Pokud jste četli můj včerejší článek, ve kterém píšu o Donaldu Trumpovi, který se obouval do Warrena Buffetta za prodej akcií amerických aerolinek, pak tušíte, na čí stranu se svým názorem stavím. Pokud stále váháte nad koupí, dnes vám přináším další 3 argumenty, proč udělal věštec z Omahy správně.
Od 15. května akcie čtyř největších amerických leteckých dopravců vzrostly od 25 do 50 %. Za jejich růstem stojí především pozitivní zprávy z amerického trhu práce a mírné zlepšení přepravních výkonů v letecké dopravě. Nastartovat růst z nulového objemu v posledních týdnech opravdu problém nebylo. Jak už to tak bývá zvykem, trh opět zareagoval přehnaně.
Na akcie aerolinek se s chutí vrhli retailoví investoři
Zájem malých „amatérských“ investorů o čtyři největší americké dopravce v posledním měsíci velmi vzrostl. Až tak, že se dostali mezi 20 nejvíce nakupovaných akcií za posledních 30 dní. Nenechte se však oklamat. Letecké společnosti čeká velmi neutěšená budoucnost, především ze tří důvodů.
1. Tvrdá cenová válka se blíží
Zlepšení přepravních výkonů v obchodní letecké dopravě může dopravcům signalizovat menší naději, ale je ještě příliš brzy, aby bouchali šampaňské. Je velmi nepravděpodobné, že by se aktuálně velmi sledovaná čísla přepravních výkonů měla v brzké době vrátit na úroveň před pandemií.
Co hůř, pokud chcete soutěžit o snížený počet cestujících, můžete očekávat výraznou cenovou válku. A v některých společnostech už to dobře vědí. CEO Southwest Airlines, Gary Kelly, dopředu varoval zaměstnance, aby se připravili na tvrdý konkurenční boj:
Budeme muset o cestující tvrdě bojovat, čeká nás brutálně konkurenční prostředí, neboť se nově bude mnohem více aerolinek soustředit na low-cost leteckou přepravu.
Hlavní americké letecké společnosti a stejně tak i německá Lufthansa nebo holandská KLM zaznamenaly za poslední tři týdny dvouciferný růst. Američtí investoři pak v současnosti milují American Airlines skoro stejně jako Teslu. Situace se pro dopravce mírně zlepšila, ne však natolik, aby ospravedlnila nesmyslný růst akcií.
2. Klesající příjmy z jednotlivých letů
Letecké společnosti si samozřejmě zakládají na vysokém load factoru – obsazenosti letadla. Evropské low-costové společnosti jako Easy Jet nebo Ryanair dokázaly v průměru naplnit kolem 90 % kapacity svých strojů. V současnosti však nutí aerolinky povinnost sociálního distancování neobsazovat prostřední sedadlo v řadě. U úzkotrupých ani širokotrupých letounů se tak aerolinky nedostanou na více než 70 % kapacity letadla.
Nejenom low-costoví dopravci ale i klasičtí přepravci pokryjí náklady na své lety až při vytížení mezi 72,5 – 79 % kapacity letadla. Velmi efektivní Southwest airlines, u kterých se tzv. break even point rovná právě 72,5 %, se při 70% obsazenosti letu dostanou do ztráty 782 dolarů za let.
Při 70% obsazenosti vykáže velmi provozně efektivní Southwest airlines ztrátu 782 dolarů za každý let.
To znamená, že by letecké společnosti musely dramaticky zvýšit ceny letenek nebo drasticky okleštit náklady na lety a ani jedno není příliš pravděpodobné a proveditelné.
3. Rostoucí ceny ropy
Posledním pomyslným hřebíčkem do rakve všech světových aerolinek pak jsou rostoucí ceny ropy. Náklady na pohonné hmoty představují zhruba jednu čtvrtinu nákladů leteckých společností. Pozastavení letecké přepravy časově korespondovalo s nízkými cenami ropy. Po drastickém pádu však došlo k dramatickému zotavení.
Cena ropy West Texas Intermediate narazila na své dno v dubnu, ale od té doby roste, přičemž se nyní prodává za 39 dolarů za barel.
Zdroj: oilprice.com
Pokud by ceny ropy zůstaly nízké, představovalo by to pro letecké přepravce samozřejmě úlevu v kolonce provozních nákladů. To však neplatí, a navíc tlačí hlavní producenti ropy na další omezení těžby.
Rusko a Saúdská Arábie se již dohodly na prodloužení omezení těžby o jeden měsíc. Obě země se již dříve dohodly na snížení celkové celosvětové produkce o 10 %, což představuje snížení o téměř 10 milionů barelů denně. S pokračujícími restrikcemi může situace s cenou ropy vyústit pouze jedním směrem, a to nikoliv ve prospěch aerolinek.
Co si z článku odnést:
Tuhý konkurenční boj, omezení maximální kapacity letadel, drahá ropa a k tomu chabá poptávka po přepravě… Za stávající situace je více než pravděpodobné, že není optimismus na trzích podložen racionálními základy. Což se děje na finančních trzích až příliš často. Pokud se chcete dozvědět něco více o tom, jak se chovají investoři na trzích iracionálně, pak vám doporučuji knihu od držitele Nobelovy ceny za ekonomii, Roberta J. Shillera, Investiční horečka.
#akcie #investovani #investice #aerolinky #leteckyprepravce #sellitall