že si do něj media kvůli jeho kariéře DJ občas rády rýpnou.

Že je vycházející hvězda Wall Street a zkušený finančník Solomon znám také jako D-Sol, poprvé zveřejnil v roce 2017 list The New York Times. David tehdy působil na pozici spolupředsedy a nacházel se zrovna uprostřed své kampaně ve snaze být jmenován novým CEO Goldman Sachs. Někteří jeho kolegové na něj prý následně dokonce naléhali, aby v případě, že se výkonným ředitelem banky stane, pověsil sluchátka na hřebík. Tlak na Solomona byl takový, že i přes své sebevědomí cítil jisté obavy z toho, zda ho veřejnost bude schopna brát vážně.

"Musel jsem se zamyslet, 'Dobře, můžu to dělat? Nemůžu to dělat,'" popsal své dilema Solomon pro Fortune. Nakonec ho v zachování jeho koníčku podpořil i tehdejší CEO Blankfein, a tak se Solomon rozhodl nic na svém životě bez ohledu na pracovní postup neměnit.

David Solomon si na nic nehraje; Foto: Bloomberg

"Víte co, tohle jsem já, a kdybych místo toho třeba hrál golf, nikoho by ani nenapadlo říkat mi, ať ho nehraji. Proč bych to neměl dělat? Protože jsem CEO?" vysvětlil své rozhodnutí Solomon, který mimochodem veškeré své příjmy z DJování dává na charitu.

Nyní, jako hlava Goldman Sachs, chce Solomon zajistit, aby ho lidé více obdivovali a respektovali, než aby mu záviděli a báli se ho. Proto si svou kávu vždy dělá sám a s oblibou se během dne bez ohlášení ukazuje na pracovních schůzkách. Zároveň všem svým kolegům i návštěvníkům dovoluje, aby při příchodu bez ohlášení prošli okolo jeho recepční a rovnou zaklepali na jeho dveře. Letos v březnu se navíc Solomon opět dostal do medií. Tentokrát ne kvůli své zálibě v elektronické hudbě, ale proto, že uvolnil dosavadní dress code pravidla banky a učinil oblek a kravatu pouze jednou z možností místo tradiční povinnosti.

Stojí před ním také nemalé pracovní výzvy. Příjmy Goldman Sachs od roku 2010 neustále klesají. Zatímco v roce 2009 generovaly dluhopisy a komodity až 72 % veškerých příjmů banky, dnes je to jen 37 %, tedy téměř o polovinu méně.

Jeho dalším úkolem je úspěšně provést expanzi tradičně investiční banky do sektoru komerčního bankovnictví. Letos v srpnu Goldman představil ve spolupráci s Apple svou první kreditní kartu a do dneška už držitelům karet z řad klientů Apple, z nichž někteří nikdy před tím žádnou kreditní kartu neměli, půjčil zhruba 10 miliard dolarů.

Ani Solomonův osobní život není bez komplikací. V loňském roce bylo ukončeno jeho rozvodové řízení a ani ne dva týdny poté, co se stal loni v říjnu ředitelem Goldman Sachs, spáchal jeho bývalý asistent sebevraždu poté, co byl obviněn z krádeže vína v hodnotě 1,2 milionu dolarů ze Solomonovy soukromé sbírky.

Ale ať už jde o řízení investiční banky nebo mixování desek, má tento vskutku osobitý muž zcela identický přístup: "Když se rozhodnu, že mě něco zajímá, budu to dělat. Budu to dělat. A buď se to opravdu pokusím dělat nejlépe, jak jen mohu, nebo to raději nebudu dělat vůbec."

Podle mě má Solomon vzhledem ke svému životnímu stylu ve skutečnosti oproti svým kolegům velkou výhodu. Nežije totiž v žádné deziluzi ani bublině toho, jak vypadá skutečný svět a jací jsou obyčejní lidé. Ani nemůže. Cestuje s nimi každé ráno metrem do práce. A když se jdou o víkendu bavit do klubu, hraje jim k tanci. Vidí dnešní realitu téměř každý den na vlastní oči, což mu do jisté míry může pomáhat zůstat nohama na zemi. Zkrátka nemá potřebu si na nic hrát, což v dnešní době považuji za výjimečně cennou vlastnost. Důkazem o jeho charakteru budiž i fakt, že na internetu nenajdete žádnou fotku, na které sedí v metru nebo si připravuje kávu. Takové PR nemá zapotřebí. 

DJ D-Sol v akci; Foto: Payback Records

#osobnirozvoj #davidsolomon #dsol #goldmansachs #ceo #leadership

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.