Zatímco lidé na celém světě se snažili svých pozic na letošním květnovém kontraktu ropy WTI co nejrychleji zbavit ještě před tím, než nebudou mít ani na marginy, středně velký britský obchodní dům BB Energy vyrazil přesně opačným směrem.
V naprostém chaosu onoho 20. dubna, kdy zmíněný kontrakt ropy uzavřel na ceně mínus 37,63 $ za barel, BB Energy "na plné pecky" využila své zcela unikátní výhody - jako jedna z mála obchodních společnosti měla volný prostor pro skladování ropy.
Napříč Atlantikem tehdy létal jeden hovor za druhým, jak se obchodníci marně snažili najít nějakou možnost, kam svou v tu chvíli více než bezcennou ropu uskladnit a historický propad přečkat. Ale marně, prakticky všechna úložiště byla zabraná a plná.
Ne tak BB Energy, která v situaci, kdy řada obchodníků musela reálně platit druhým za to, že si jejich ropu přeberou, skoupila 250,000 barelů této květnové ropy. Dle zdroje agentury Bloomberg, jež o obchodu informovala, skoupil tento londýnský obchodní dům na trhu 10 % veškeré ropy WTI s datem dodání v květnu.
Jak už název obchodní společnosti napovídá, energetický segment patří mezi její specializace. Sama na svých webových stránkách tvrdí, že ročně zobchoduje 20 milionů metrických tun ropy a ropných produktů.
K propadu ceny do záporných čísel přispěla primárně skutečnost, že zejména klíčové ropné skladiště v americkém Cushingu ve státě Oklahoma zkrátka nemělo volný prostor pro skladování další ropy.
Zároveň k přetlaku nabídky došlo v situaci, kdy už ropa dostala zákeřný zásah od pandemie koronaviru, jež zmrazila mezinárodní cestování a výrazným způsobem utlumila výrobní průmysl i poptávku po jeho produktech.
Panický výprodej nechtěné ropy zatlačil cenu do neslýchaných míst
Množí se navíc obavy, že se scénář z květnového kontraktu ropy WTI teoreticky může opakovat i na červnovém kontraktu. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), která je regulačním orgánem komoditních trhů v USA, vydala už v polovině května zcela bezprecedentní varování, aby se účastníci trhu připravili na potenciální opakování scénáře s propadem ceny do negativních hodnot.
Zatím to nicméně na takto černý scénář nevypadá - zejména proto, že se svět pomalu a jistě z panické reakce na koronavirus oklepává a globální i národní ekonomiky začínají pomalu a jistě opět našlapávat kupředu, což ropa kriticky potřebuje.
Bloomberg nedokázal zjistit, zda BB Energy stále oněch 250,000 barelů ropy vlastní, nebo je již prodala. Dnešní cena ropy se pohybuje nad 30 $ za barel, což by dělalo zisk téměř 70 $ na každý koupený barel, neboli 17,5 milionu dolarů na 250 tisících barelech.
Šílená, ale v danou chvíli naprosto logická spekulace.
#investovani #ropa #wti #cena #obchod #bbenergy #pandemie #krize