Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.02.2020 4 minuty čtení

Bransonův Virgin Galactic letí ke hvězdám. Zatím ale jen na trzích, kde letos akcie přidaly už skoro 200 %!

Někteří začínají růst Virgin Galactic přirovnávat k mánii okolo Tesly. Zde je však situace o to zajímavější, že Branson zatím do vesmíru nedostal jediného turistu a veškerý optimismus je pouze zbožným přáním. Spekulanty to však očividně nezajímá.

Akcie Virgin Galactic za sebou mají nepřetržitý sedmidenní růst, během kterého jejich cena zhodnotila na čtyřnásobek prosincové hodnoty. Růst se navíc neustále zrychluje, díky čemuž do trhu naskakují další a další opční spekulanti a Bransonova společnost je náhle tématem celé řady investičních rozhovorů. Vypadá to zkrátka hodně podobně, jako jiný letošní bezprecedentní akciový růst, který předvedla Muskova Tesla.

V případě Tesly však nepochybně existuje víc záchytných bodů a skálopevných faktů ukazujících na slušný potenciál společnosti. Richard Branson však zatím kalkuluje pouze se slibem, že bude do vesmíru vozit turisty. Byť Virgin minulý týden oznámil, že suborbitální letadlo SpaceShipTwo (VSS Unity) přesunul na svou základnu pro komerční lety v Novém Mexiku, žádný let zatím neproběhl.

Firma má sice dlouhou frontu bohatých zájemců, kteří mají o suborbitální let enormní zájem, ale zatím nesvezla ani jediného. Takže aktuálně prodělává peníze a měla by být ztrátová i v příštím roce. To však očividně nezajímá investory, kteří už cenu Bransonovy společnosti od říjnového IPO vytáhli o téměř 200 % nahoru.

Tržní statistiky ukazují, že jen v úterý spekulanti na další růst Virginu vsadili celkem více než 360,000 kontraktů call opcí, čímž zcela převálcovali dosavadní rekord této hodnoty z pátku. Pomyslná hodnota těchto opcí už tak překonala 1 miliardu dolarů a Virgin Galactic včera dosáhl na tržní hodnotu 6 miliard dolarů. Svého majitele v úterý vyměnilo 91 milionů akcií, což je rovněž nový rekord.

Rapidní růst však zároveň znamená, že se na druhé straně barikády začínají rychle množit medvědi, kteří očekávají, že dlouho nevydrží. Před snahou naskočit do Virginu ostatně varuje i analytik banky Morgan Stanley Adam Jonas, podle kterého aktuální růst "ovládají síly mimo reálné fundamentální faktory."

Vývoj akcií Virgin Galactic, která se pro vstup na burzu spojila s již existující společností Capital Hedosphia.

Dalším rizikem v případě Virgin Galactic je i skutečnost, že až společnost začne do vesmíru vynášet za 250 tisíc dolarů (5,75 milionu korun) první turisty, nebude mít ještě zdaleka vyhráno. Muskova SpaceX létá do vesmíru pravidelně už celé roky a přesto se jí tento týden podařilo poprvé od června 2016 znovu přijít v moři o raketu Falcon 9.

Škoda je v tomto případě pouze finanční. U Virgin Galactic by však selhání mohlo mít fatální následky i pro lidskou osádku zahrnující platící turisty. Bude vcelku jedno, jestli Virgin do vesmíru úspěšně dopraví 1, 5 nebo 10 lidí. Pokud se při 11. letu něco pokazí a turista zemře, nastane společnosti (i jejím akciím) hotové peklo. Z tohoto pohledu je Bransonova společnost jakožto sázka na bezpečné lety do vesmíru poměrně riziková. 

Na druhou stranu lze chápat, že jelikož jde o první a jedinou společnost chystající komerční lety do vesmíru, která je nyní veřejně obchodovaná, stává se automaticky součástí všech investičních portfolií, jež v této branži vidí velký potenciál, ale na firmy typu Muskova SpaceX či Bezosova Blue Origin si zatím nemohou sáhnout.

Jak působí Virgin Galactic na vás? Potenciál pro růst tohohle byznysu je nepochybně enormní, ale nepřehánějí to aktuálně spekulanti s těmi emocemi trochu moc?

#investovani #virgingalactic #branson #spacex #musk #vesmir #suborbitalnilet #komerce #akcie #opce #vesmirnyturismus

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.