27.09.2019 2 minuty čtení

Britové vyvíjejí motor pro nadzvukové "vesmírné letadlo", které zvládne Londýn-Sydney za 4 hodiny

Fandové nadzvukového dopravního létání mohou jásat, Velká Británie se ve spolupráci s Austrálií snaží vyvinout motor pro možného nástupce Concordu, jehož ambicí je dramaticky snížit cestovní časy mezi jednotlivými kontinenty.

Vývoj nadzvukového raketového motoru podporuje i Britská vesmírná agentura, která ve čtvrtek na letošní UK Space Conference oznámila, že uzavřela se svým australským protějškem dohodu s názvem "první vesmírný most na světě"

Na jejím základě budou obě agentury spolupracovat při dalším vývoji nadzvukového raketového motoru s názvem #SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine), který zkonstruovala britská společnost #ReactionEngines. První testy navíc naznačují, že by skutečně mohlo jít o novou metu v cestování.

"Jakmile přeneseme raketový motor SABRE do praxe, mohl by nám umožnit dostat se do Austrálie už za 4 hodiny," okomentovala nadějný projekt hlava Britské vesmírné agentury Graham Turnock. "Jde o technologii, která takové výsledky nepochybně může přinést. Zavedení do běžného provozu plánujeme v 30. letech."

Motor SABRE by mohl výrazně snížit délku interkontinentálního cestování

Letos v dubnu prošel motor SABRE úspěšně testem, při němž byly simulovány podmínky při rychlosti Mach 3,3, neboli trojnásobku rychlosti zvuku. To je pro představu více než o polovinu vyšší rychlost, než kterou běžně létal #Concorde, jehož let New York - Paříž standardně trval okolo 3,5 hodiny. A pokud by se takový motor podařilo dostat do vzduchu, vyrovnal by rekord nejrychlejšího letounu, jaký doposud člověk zkonstruoval, jímž je SR-71 Blackbird.

Nadzvukový motor SABRE byl navržen tak, aby mohl v atmosféře Země dosahovat rychlostí nad Mach 5. Zároveň bude schopen změnit se na raketu, která zvládne ve Vesmíru letět rychlostí až Mach 25. Jeho princip si tady asi podrobně vysvětlovat nebudeme, ale konstruktéři to laicky popisují tak, že "dýchá" vzduch z atmosféry, díky čemuž efektivněji využívá palivo a může být lehčí než dnešní raketové motory, které musí být vybaveny vlastní zásobou kyslíku.

Reaction Engines tvrdí, že SABRE v sobě kombinuje palivovou účinnost proudového motoru s výkonem a schopností dosahovat velkých rychlostí tradičních raket

Společnost Reaction Engines svým výtvorem způsobila poměrně velký poprask a během posledních čtyř let již od investorů obdržela 100 milionů liber (2,9 miliardy korun). Mezi investory jsou i významní hráči leteckého průmyslu, jako #BAESystems, #RollsRoyce nebo #BoeingHorizonX.

 

#aktuality #cestovani #budoucnost

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.