7 minut čtení

Vesmírné závody jsou zpět: 3 zajímavé akcie, které vám umožní do nich investovat

Kdyby SpaceX byla veřejně obchodovanou společností, její akcie by zřejmě o víkendu zažily historický růst. Jenže není. To ale neznamená, že žádné zajímavé vesmírné akcie dnes na trzích k mání nejsou.

Staré dobré závody v dobývání vesmíru opět nabírají na intenzitě. Tentokrát nepůjde o závod mezi Washingtonem a Moskvou, ale s největší pravděpodobností o závod mezi několika - převážně americkými - soukromými společnostmi.

Investiční banka Morgan Stanley odhaduje, že vesmírná ekonomika se v následujících 20 letech ztrojnásobí z 350 miliard dolarů před pár lety na 1,1 bilionu dolarů v roce 2040.

Celý tenhle byznys si zrovna o minulém víkendu udělal zatraceně cool reklamu:

A tak je přirozené, že řada investorů hledajících nejlukrativnější segmenty budoucnosti, kteří aktuálně sází na elektromobilitu, nanotechnologie, AI nebo biohacking, začíná uvažovat i nad přidáním nějaké té vesmírné společnosti do portfolia.

Má to ale malý háček. Většina společností, o kterých je aktuálně ve spojení s lety do vesmíru nejvíc slyšet, je stále čistě v soukromých rukou. Nejde jen o SpaceX s jejich znovupoužitelnými raketami, ale třeba i o zajímavou firmu Rocket Lab, která se aktuálně chlubí stále rostoucí šňůrou úspěšných startů menších raket, 

nebo společnost Planet, jež prostřednictvím své soustavy satelitů pořizuje fotografie Země z oběžné dráhy.

 

Na začátku letošního roku se v CNBC objevila informace, že "SpaceX zvažuje oddělení svého projektu Starlink od společnosti s tím, že by s ním v řádu několika let mohla zamířit na burzu."

Zda se někdy dočkáme IPO SpaceX, je dnes těžké odhadovat. Pokud se Muskovi podaří získat lukrativní státní zakázky pro NASA a zároveň mu budou plynout stovky milionů dolarů od vesmírných turistů, které budou jeho rakety vozit na oběžnou dráhu, je velmi pravděpodobné, že veřejné peníze vůbec nebude potřebovat a IPO tak nebude dávat žádný smysl.

U ostatních zmíněných společností ukáže až čas. Na druhé straně už však dnes na burze lze najít slušnou řádku firem, které se v dobývání vesmíru aktivně angažují. A pokud se do sledování dalšího vývoje tohoto segmentu chcete pustit pečlivěji než jen sledováním mediálních titulků o SpaceX, tyto tři akcie by stálo za to začít sledovat:

1. Aerojet Rocketdyne - Něco pro milovníky raketových motorů

Společnost Aerojet Rocketdyne byla založena již v roce 1915 (tehdy pod jiným názvem) a i dnes stále zůstává předním americkým výrobcem raketových motorů - jak těch, které posílají vesmírné lodě na oběžnou dráhu, tak těch, které (potenciálně) posílají jaderné hlavice k jejich cíli.

Aerojet svého času vyráběl hlavní motory pro raketoplány a bude je používat i pro novou nosnou raketu NASA, která je nyní ve vývoji. Rakety této společnosti rovněž pohánějí systémy Delta IV a Atlas V od United Launch Alliance. Dále je najdete v amerických interkontinentálních balistických raketách Minuteman i jaderných hlavicích Trident II D5, jež má k dispozici námořnictvo.

 

Společnost má působivé výsledky i po finanční stránce. V loňském roce její čistý zisk činil 141 milionů dolarů a disponovala téměř 220 miliony dolarů volného cash flow. Aerojet má tržní kapitalizaci ve výši 3 miliard dolarů a není zatížen žádnými dluhy.

Není proto možná žádným překvapením, že v posledním roce akcie Aerojet dokázaly výkonnostně překonat i index S&P 500 a zatím to vypadá, že by ve stejném gardu mohly pokračovat i v dalších letech.

2. Iridium - Pokud holdujete spíše satelitům

Z podstaty toho, co Aerojet dělá, je jasné, že jde o pomalu rostoucí společnost - analytici, kteří se jí zabývají, odhadují, že v následujících 5 letech její příjmy porostou jen zhruba o 5 % ročně. Na mapě konkurentů se navíc stále jasněji objevuje Bezosova společnost Blue Origin. Ta však není žádným problémem pro společnost Iridium, jež provozuje komunikační satelity a pro další pětiletku je jí věštěn téměř trojnásobně rychlý růst - cca o 14 % ročně.

Má to dva hlavní důvody:

a) Iridium se specializuje na přenos tzv. "L-Band" spektra pro přenos signálů ze satelitních telefonů, kde aktuálně nemá téměř žádnou konkurenci (konkurence na poli satelitů jako zmíněný Starlink od SpaceX či Kuiper od Amazonu si aktuálně musí pronajímat vlnové délky v kratším K-Band spektru).

 

b) Zatímco SpaceX a Amazon svou "flotilu" satelitu teprve budují, Iridium má již na oběžné dráze sestavu 75 satelitů "NEXT". Díky tomu společnost předpokládá, že během dalších 12 (oficiální životnost satelitů) až 30 (pravděpodobná opravdová životnost satelitů) let nebude muset žádné další satelity do vesmíru posílat. Iridium tak může pohodlně generovat zisk, aniž by muselo provádět jakékoliv významné investice.

Tato společnost má rozhodně potenciál v dalších letech výrazně růst a dost možná se časem zařadit do kategorie "value stocks".

3. Virgin Galactic - Pro fandy vesmírného turismu

Po levné akcii s pomalým růstem a dražší, ale rychleji rostoucí akcii se dostáváme k společnosti, která dnes negeneruje žádné zisky, ale její potenciál exponenciálního růstu je doslova obrovský, neboť chce jednoho dne vytvořit zcela nový segment jménem "vesmírný turismus".

Klíčovým slovem je zde samozřejmě "jednoho dne", jelikož Virgin Galactic, za kterým stojí britský miliardář Richard Branson, zatím do vesmíru nedostal ani jediného platícího zákazníka.

Virgin už ale na druhou stranu dokázal, že jeho letoun SpaceShipTwo umí dosáhnout vesmíru a také má na svém seznamu již 600 platících zákazníků, kteří chtějí jeho vesmírnou lodí zamířit do kosmu hned, jakmile společnost získá veškerá povolení pro komerční provoz. Dalších 9200 potenciálních klientů se již navíc zaregistrovalo jakožto zájemci, kteří by s Virgin Galactic rovněž chtěli někdy v budoucnu letět.

 

Vzhledem k tomu, že jeden lístek vyjde na 250 tisíc dolarů, jde o poměrně pádný důkaz, že poptávka po takovémto novém segmentu by i přes vyšší cenu byla obrovská.

Virgin Galactic navíc neplánuje zůstat jen u vesmírného turismu. Jeho vizí je postupně využít technologii pro létání s turisty na hranici vesmíru i pro komerční cestování napříč celou planetou. V takto velké výšce lze totiž dosáhnout mnohem vyšší rychlosti mnohem snadněji a levněji než u tradičních letadel. Díky tomu by Virgin mohl nabídnout dramaticky rychlejší cestování z bodu A do bodu B.

Přečtěte si také: Britové vyvíjejí motor pro nadzvukové "vesmírné letadlo", které zvládne Londýn-Sydney za 4 hodiny

Jakou by takový byznys mohl mít hodnotu? Dnes se můžeme jen dohadovat, ale velký zájem o akcie Virginu, jež v uplynulém roce překonaly svým růstem index S&P 500 padesátkrát, značí, že dle investorů to bude zatraceně hodně.

#investovani #vesmir #spacex #vesmirnezavody #rocketlab #planet #rakety #aerojet #satelity #iridium #vesmirnyturismus #virgingalactic

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.